Windows İçinde Windows

Çıkardığı Windows Vista işletim sisteminden yediği darbe ile aklı başına gelen Microsoft firması, yeni çıkardığı işletim sistemi Windows 7 için işi ta en başından çok sıkı tuttu ve kullanıcıların en çok mızmızlandıkları konu olan, “Benim eski programlarım sadece XP de çalışıyor.” klişesini yıkmak için, Windows 7 nin içine bir Windows daha gömdü. Buna da Virtual PC adını verdi.
Teknik olarak bakıldığında piyasada muadili bulunan Wmare ve Virtual Box ile aynı işi yapan bu sistemin en büyük avantajı, Windows 7 ile tam uyumlu olması ve ayarları sizi uğraştırmadan kendisi yapması.

Fakat Microsoft hep daha fazla para kazanma politikası gereğince, Ultimate, Enterprise ve Professional sürümleri dışındaki Windows7 sürümlerine bu özelliği koymamış. Fakat bu engellemeyi yazılım yoluyla yaptıkları için, daha sonra bu kısıtlamayı kaldırmaya karar vermişler.
Eğer 32 bit işletim sisteminiz varsa buradan, 64 bit işletim sisteminiz varsa buradan eklentileri indirip kurmanız gerekiyor.

Sonrasını adım adım anlatacak olursak

1-   

Kurulumu yaptıkdan sonra, Başlat > Tüm Programlar > Windows Virtual Pc > Windows Virtual PC yolundan, bilgisayarınızda kurulu olan sanal makineleri görebilirsiniz.

2-

   

sanal makine oluştur butonuna basarak sihirbazı çalıştırıyoruz.

3-   

Sanal makinemizin adı ve nerede depolanacağını yazıyoruz.

4-

bu adımda oluşturacağımız sanal PC nin özelliklerini belirliyoruz. Sanal makinemize XP nin çalışması için gerekli olan minimum 256 MB lık ram miktarı atayabilirsiniz. Fakat unutmayın ki ne kadar çok bellek, sanak PC nin o kadar performanslı çalışmasını sağlar. Bir diğer önemli nokta da, Sanal PC ye atadığımız RAM Sanal PC çalışırken bizim PC mizin kullandığı ram miktarından otomatik olarak düşülecektir. RAM ayarlamalarınızı bu doğrultuda yapmanız gerekiyor.

5-

Sanal sabit diskimizi seçiyoruz. Yine aynı şekilde Sanal PC ye ayırdığımız disk kapasitesi, otomatik olarak bizim kullandığımız sabit diskten düşürüleceği için, dinamik genişleyen diski seçmek daha akıllıca olur. Oluştur butonuna bastığınızda artık nurtopu gibi yeni bir bilgisayarımız var demektir.

6-

Sanal bilgisayarımızı çift tıklayıp çalıştırdığımızda, resimdeki gibi bir görüntüyle karşılaşırsınız. Her yeni PC gibi sanal PC nin de bir işletim sistemi kurulumuna ihtiyacı vardır.  Bu işletim sistemi dilerseniz Windowsun her sürümü, Linux veya başka bir sistem olabilir. Test amaçlı denemeler yapmak için mükemmel bir ortam. Eğer Windows sürümünüz Ultimate, Professional veya Enterprise olsa idi, Windows XP SP3 öntanımlı olarak kurulu gelecekti.

7-

Yeni bir kurulum yapmak isterseniz, Araçlar > Ayarlar yolunda Sanal PC nin CD sürücüsünü, dilerseniz kendi Cd sürücünüz, dilerseniz de herhangi bir işletim sisteminin İSO su olarak belirleyebilirsiniz. Bu sayede işletim sistemi kurulumunu kolay bir yoldan zahmetsizce halledip, sanal PC nizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

8- Eğer Windows XP kurmuş iseniz son bir adım olarak, Araçlar > Tümleştirme Bileşenlerini Yükle yolunu izlerseniz, bilgisayarınıza bağlı olan tüm ağ bağlantılarını ve USB bağlantılarını da sanal PC nizde kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Geçenlerde kardeşimin eski bilgisayarına format atarken karşılaştığım bir sorunu ve çözümünü paylaşmak istedim.

Eski bir bilgisayarı kardeşim sadece internet amaçlı kullandığı için ona Zenwalk Linux yüklemiştim ve o şekilde kullanıyordu. Ancak bir windows uygulamasına ihtiyaç duydu ve Windows XP kurmamız gerekti. Ben de windows cd'sini taktım ve kuruluma başladım. Gerekli disk bölümlendirmelerini ayarladım ve Windows kurulum dosyaları kopyalanmaya başladı. Sistem kendini ilk kez yeniden başlattıktan sonra ise ekranda "İşletim Sistemi Yükleme Hatası" belirdi ve kurulumun geri kalan işlemleri yapılamadı.

Eğer kendi sunucunuz üzerinde hosting işlemlerini yapacaksanız , yönetilebilir ve ücretsiz bir hosting sistemi bulmak pek de kolay değildir.

Microsoft ailesinin gözde işletim sistemi olan Windows, en son olarak Windows 7 ile kullanıcılara sunulmuştu ki gün geçmeden Windows 8’i duyurdu. Windows 8’i duyurmasıyla birlikte her gün Windows 8'e dair bir gelişme ve yeniliğin internet üzerinden dolaştığı gözlerden kaçmıyor.

Linux üzerinde severek kullandığımız sanal çoklu masaüstü özelliği , bir program yardımı ile Windows'a da kazandırılabiliyormuş. Programın adı WindowsPager.

Windows 7 ile ilgili her geçen gün yeni haberler geliyor. Bu seferki haber ise Windows'un en uzun süre kullanılan işletim sistemi olan XP ile uyumluluğuyla ilgili. Windows Vista'da XP için yazılmış bazı uygulamalar çalışamıyordu ya da sorunlu çalışıyordu. Microsoft bu durumu dikkate almış olacak ki, Windows 7'ye XP uyumluluğunu sağlayacak bir araç eklemeyi düşünmüşler. XPM (XP Mode), Windows 7 içerisinde bir sanallaştırma sağlayarak XP için yazılmış uygulamaları ona göre yorumlayarak çalıştırıyor. Vmware, VirtualBox gibi sanallaştırma yöntemlerinin aksine uygulamaları ayrı bir pencere içerisinde değil kendi içerisinde, aynı masaüstünde çalıştıracakmış.

Bu Windows kullanıcıları için iyi bir haber olsa da, bu işlem için Windows'un sizden isteyeceği minimum ram miktarını da merak ediyorum doğrusu :)