Windows Şifresini Unuttum, Nasıl Bulabilirim?

Windows şifremizi kaybettik, bilgisayarsız kaldık, çıldırıyoruz veya hasta durumuna geldik.. Herhangi bir sebepten; windows şifremizi unutmuş olabiliriz, bilgisayarımızda kayıtlı bir şifremizi kaybetmiş olabiliriz, sistemimiz çökmüş ve diskimiz düzgün çalışmıyor ya da kötü niyetli bir yazılım şifremizi bizden gizli bir şekilde değiştirmiş olabilir.

Çılgına dönmüş durumda olabilirsiniz. Ancak bu koşul bile sizi durdurmasın, Windows şifrelerini nasıl geri kurtarabilirsiniz ona bakın. Sıkıntı yaratmayın, burada işinize yarayacak şifre kurtarma yöntemlerinden bazılarından bahsedeceğiz ve bu yöntemler tüm Windows versiyonları için geçerli olacak; Windows 7 / XP / Vista / 2K / 2003 / NT.

Öncelikle şifrenizi hatırlamaya çalışın…

Windows login ekranı geldiğinde hatırlatma sorusu diye bir bölüm olacak eğer oraya hatırlatıcı bir ipucu girmişseniz açılır pencere içinde bir baloncuk size şifrenizi oluştururken girmiş olduğunuz ipucu kelimenizi gösterecektir. Bu ipucu kelimeyi andıran aklınıza gelen her türlü şifreyi düşünün ve yazmayı deneyin. Ama hemen pes etmeyin.

İkinci olarak, Windows login ekranında kullanıcı adı olarak Administrator’ u seçip şifresiz giriş yapın…

Bu ipucu sadece Windows XP için geçerlidir ve Windows XP şifre kurtarma işlemi için çok yararlı bir yöntemdir.  Bilgisayarı açın ve Windows’ a Hoş geldiniz / Login Ekranı gördüğünüzde ++ tuşlarına iki kez basın, klasik login kutusu görünecektir. Kullanıcı ad kısmına Administrator yazın ve şifre kısmını boş bırakın. Enter a bastığınızda Windows’ a girmiş olmanız lazım. Bu aşamadan sonra Denetim Masası – Kullanıcı Hesapları kısmından bilgisayarınıza ait Administrator şifresini yeniden ayarlayabilirsiniz.

Güvenli kip i açtığınızda da aynı işlemleri yapabilirsiniz, Windows Güvenli Kip’ te kendiliğinden Administrator hesabın ile açılmak üzere login kutusu gösterecektir. Güvenli kipi açmak için bilgisayarınızın ilk ekranı geçtikten sonra Windows yazısını görmeden önce F8 tuşuna basın ve Güvenli Mod’ da başlat seçeneğini seçin.

Üçünü Seçenek, Şifre Resetleme Disketi ile Windows şifrenizi kurtarın…

Eğer önceden bir kurtarma diski oluşturduysanız bu seçenek sizin için harika bir çözüm olacaktır. Şifrenizi geri almak için bu diski kullanmanız yeterli.

  1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın
  2. Windows açılış ekranında kullanmak isteğiniz kullanıcı adını tıklayın ve ENTER tuşuna basın.
  3. “Şifre resetleme disketi kullan” a tıklayın, Şifre Resetleme Sihirbazı başlayacaktır. Bu sihirbaz kullanıcı hesabınız için yeni bir kullanıcı şifresi tanıtmanıza olanak tanır.
  4. Şifre Resetleme Sihirbazı diyalog kutusu göründüğünde İleri düğmesine tıklayın.
  5. CD sürücünüze şifre reset diskini takın ve İleri düğmesine tıklayın.
  6. Yeni bir şifre yazın kutusuna yeni bir şifre yazın, şifrenizi tekrar yazın kutunsa şifrenizi tekrar yazın ve onaylayın.
  7. Yeni şifre için bir ipucu girin kutusu içine şifreniz için bir ipucu girin ve İleri’ ye tıklayın. Bitir’ e tıklayın ve artık Windows’ a yeniden giriş yapabilirsiniz.

Dördüncü Seçenek, Şifre Kurtarma araçlarından birini kullanarak şifrenizi sıfırlayın…

Yukarda bahsettiğimiz ipuçları işinize yaramadıysa, şifre kurtarma araçlarını kullanarak sorunu çözmeye çalışın. Birçok Windows şifre kurtarma aracı mevcuttur ama size özellikle bir uygulamadan bahsedeceğim ve bu uygulama ne yeniden format ne de sistem kurulumu gerektirmiyor. Uygulamanın adı Advanced Windows Password Recovery, bu uygulama kayıp Windows şifrelerinizi yeniden kurtarmanıza yardımcı olan profosyonel bir şifre kurtarma programıdır ve Windows Administrator şifresi ve diğer kullanıcı şifrelerini kolayca kurtarmanıza yardımcı olur.

Windows şifrelerinizi unuttuysanız veya kaybettiyseniz bu yazımızdaki yöntemlerden bir tanesi mutlaka işinize yarayacaktır. Ama gene de bir uyarı; mutlaka şifrelerinizi unutmayacağınız bir şekilde seçin.

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Windows 7 ile ilgili her geçen gün yeni haberler geliyor. Bu seferki haber ise Windows'un en uzun süre kullanılan işletim sistemi olan XP ile uyumluluğuyla ilgili. Windows Vista'da XP için yazılmış bazı uygulamalar çalışamıyordu ya da sorunlu çalışıyordu. Microsoft bu durumu dikkate almış olacak ki, Windows 7'ye XP uyumluluğunu sağlayacak bir araç eklemeyi düşünmüşler. XPM (XP Mode), Windows 7 içerisinde bir sanallaştırma sağlayarak XP için yazılmış uygulamaları ona göre yorumlayarak çalıştırıyor. Vmware, VirtualBox gibi sanallaştırma yöntemlerinin aksine uygulamaları ayrı bir pencere içerisinde değil kendi içerisinde, aynı masaüstünde çalıştıracakmış.

Bu Windows kullanıcıları için iyi bir haber olsa da, bu işlem için Windows'un sizden isteyeceği minimum ram miktarını da merak ediyorum doğrusu :)

 

Microsoft ailesinin gözde işletim sistemi olan Windows, en son olarak Windows 7 ile kullanıcılara sunulmuştu ki gün geçmeden Windows 8’i duyurdu. Windows 8’i duyurmasıyla birlikte her gün Windows 8'e dair bir gelişme ve yeniliğin internet üzerinden dolaştığı gözlerden kaçmıyor.

Linux üzerinde severek kullandığımız sanal çoklu masaüstü özelliği , bir program yardımı ile Windows'a da kazandırılabiliyormuş. Programın adı WindowsPager.

Artık çoğu siteye üye olurken şifre kısmında şifre oluşturucular bulunsa da , bu anlamsız şifreler yerine size de mantıklı gelebilecek şifreler oluşturmak isteyebilirsiniz.Bu durumda password bird'e bir göz atabilirsiniz.

Uygulama sayısı açısından gün geçtikçe büyümeye devam eden Windows Phone, kullanıcıların merakla beklediği uygulamalara da ev sahipliği yapmaya başladı.