Yeni Başlayanlar İçin Freelancer Olmak

Türkiye'de freelance çalışmak zor zanaat ! Bir kurumda tam zamanlı çalışmama rağmen hayat şartlarından dolayı freelance işler de yapıyorum. Tabii her zaman işler yolunda gitmeyebiliyor. Yaşadığım tecrübelere dayanarak eğer freelance çalışmak istiyorsanız ya da başlamış ama daha yolun başındaysanız, başarılı olabilmek için uygulamanız gereken bazı prensipleri sizlerle paylaşmak istiyorum;

  • Kendi sınırlarınızı belirleyin : Teknik yeterliliklerinizi göz önünde bulundurun ve asla yapamayacağınız işlere "Olur" demeyin. Böylesi bir durum hem sizin hem de müşteri için zaman kaybı yaratacak ve iş sonuçlanmayacaktır. Yapamayacağınız konuları başka yollarla (dışarıdan destek vs.) çözmeyi deneyin ya da hiç projeye dahil etmeyin.
  • Projenin sınırlarını belirleyin : Proje'de hangi alanların, ne gibi özelliklerin yer alacağını baştan belirleyin. Gerekirse projenenin kapsamına ve sizin üstleneceğiniz görevlere dair bir sözleşme de imzalayın. Sözleşme imzalamak ilk başta bir freelancer için ürkütücü gelse de, eğer işinizi iyi yapıyorsanız bu tamamen sizin haklarınızı koruyacak ve sizi güvence altına alacak bir belge olacaktır.
  • Dökümanları baştan isteyin : Proje ile ilgili dökümanları daha projenin başında isteyin. En ince ayrıntısına kadar elinizde döküman olmadan fiyatlandırma yapmayın. Zira müşteriye basit ve çok küçük gibi görünen işler, size ana projeden daha fazla zaman/maliyet'e sebep olabilir.Tecrübeyle sabittir. Belki de en önemli adım bu. Tekrar söylemekde yarar var, proje için fiyat ve zaman vermeden önce tüm detaylara sahip dökümanları edinin.
  • Bakım - destek anlaşması : Proje'yi elinizdeki dökümanda yer alan özelliklere ve isterlere göre tamamladıktan sonra yapılacak her istek için yeni bir değerlendirme yapın ve bu ekstra isteklere hiç bir zaman direk onay vermeyin. Müşterilerin istekleri hiçbir zaman bitmez. Bunun için kendinizi de korumak adına gerekirse belirli bir ücrete aylık olarak bakım-destek anlaşması imzalayın.
  • İletişim sağlayın: Proje süresince yaptığınız her bölümü kontrol etmesi için proje sahibi ile iletişimde olun. Aksi takdirde müşterinizin tüm işler bittikten sonra karşınıza bir o kadar iş daha çıkartması muhtemel'dir.

İşte freelance çalışıp başarılı olabilmek için 5 altın kural. Umarım başarılı bir freelance hayatına sahip olursunuz ve müşterilerinizle tatsızlıklar yaşamazsınız.

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları
nisanci93 kullanıcısının resmi

Birde ben ekleyeyim.Firma ile baştan fiyat konusunda anlaşın.Bir sözleşme imzalamanız iyi olur.Tasarım yapıldıktan sonra beğenmedim istemiyorum gibi durumlara karşıda önlemlerinizi alın.

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Daha önce şurada freelance çalışmak ile ilgili bir yazı yazmıştım.İşin zor kısımlarından biridir , projeyi planlayıp gerekli zamanlamaları yapmak.İşte bir kaç web tabanlı proje yönetim aracı :

Ben hiçbir zaman tam anlamıyla freelance olarak çalışmadım.Ancak hali hazırda tam zamanlı bir işim varken , freelance olarak ek işler yaptım.Belkide bundandır ama

Dringo Network , freelance olarak web projeleri ve sitelerini geliştiren bir kaç kişiden oluşuyor. Şimdi bu ekibine proje bazlı çalışacak yeni bir Drupal geliştiricisi daha arıyor. Aşağıdaki kriterlerden bir ya da birkaçına sahipseniz ekibe katılmayı deneyebilirsiniz :

Son zamanlarda sadece burayla değil neredeyse hiç bir işimle ilgilenemez oldum. Bunun başlıca 2 sebebi var; birisi Football Manager , diğeri de Friendfeed.

Aslında bilgisayar oyunlarından pek hazzetmem. Yıllar öncesinden kalma bir alışkanlık olarak sadece CM (Championship Manager) oynardım. Oynardım diyorum, çünkü bayadır oynamıyordum. Ta ki, iş yerinden bir arkadaşım fitili tekrar ateşleyene kadar. Cm ve Fm olarak ikiye ayrıldıktan sonra pek oynamadığım bu oyunun FM tarafına tekrar döndüm ama yapmamalıydım. Zira eskiden boş kaldığım anlarda teknik işler ile uğraşırdım ve birşeyler üretirdim. Ama FM buna engel oldu.

Sadece web tasarımında değil , aslında hayatın her alanında , ulaşılmak istenen noktaya en iyi ve en çabuk şekilde giden yollar tercih edilmelidir.Konu web tasarımı olunca da pek çok araç tasarımcıların hizmetine açık şekilde beklemekte.Ailemizin listeleme sitesi m