Windows 7 'de Doğru Bir Şekilde Turbo Pascal Çalıştırmak

Kuzenimin sınav haftası olması nedeniyle kendisine Turbo Pascal çalıştırdım. Evet Turbo Pascal. Hala okullarda öğretiliyor. Bu konuda yapılabilecek bir şey yok. İşin o kısmını geçersek, Turbo Pascal epey eski bir programlama dili olduğundan modern işletim sistemi ve donanımsal olarak işlemcilerle çalışmakta zorlanıyor. Bu nedenle Division by Zero hatası, klavye sorunları, Disk is not ready in drive f hatası gibi bazı sorunlar yaşanabiliyor. Bu sorunları da gidermenin yolları var elbette.

Bu yollardan en kolayı ve sorunsuzu DosBox uygulamasını kullanmak. DosBox'ı kurmadan önce Turbo Pascal'ı indirelim. Turbo Pascal'ı şuradan indirebilirsiniz.

Turbo Pascal'ı indirdikten sonra kolay erişilebilir bir yere koyun. Örneğin C:\'nin altında TurboPascal klasörü gibi. "C:\TurboPascal\"

Ardından DosBox uygulamasını şuradan indirin. İndirip kurulumu yaptıktan sonra Başlat - Programlar - DosBox - Options - DosBox Options yollarını izleyin. Size bir metin dosyası açılacak. Bu dosyanın en alt satırına 

mount d c:\TurboPascal\
d:
cd bin
tpx

komutlarını ekleyin ve kaydedin. Şimdi DosBox'ı çalıştırdığınızda Turbo Pascal da otomatik olarak açılacak. Sınav haftasında olan bütün öğrencilere kolaylıklar ve başarılar ;)

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Robotları yapıyoruz heyecanlı kapışmalara başlıyoruz! Cut the Rope oyununun yapımcısından yıla damgasını vuran ve Google Play Store tarafından yılın en çok indirilenleri arasına girmeyi başaran CATS: Crash Arena Turbo Stars inceleme yazımızın konuğu.

Pencil , tamamen ücretsiz ve açık kaynak bir grafik/animasyon/resim işleme programı. Linux , Mac ve Windows platformlarını destekliyor. Uygulamanın ekran görüntüleri için buradan , pencil ile yapılmış örnek çalışmalar için şuradan , kullanım klavuzu için oradan , indirmek için de buradan buyrun.

Geçenlerde kardeşimin eski bilgisayarına format atarken karşılaştığım bir sorunu ve çözümünü paylaşmak istedim.

Eski bir bilgisayarı kardeşim sadece internet amaçlı kullandığı için ona Zenwalk Linux yüklemiştim ve o şekilde kullanıyordu. Ancak bir windows uygulamasına ihtiyaç duydu ve Windows XP kurmamız gerekti. Ben de windows cd'sini taktım ve kuruluma başladım. Gerekli disk bölümlendirmelerini ayarladım ve Windows kurulum dosyaları kopyalanmaya başladı. Sistem kendini ilk kez yeniden başlattıktan sonra ise ekranda "İşletim Sistemi Yükleme Hatası" belirdi ve kurulumun geri kalan işlemleri yapılamadı.

Adobe'un resmi sitesinden CS2 ürünlerini ücretsiz olarak indirebiliyorusunuz. Daha önceden de indirilebilir durumda mıydı bilmiyorum. Ben bugün farkettim ve paylaşayım dedim. Bir nevi Pazar sürprizi :)

Çok yaygın olarak kullanılan Apache server kullanırken karşılaşabileceğiniz ve çözümü basit olan bir sorundur 403 Forbidden hatası. 403 hatası, istenilen adrese istemcinin erişim yetkisinin olmadığını belirtir. Bu sorunla karşılaşmanızın bir kaç sebebi olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır;