Windows 7 Üzerinde Php ve Mysql : Wimp

Eğer Windows 7 üzerinde, IIS 7 ile birlikte, Php 5.x ve MySql 5.x'i bir arada, sorunsuzca çalıştırmak istiyorsanız, ama bir yandan da hiç bir konfigürasyonla uğraşmayayım diyorsanız Wimp Server biçilmiş kaftan. Kurulumla birlikte phpMyAdmin de geliyor.

Wimp Server'a şuradan ulaşabilirsiniz.

Kategori:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Uzun yıllar evvel şöyle bir yazı yazmışım. O zamanların büyük boyutlu verileri ile şu zamanınkiler bir değil elbette.

Windows 7 ile ilgili her geçen gün yeni haberler geliyor. Bu seferki haber ise Windows'un en uzun süre kullanılan işletim sistemi olan XP ile uyumluluğuyla ilgili. Windows Vista'da XP için yazılmış bazı uygulamalar çalışamıyordu ya da sorunlu çalışıyordu. Microsoft bu durumu dikkate almış olacak ki, Windows 7'ye XP uyumluluğunu sağlayacak bir araç eklemeyi düşünmüşler. XPM (XP Mode), Windows 7 içerisinde bir sanallaştırma sağlayarak XP için yazılmış uygulamaları ona göre yorumlayarak çalıştırıyor. Vmware, VirtualBox gibi sanallaştırma yöntemlerinin aksine uygulamaları ayrı bir pencere içerisinde değil kendi içerisinde, aynı masaüstünde çalıştıracakmış.

Bu Windows kullanıcıları için iyi bir haber olsa da, bu işlem için Windows'un sizden isteyeceği minimum ram miktarını da merak ediyorum doğrusu :)

 

Microsoft ailesinin gözde işletim sistemi olan Windows, en son olarak Windows 7 ile kullanıcılara sunulmuştu ki gün geçmeden Windows 8’i duyurdu. Windows 8’i duyurmasıyla birlikte her gün Windows 8'e dair bir gelişme ve yeniliğin internet üzerinden dolaştığı gözlerden kaçmıyor.

Ubuntu 7.10 ‘u kurduktan sonra diğer makinama da fedora 8 kurmaya karar verdim.Sürekli güncellenen dağıtımları takip etmek gibi bir huyum var maalesef :)

Neyse fedora 8 kurduktan sonra onu bir server haline getirmek istedim ve bir araştırma yaptım.Sonuçta web,mail,dns ve ftp server haline getirmek için gerekli adımları buldum.Çok uzun bir yazı olduğu için çevirmeye üşendim :) Ancak takılan arkadaşlar olursa yardım edebilirim.

Neyse efendim işte fedora’yı canavar bir server yapmak için gerekli adres :

http://www.howtoforge.com/fedora-8-server-lamp-email-dns-ftp-ispconfig

Dünyada pek çok kullanıcısı olan ve diğer dillerle de kullanılabilmesine rağmen Php ile özdeşleşen Mysql , Sun Microsystems tarafından satın alındı.Akıllara ilk gelen soru , Mysqlin h