Yeni ve uygun bir Laptop mu bakmıştınız?

Arkadaşımla bugün çarşının altını üstüne getirdik ve sonunda ona uygun bir laptop bulduk. Bunların yanında etrafa şöyle bir baktım ve gezdiğim dükkanlardan da edindiğim tecrübe ile size piyasadaki laptoplardan bahsetmek istedim.

Laptop alırken şu gibi özellikleri benim için önemliydi. Öncelikle ram(bellek) tabi ki. Gerçi şu dönemde 1 GB'ın altında ram zaten piyasada pek yok. Varsa da sakın almayın. Sonradan 10-15 YTL'ye ikinci el ilave ram satın alabilirsiniz. Ama ben bunu da çok gereksiz görüyorum. Aşırı oyun oynayan bir insan değilseniz 1GB herşeyinize yeter.

Bunun yanında harddisk'in büyük olması avantajdır. Ben 1 GB ram ile 120 GB veya 160 GB harddisk kullanılarak bilgisayar ürettiklerini fark ettim. Eğer 2 GB ramli bir bilgisayar ise genellike 250 GB veya daha fazla harddisk takıyorlar. Ya da affedersiniz hayvan gibi Ram kullanıp (mesela 3 GB veya 4 GB, zaten daha fazlası yok:)), artı 320 GB harddisk takıyorlar. Böyle donanımsal özellikler var. Bu sayılar büyüdükçe laptobun fiyatı da artıyor.

En önemli kavram "Çekirdek" olsa gerek. Şimdilerde işlemcilerde çift çekirdek son moda! Halbuki yıllardır tek çekirdek kullanıyorum, bir gün arkadaşımın çift çekirdek işlemcili(centrino) laptobuna baktım gerçekten hiç bir fark bulamadım. Niye böyle abartırlar hiç anlamam. Yinede AMD'ye ve İntel'e bu konuda teknolojiyi zorladıkları için teşekkür etmem gerekir. Nasıl olsa iki yıla kalmaz 4 çekirdek moda olur. Şimdi napıyım dual-core veya core-2'yu de mi? Böylece fiyatta ucuzluk arayan ben çift çekirdekten elimden geldikçe kaçındım. Efendim çift çekirdekli, 1 GB ram ve 160 GB harddisk'e sahip bir bilgisayar bile 1,200 YTLden başlıyor! Malesef ben karun değilim:) Bir ay beklerseniz piyasaya tek çekirdekli yani Intel Celeron ama 1 Gb ram, 160 GB harddisk'e sahip bilgisayarlar gelecek ve 600-750 YTL'ye kapış kapış gidecek benden söylemesi..

En önemli ikinci özellik ekran kartı. Piyasa da  en yaygın tür  256 MB  paylaşımlı Ekran kartı!  Bunların "paylaşım" miktarı arttıkça fiyatı artıyor.  Bir de Nvidia markası Mobile Intel'e göre daha hesaplı. Kötü olduğunu düşünmüyorum, tercih edilebilir.

Diğer özellik tabi ki bir dahili kamera! Taa Amerika'da ailemle görüntülü konuşma zevkine vardıktan sonra asla ama asla kamerasız yapamam. Bu laptoplara adam gibi kamera takmazlar mı hiç? Hep 1.3 Magapixel kameraları var. Ama cep telefonları bile 5 Megapixel'i buldu. Biz de böle kamerası 1.3 MP olan birşey aldık:(

Bir de daha bunun ses sistemi, batarya ömrü ve ağırlığı gibi problemler var. Bunlara da aman dikkat:)

Öncelikle çarşıdaki Arçelik ve Beko'lara uğradık. Bir de baktık ki en ucuz laptop 1.216 YTL ve şu özelliklere sahip Intel Celeron işlemcili, 1 GB bellek(ram), 120 GB harddisk, 320 MB paylaşımlı ekran kartı, 14.1" ekran, 1,3 MP kamera. Böyle bir bilgisayar işte. Bence Arçelik, Beko veya Vestel'i senetle ödeme yapacaksanız tercih edin, yoksa kaçının bunlardan! Çünkü bu beyaz eşya devleri Laptoplarına sanıldığı kadar değer vermiyor. Çok basit ve çabuk bozulan bir yapıları var:S Bu yüzden elinizden geliyorsa Asus, Hp veya Toshiba alın.

Valla Casper'ın bir Nirvana modeli var aslında tam bize göreydi. Adamların elinde yoktu biz de almadık. Aynen şöyle: ntel Celeron işlemcili, 1 GB bellek(ram), 160 GB harddisk, 256 MB paylaşımlı ekran kartı, 15.4" ekran, 1,3 MP kamera. Tamı tamına 982 YTL.

Bunun yanında şu anda ne Asus ne Hp ne de Toshiba'da istediğim özellikler artık üretilmiyor. Adamlar artık çok iyi modellerle çok pahalı satış yapıyorlar. Ben iki sene sonra son model bir şey alacağım için şimdi idareten az fonksiyonlu düşük kapasiteli ve ucuz bir model arıyordum. Bu yüzden mükemmel bir laptop bulduk:) IBM Lenovo Laptop! Kesinlikle kaçırmayın..

Bu dizüstü bilgisayar Intel Core duo-core 1.6 işlemci 1024 RAM, DVD yazıcı, bluetoot, wireless, 256 MB paylaşımsız N-Vidia Ekran kartı, Vista İşletim Sistemi, parmak izi okuyucu, 160 MB Hard Disk... ve işte fiyatı 999 YTL :)

Ya gittigidiyor'da IBM Lenovo-celeron 430@ 1.73GHZ- 1GB Ram 80 GB Harddisk sadece 540 YTL'ye gitmiş:S Fakat biliyorsunuz sıfırı varken ikinci el almayın!

İşte ben de adını bugün öğrendiğim fakat araştırınca ve arkasında IBM desteğini görünce hemen kaynaştığım bu markayı bugün arkadaşım için satın almış bulunmaktayım, inşallah ilerde kötü haberlerini duymazsınız benden!

Kategori:

Etiketler:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Ben de bundan 1,5 yıl önce 1 Gb Ram , Core Duo işlemci , 120 Gb harddiskli bir HP almıştım ve hala tüm işlerimi çok iyi derecede görüyor. Altı üstü birkaç satır kod compile ediyoruz değil mi ? :) 3D Render etmediğiniz sürece senin de dediğin gibi 1GB Ram pek çok işi yerine getirebilir.

Misafir kullanıcısının resmi

Lenovo gerçekten çok iyi bir marka. Ben Sizin aldığınız modelin v200 olan tipini yani dahili bellek kullanan ekran kartı bulunan modelini aldım. Üzerine de 2 gb (50 lira civarındaydı o zamanlar) bellek ilave ettim, oldu 3 GB bellekli bir dizüstüm. Bu kadar belleği ne yapacaksın diye sorarsanız virtualbox üzerinde bir takım uygulamalar çalıştırıyorum. E haliyle iki ayrı işletim sisteminin bellek ihtiyacını karşılamak gerektiğinden ancak yetiyor :) Diyeceğim o ki Lenovolar canavar gibi "Dizüstü" lerdir.

Bu arada küçük bir not (yanlış anlamayın ama):
Lap = Diz,
Top = Üst,
Laptop = Dizüstü,
Laptob = Yok öyle bir şey :)

En azından tam karşılığı varken Türkçe'sini kullanalım değil mi? :)

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

AMD'den yapılan açıklamayla birlikte Microsoft DirectX 11 ve ATI Eyefinity çoğul ekran teknolojisini destekleyebilen ilk ve tek ekran kartı olma özelliğine sahip ATI Radeon HD 5970 tanıtıldı.

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bilgisayarlar her geçen gün şekilde değiştirmektedir. Bu alanda diz üstü modeller kolay taşınabilmesi ve masa üstü kullanım kolaylığı sunması açısından tercih edilmektedir.

Apple firmasının üretmiş olduğu MacBook Pro ürünün 15 inç modeli, kendine özel yenilikleriyle gelecek. MacBook 15 inç, beklendiği gibi Retina ekrana sahip olacak.

Yaz ayları ile birlikte havaların aşırı ısınması, özellikle dizüstü bilgisayarları olumsuz etkiliyor. Laptopların yeterli olmayan soğutma sistemleri nedeniyle, yüksek derecede ısınan bilgisayarlar ya sürekli kapanıyor ya da donanımsal bir arızaya sebebiyet veriyor.

Eğer dokunmatik ekranlı telefon ya da tabletiniz varsa ve gün içerisinde elden ele dolaşıyorsa telefonu ya da tableti alıp baktığınızda ekran yüzeyi parmak izinden geçilmiyordur. Kullanılan ortama bağlı olarak ekran yağlı hatta tozlu bile olabiliyor.