Yılbaşı Nedir, Neden Kutlanır?

Yılbaşı Nedir, Neden Kutlanır?

Her yıl heyecanla yılbaşını kutluyoruz. Peki, biliyor muyuz bu gelenek nereden geliyor? Hristiyanlık geleneğinde 25 Aralık Hz. İsa’nın doğumunun kutlanmasıyla başlıyor ve Hristiyanlık geleneğinde bu durum bir hafta sürüyor. Fakat sorunun asıl cevabı bu değil. Hristiyanlık geleneğinde böyle bir kutlama olsa da yılbaşı geleneği antik çağlara kadar uzanıyor. Pagan inancında da yılbaşı geleneği karşımıza çıkıyor. Işığın zaferi yani yeni yıl olarak adlandırılan bu kutlama 20-31 Aralık arasında kutlanıyordu. Son gün Satürn bayramı olurdu ve Brumalia olarak adlandırılırdı. Roma imparatorluğunda ise 25 Aralık Güneş tanrısının doğum günü olarak kabul edilirdi ve roma adetlerine de Suriye’den geçtiği söylenirdi. Bunların yanında birçok ırk da 21 Aralık yani günlerin eşitlendiği günü temel alarak kutlamalara başlardı.

Yılbaşı gününün tarihi bu adetlerden geliyorsa yılbaşı ağacı nereden geliyor ve yılbaşı ağacı neden kurulur? Elbette bunun da şaşırtıcı bir cevabı bulunuyor. İnanmayacaksınız ama bu ağaç da Gök tanrı dininden ve eski Türk geleneklerinden doğuyor. Eski Türklerde yerin göbeğinden göğe kadar bir ağaç olduğu düşünülürdü. Bu ağaç hayat ağacıydı. Ağacın bir ucunda da gök tanrısı olduğuna inanılırdı. Gök tanrısı gündüz ile geceyi tanzim ediyordu ve 22 Aralıkta ışık karanlığı yeniyordu. Bu günü eski Türkler yeniden doğuş bayramı olarak adlandırıyorlardı. Türkler de evlerine çam getirip bu çamın altına hediyeler koyuyor ve tanrıya minnetlerini böyle gösteriyorlardı. Yeni bir yıla başladıkları için tanrının onlara daha güzel şeyler getirmesi için ona özel hediyeleri bu çam ağacının altına bırakıyorlardı. Dallarını da süsleyerek kurdele benzeri şeyler asıp süslüyorlardı.

Peki, bu iki gelenek nasıl birleşti? Almanlar bu iki geleneği birleştiren ve günümüz noel geleneğini yani yılbaşı geleneğini başlatan ırk olmuştur. Çam ağacı seçilmesinin nedeni ise yapraklarını dökmemesi ve birçok ırk için hayatı simgelemesinden ileri gelmektedir.

Bunları okuduktan sonra bu geleneğin sadece Hristiyan dinine mensup bir gelenek olmadığını ve milattan öncesine kadar dayandığını artık biliyorsunuz. Yılbaşı kutlama geleneği her toplumun geleneği ve herkes içtenlikle kutlamalı. Sizler de hayat ağaçlarınızın altına güzel hediyeler koymayı unutmayın…

Genel Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Yeni yıla çok az bir süre kala bir yılbaşı hediyesinin daha haberini vereyim dedim. Tuborg da bu sene farklı bir hediye düşünenler için bir uygulama hazırlamış : Tuborg Fıçı ile Yılbaşı Dilekleri.

Pokemon Go için artık bir ritüel halini alan özel günlerde yapılan etkinlikler dolayısı ile geçen yıl da yapıldığı üzere bir yılbaşı etkinliği bekleniyordu ve dünden beri Pokemon Go oyuncuları yeni bir etkinliğin içerisinde buldular kendilerini. Bu defa Niantic hiç ipucu vermediği pek çok ekstra

Yeni yıl heyecanının hepimizi iyiden iyiye sardığı bugünlerde, bir yandan yılbaşı akşamı için planlar yaparken bir yandan da “ne hediye alacağım?” endişesi içerisine giriyoruz.

Arçelik , yeni yılda sevdiklerinize klasik e-kart'lardan farklı ve daha güzel birşeyler gönderebilmeniz için flash tabanlı bir uygulama hazırlamış. Görsel efektler ve ses efektlerini oldukça şık bulduğumu da söyliyeyim.

Daha önce anneler günü için şurada bazı hediyeler sıralamıştık. Malum bu pazar günü de babalar günü olarak kutlanacak.