Windows 7, Windows Xp Uyumluluk Modu ile Geliyor

Windows 7, Windows Xp Uyumluluk Modu ile Geliyor

Windows 7 ile ilgili her geçen gün yeni haberler geliyor. Bu seferki haber ise Windows'un en uzun süre kullanılan işletim sistemi olan XP ile uyumluluğuyla ilgili. Windows Vista'da XP için yazılmış bazı uygulamalar çalışamıyordu ya da sorunlu çalışıyordu. Microsoft bu durumu dikkate almış olacak ki, Windows 7'ye XP uyumluluğunu sağlayacak bir araç eklemeyi düşünmüşler.

XPM (XP Mode), Windows 7 içerisinde bir sanallaştırma sağlayarak XP için yazılmış uygulamaları ona göre yorumlayarak çalıştırıyor. Vmware, VirtualBox gibi sanallaştırma yöntemlerinin aksine uygulamaları ayrı bir pencere içerisinde değil kendi içerisinde, aynı masaüstünde çalıştıracakmış.

Bu Windows kullanıcıları için iyi bir haber olsa da, bu işlem için Windows'un sizden isteyeceği minimum ram miktarını da merak ediyorum doğrusu :)

 

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Microsoft ailesinin gözde işletim sistemi olan Windows, en son olarak Windows 7 ile kullanıcılara sunulmuştu ki gün geçmeden Windows 8’i duyurdu. Windows 8’i duyurmasıyla birlikte her gün Windows 8'e dair bir gelişme ve yeniliğin internet üzerinden dolaştığı gözlerden kaçmıyor.

Çıkan söylentilere göre Microsoft, masaüstü ve mobil platformları için Windows'da Android uygulamalrının kullanılmasına olanak sağlayacak. Bu konuda Microsoft içindeki görüşlerin farklılık gösterdiği de söyleniyor.

Nexum’un TRT Haber için geliştirdiği Windows 8 uygulaması kullanıcıların hizmetine sunuldu. Trthaber.com’un Windows 8 uygulaması ile kullanıcılar her an ve her yerden Türkiye ve dünyanın gündemini takip edebilecekler.

Linux üzerinde severek kullandığımız sanal çoklu masaüstü özelliği , bir program yardımı ile Windows'a da kazandırılabiliyormuş. Programın adı WindowsPager.

Microsoft 7'nin RC'leri (Release Candidate) çıktıktan sonra, pek çok Windows kullanıcısı Windows 7'yi indirip denemeye başladı. Tabii bu kurulum sürecini mevcut sisteminize zarar vermeden atlatabilmeniz için biraz da olsa tecrübeye ihtiyacınız var. Microsoft ise bu konuda yardım isteyenler için Windows 7 Release Candidate'in nasıl kurulacağını şurada anlatmış. Makale İngilizce. Microsoft Türkiye sitesine de baktım lakin Türkiye ekibi hala Windows Vista'da kalmış durumda. Resmi bir Türkçe yardım sayfası eklenirse konu ile ilgili ben de buraya not olarak ekleyeceğim.