Yeni Nesil Bankacılık Hizmeti : Enpara.com

Yeni Nesil Bankacılık Hizmeti : Enpara.com

Günümüzde herhangi bir bankada hesabı olmayan kişi sayısı neredeyse yok denecek kadar az. Zira bankalarla ilişkimizi günlük ihtiyaçlarımız zorunlu hale getiriyor. Pek çok alternatif banka da mevcut olduğu için, kısa bir araştırmanın ardından gidip birinden hesap açtırıp onların müşterisi oluyoruz. Peki ya sonra? Ben söyleyeyim, herkesin yaşadığı sorunlar baş gösteriyor; kart aidatı, hesap işletim ücreti, havale/eft parası vs. bu liste daha da uzayıp gidebilir. İnsanlar küçük miktardaki paralarını bir de bu şekilde kaybetmek istemiyor ama istemek çoğunlukla yetmiyor :) Bir de ay sonunda, olmadı yıl sonunda bakmışsınız ki, hesabınızdan çeşitli isimler altında paralar kesilmiş. Ben de bu durumdan müzdaripdim. Özellikle daha evvel maaş müşterisi olduğum için kesilmeyen bu ücretler, başka bir iş yerine geçmeme rağmen müşterisi olmaya devam ettiğim banka tarafından kesilince, yeni bir alternatif bulmam gerekiyordu. Zira yine günümüzde tek bir bankanın hizmetleri tüm ihtiyaçlarımıza karşılık veremeyebiliyor ve pek çok kişinin ikinci ve üçüncü bankalardan hesapları bulunuyor. Ben de bu araştırmalarım sırasında, tesadüfen gelişen olayların da etkisiyle enpara.com yönetimi ile tanıştım. Birlikte yaptığımız bir kahvaltı ile aklımdaki tüm soruları sorma ve enpara'yı yakından tanıma fırsatım oldu.

Enpara, Finansbank'ın da gücünü arkasına alan bir bankacılık hizmeti. Yukarıda saydığım kart aidatı, hesap işletim ücreti, ödeme parası, havale parası, eft parası gibi anlamsız ücretler enpara.com'un sunduğu hizmette yok. Bu konuyla ilgili isterseniz şuradan kendi sitelerine de bakabilirsiniz.

Enpara'nın reklamlarını illaki televizyonlarda görmüşsünüzdür. Pek çok insanın ve benim de ilk başta düşüncem, "sadece bir internet sitesine kim para yatırır ki?" olmuştu. Ama işin aslı öyle değil. Enpara.com Finansbank'ın bir bankacılık hizmeti ve bu nedenle normal bir bankadan neredeyse farksız. Neredeyse diyorum, çünkü bazı farklar var, örneğin; çok daha fazla faiz vermesi gibi :) Şu anda 500.000 TL'ye kadar olan paranız için vadeye göre %7,5 ile %8,40 arasında oranları var. Güncel oranları şuradan görebilirsiniz. "Abi bu işin altında kesin birşey vardır, yoksa niye hem hiç bir şeyden para almayıp, bir de üzerine daha fazla faiz versinler?" diyecekler için geliyor; şube giderleri yok. Enpara.com Finansbank'ın bir hizmeti olmasına rağmen, eğer bir enpara müşterisiyseniz Finansbank şubelerini kullanamıyorsunuz. Zaten buna ihtiyacınız da olmuyor. Tüm işlemlerinizi internet bankacılığı ile ya da çağrı merkezlerini arayarak yapabiliyorsunuz. Bu sayede de insan kaynaklarından, şube giderlerinden kıstıkları paraları size verebiliyorlar. Yani her iki taraf da kazanıyor.

Ben de tüm bunları öğrendikten sonra, internet sitelerinden online başvurumu yaptım. Bir kaç adımda başvurunuzu tamamlayabiliyorsunuz. Eğer hali hazırda Finansbank müşterisi iseniz, bu adımlar çok daha kısa sürebiliyor. Neyse efendim, başvurumun üzerinden 1,5 gün sonra Encard'ım ve içerisinde küçük hediyeler olan hoşgeldin paketimi müşteri temsilcim bizzat kendisi bana getirmişti. Bana getirmişti derken, benim bir özelliğim olduğundan değil, herkese aynı hizmeti veriyorlar :) 

Encard demişken, encard, enpara.com hesabınızın kartı. Tüm Finansbank ATM'lerinde ve online alışverişlerinizde hesabınızdaki para miktarı kadar kullanabiliyorsunuz.

Hoşgeldin paketinin içerisinde enapara.com ile ilgili bilgilerin olduğu notlar, çok şık bir not defteri, yine aynı güzellikte bir kalem yer alıyor.

Ayrıca gelen müşteri temsilcisiyle birlikte imzaladığınız sözleşmenin bir kopyası da size veriliyor. Bu arada müşteri temsilcilerinin teknolojiyi iyi kullandıklarını söyleyeyim. Dakikalarca kimlik bilgilerinizle uğraşmıyorsunuz. Sözleşme ve kimliğinizin fotoğrafı tablet ile çekilip sisteme aktarılıyor, hepsi bu kadar.

Not defterinin içerisinde keyifli notlar yer alıyor. Eğer enpara.com kullanıcısı olursanız, toplantılarınızda keyifli dakikalar yaşabilirsiniz bu defterle.

Biraz da enpara.com'un kullanımından bahsedeyim. Adı üzerinde; enpara.com. Sözleşmenizin onaylanmasından sonra telefonunuza gelen müşteri numaranız ile enpara.com'a girip bankacılık hizmetini kullanmaya başlayabilirsiniz. Arayüzü kesinlikle şimdiye kadar kullandığım tüm bankalardan daha iyi. Bu kadar sade ve kullanışlı başka bir arayüzü ben bilmiyorum. İşte size içeriden bir ekran görüntüsü:

Tüm işlemlerinizi buradan kolayca yapabilirsiniz. Fatura ve vergi ödemelerinizi de enpara üzerinden yapabilirsiniz. Benim için tek eksi yanı şans oyunu ödemelerinin olmaması. İlerleyen zamanlarda ekleneceğini düşünüyorum. Ayrıca iPhone uygulaması da yakında yayınlanacak. Android uygulaması için ise net bir zaman yok. Android işletim sistemli bir telefon kullandığım için bunu da bir süre beklemem gerekecek. Bu da olsaydı iyi olurdu diyebilirim.

Yeni hesap açmak da kapatmak da bir tuş ile yapabileceğiniz basit bir işlem. Yani sonradan açtığınız herhangi bir birikim, vadeli mevduat vs. gibi hesabı kapatmak için şubeye gitmenize gerek yok. Enpara internet şubesinden tek tıkla kapatabilirsiniz. Sadece ana vadesiz hesabınızı, yani enpara.com ile olan tüm ilişkinizi kesmek isterseniz çağrı merkezini aramanız gerekiyor. Dediğim gibi yine bu işlem için bile şubeye gitmiyorsunuz, zira enpara'da şube kullanımı yok.

Enpara'yı kullanırken hoşuma giden bir özellik ile karşılaştım. Özellikle şu günlerde altın piyasasındaki dalgalanmadan sonra bu tarz bir özellik oldukça kullanışlı geldi. Herhangi türden bir yatırım aracının (altın, döviz vs.) belirlediğiniz birimdeki fiyatı istediğiniz seviyeye gelince otomatik olarak haberdar ediliyorsunuz. Fiyat bilgilendirme özelliği ekranı şu şekilde:

Eğer küçük gelirlerinizi biriktirebileceğiniz bir hesap arıyorsanız ve bu gelirinizden hesap işletim ücreti, kart aidatı adıyla paranızın çekilmeyeceğinden emin olmak istiyorsanız enpara'yı kullanabilirsiniz. Tüm fatura ödeme işlemlerinizi de yine enpara üzerinden yapabilirsiniz. Ben kısa bir süredir kullanıyor olmama rağmen, çağrı merkezinden tutun da internet şubesine kadar anlayışlarının farklı olduğunu hissettim. Bu hizmeti sunan herkese teşekkürler.

Kategori:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Çıktığı günden bugüne pek çok sayıda alternatif şubesiz bankacılık hizmeti ortaya çıktı ancak hiçbiri hala enpara'nın sağladığı hizmeti sağlayamıyor bana göre.

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Finansbank'ın şüphesiz son yılların en iyi bankacılık ürünü olan Enpara'sına eğer Google Adsense kullanıcısıysanız ödeme alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şöyle;

Google yeni bir hizmeti kullanıma açtı : Public DNS. Google'ın Public DNS servisi ile vermeyi vaad ettiği şey ise daha hızlı bir internet. Bir site adresini tarayıcınıza yazdığınızda bunu daha hızlı çözümleyip size cevap vermeyi amaçlıyor.

Ülkemizde tüketicilerin hizmet aldığı pek çok enerji kurumu var. Enerjisa da bunların önde gelenlerinden birisi. Örneğin İstanbul Anadolu yakasında oturuyorsanız, siz de muhtemelen elektrik hizmetini Enerjisa'dan alıyorsunuzdur.

Facebook geçtiğimiz günlerde Graph Search özelliğini devreye aldı. Bu özellik ile artık profilinizde paylaştığınız her şey daha kolay ulaşabilir oluyor.

T.C. Merkez Bankası'nın yeni uygulaması ile 1 Ocak 2010'a kadar tüm banka hesap numaraları IBAN'a dönüşecek.