Okey Nasil Kazanilir
Uncategorized

Okey Nasıl Kazanılır? Düz Okey Oyna – Okey 1O1 Oyna

Okey Nasıl Kazanılır?

Okey oynaması oldukça eğlenceli oyunlardan bir tanesidir. Okey oynarken eğlenebilmek için oyunun kurallarını ve nasıl oynandığını bilmeniz gerekiyor. Okey nasıl oynanır diye merak ediyorsanız siz de anlatacaklarımızı dinleyerek kısa sürede okeyin nasıl oynandığını öğrenebilirsiniz. Okey ayrıca tombala ile birlikte yasal olarak oynanan ve en sevilen oyunlardandır.

Okey Nasil Kazanilir
Okey Nasil Kazanilir

Düz Okey Nasıl Oynanır?

Düz okeyde her oyuncunun elinde 14 taş bulunur. Oyuncuların amacı 13-1-2, 1-2-3-4, 4-5-6 gibi sıralı ya da 4-4-, 5-5-, 8-8 gibi çift dizilimler yapmaktır. Bunun için oyuncular kendilerine sıra geldiğinde istelerse bir önceki oyuncunun attığı taşı alabilir ya da yerden taş çekebilirler. Her taş çektikten sonra siz de elinizdeki taşlardan bir tanesini atmak zorundasınız. Elinizdeki taşların tamamı sıralı ya da çift olduğu zaman yerden çektiğiniz 15. taşı oyunu bitirmek için ortaya bırakırsınız. Ayrıca oyunca her el başlamadan önce okey belirlenir. Okeyi istediğiniz taşın yerine kullanabilirsiniz. Düz okey oynanışı basit olarak bu şekildedir.

101 Nasıl Oynanır?

101 okey oyunu okey oyunları arasında en çok tercih edilenidir. Düz okeye göre daha eğlenceli olması nedeniyle hemen her sitede 101 okey oyununu bulabilirsiniz. Oynaması düz okey oyunundan tamamen farklıdır. 101 oyunu adından da anlaşılacağı gibi elinizdeki sayıların toplam sayısal değerini 101 yapma oyunudur. Bunun için her oyuncuya 21 taş verilir. Oyuncular 1-2-3, 11-11-11, 11-12-13 gibi sıralı ya da 4-4, 6-6, 9-9 gibi çift dizilimler yapabilirler.

Düz açabilmek için eldeki perlerin toplamının en az 101 olması gerekiyor. 101 sayısına ulaştıktan sonra perlerinizi yere serebilirsiniz. Çift açmak içinse elinizde en az 5 çift olması gerekiyor. 5 çift yaptıktan sonra sıra size geldiğinde elinizdeki taşları yere dizebilirsiniz. Elinizi açtıktan sonra eğer başka açan oyuncu varsa elinizdeki taşları diğer oyuncuların perlerine işleme şansınız bulunuyor. Aynı zamanda çektiğiniz taşı kendinizi de işleyebilirsiniz. Oyunu bitirmek için elinizdeki son taşları işlemeli ve yerden aldığınız 22. taşı oyunu bitirmek için kullanmalısınız. Okey oyunları görünüşte zor gibi gözükse de oynadıkça alışacağınız oldukça kolay oyunlardır. Siz de oynadıkça oyunlarda tecrübe kazanacak ve kazanmaya başladıkça daha çok eğleneceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir