Windows 8: Windows Gezgin Özelliği

Windows 8: Windows Gezgin Özelliği

Microsoft ailesinin gözde işletim sistemi olan Windows, en son olarak Windows 7 ile kullanıcılara sunulmuştu ki gün geçmeden Windows 8’i duyurdu. Windows 8’i duyurmasıyla birlikte her gün Windows 8'e dair bir gelişme ve yeniliğin internet üzerinden dolaştığı gözlerden kaçmıyor. İşte o dedikodulardan bir tanesi de Windows 8’deki “Windows Gezgini” değişikliği oldu.

Bilmeyenleriniz için söyleyelim; Windows 7’nin gezgin çubuğu, yeni dosyayı açtığınızda yukarıda listelenen, nerede olduğunuzu belirleyen adres çubuğu klasör şeklinde tasarlanmıştı. İşte Windows 8’de de bu klasörler can bulmuş. Ve işlem yaptığınız herhangi bir dosyayı sadece tek tıkla Windows Gezgin çubuğundaki herhangi bir klasöre kopyalayabiliyorsunuz.

Belki size şu an için küçük bir özellik gibi gelse de, gün için de sıkça kullandığımız bir durum olduğunu belirtmek de fayda var.  Windows 8’in hayatımızı ya da bilgisayar kullanımını çok daha kolay hale getireceği şimdiden anlaşılıyor.

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Windows 7 ile ilgili her geçen gün yeni haberler geliyor. Bu seferki haber ise Windows'un en uzun süre kullanılan işletim sistemi olan XP ile uyumluluğuyla ilgili. Windows Vista'da XP için yazılmış bazı uygulamalar çalışamıyordu ya da sorunlu çalışıyordu. Microsoft bu durumu dikkate almış olacak ki, Windows 7'ye XP uyumluluğunu sağlayacak bir araç eklemeyi düşünmüşler. XPM (XP Mode), Windows 7 içerisinde bir sanallaştırma sağlayarak XP için yazılmış uygulamaları ona göre yorumlayarak çalıştırıyor. Vmware, VirtualBox gibi sanallaştırma yöntemlerinin aksine uygulamaları ayrı bir pencere içerisinde değil kendi içerisinde, aynı masaüstünde çalıştıracakmış.

Bu Windows kullanıcıları için iyi bir haber olsa da, bu işlem için Windows'un sizden isteyeceği minimum ram miktarını da merak ediyorum doğrusu :)

 

Linux üzerinde severek kullandığımız sanal çoklu masaüstü özelliği , bir program yardımı ile Windows'a da kazandırılabiliyormuş. Programın adı WindowsPager.

Yazılım dünyasının dev isimlerinden biri olan Microsoft, mobil sektörden de pay alabilmek için Phone 7'yi piyasaya sürmüştü. Pek çok kişiden olumlu not alan Phone 7'nin yeni sürümü Windows Phone 7 Mango da tanıtıldı.

Microsoft 7'nin RC'leri (Release Candidate) çıktıktan sonra, pek çok Windows kullanıcısı Windows 7'yi indirip denemeye başladı. Tabii bu kurulum sürecini mevcut sisteminize zarar vermeden atlatabilmeniz için biraz da olsa tecrübeye ihtiyacınız var. Microsoft ise bu konuda yardım isteyenler için Windows 7 Release Candidate'in nasıl kurulacağını şurada anlatmış. Makale İngilizce. Microsoft Türkiye sitesine de baktım lakin Türkiye ekibi hala Windows Vista'da kalmış durumda. Resmi bir Türkçe yardım sayfası eklenirse konu ile ilgili ben de buraya not olarak ekleyeceğim.

Çıkardığı Windows Vista işletim sisteminden yediği darbe ile aklı başına gelen Microsoft firması, yeni çıkardığı işletim sistemi Windows 7 için işi ta en başından çok sıkı tuttu ve kullanıcıların en çok mızmızlandıkları konu olan, “Benim eski programlarım sadece XP de çalışıyor.” klişesini yıkmak için, Windows 7 nin içine bir Windows daha gömdü. Buna da Virtual PC adını verdi.