WhiteHouse, Geliştirdiği Drupal Modüllerini Open Source Olarak Yayınladı

Daha önce burada bahsettiğim gibi, Whitehouse'un resmi sitesi bir süre önce Drupal kullanmaya başlamıştı. Bu projede kendi geliştirdikleri modüllerle Drupal'ı özelleştirdikleri belliydi. Dün, Drupal için geliştirmiş oldukları bu modülleri açık kaynak olarak herkesin kullanımına sundular.

3 ana başlıkta bu modülleri sundular. Ölçeklenebilirlik için kullanılan Context HTTP Headers ve Akamai modülleri, artık herkesin kullanımına açık.

İletişim için geliştirilen GovDelivery modülü de gerçekten önemli bir modül olmuş. Sistem üzerinden gönderilen maillerin durumunu Nagios üzerinden bile izleyebiliyoruz.

Erişilebilirlik başlığı altında kullanıma sunulan modül ise Node Embed. Bu modül sayesinde de, daha önceden varolan bir node'u, yeni oluşturduğumuz bir node'un içerisine gömebiliyoruz.

Gerçekten sevindirici bir hareket bu. Konu ile ilgili resmi duyuruya şuradan ulaşabilirsiniz.

Kategori:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

:) Ömer, maltepe'nin sitesi bugün tekrar yenilendi. Umarım beğenilir bu tasarımı. Bu haftasonu oradan ayrılıyorum, o nedenle biraz aceleye geldi ve bazı eksikleri var ama 1-2 gün içerisinde sorunlarını düzelteceğim.

Orada modüllerden daha çok tasarımsal şeyler ön planda ama illaki merak ettiğin bir özellik varsa, onu sorarsan, ilgili modülün ne olduğunu söyleyebilirim sana.

Keşke :) Ben Maltepe Üniversitesinden ayrılalı 6 ay oldu. O nedenle, şu anda ne gibi sorunlar yaşıyorlar inan hiç birini bilmiyorum. Bu gördüğün sorunu kendilerine iletebilirsen belki düzeltirler ;)

Misafir kullanıcısının resmi

hocam siz orda bilgi işlemde mi görevliydiniz? nasıl bu siteyi yaptınız? ne konumdaydınız? biraz bunlardan bahsetseniz. siteyi çok beğendik sizide pek tanımıyoruz

Evet, orada bilişim bölümünde, web developer olarak çalışıyordum ve sitenin teknik çalışmalarının tamamını ben gerçekleştirmiştim. Şu anda başka bir üniversitede çalışıyorum, ilerleyen haftalarda Drupal'ın yeteneklerinin daha üst düzeylerde kullanıldığı bazı siteleri yayına alacağız. Onların da adreslerini buradan paylaşırım.

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Aslında bu uygulamayı bir modül olarak geliştirip ve eksiklerini kapatıp, ayarlamalarının da yönetim panelinden yapılabileceği hale getirip yayınlamayı düşünüyordum ancak şimdilik buna ayırabilecek o kadar vaktim olmadığını gördüm.

Drupal 'ın tema yapısında yer alan en öenmli dosyalardan birisi de node.tpl.php 'dir. Daha önce page.tpl.php 'yi şurada anlatmıştım.

Node.tpl.php dosyası içeriklerin sunulduğu dosyadır. Zira Drupal'da her node (düğüm) bir içerik sayfasına karşılık gelir. Bir blog girdisi de node'dur, bir sayfa'da node'dur, özel oluşturduğunuz bir içerik tipinin kayıtlarının görüntülendiği sayfa da bir node'dur.

Drupal temalarının içerisinde yer alan node.tpl.php içerisinde kullanabileceğiniz bazı özel Drupal değişkenleri vardır. Bunlardan en çok kullanılanlar aşağıdakilerdir;

Bitcoin ve diğer alt coinler, popülerliğini koruyor. Uzun süre de korumaya devam edecek görünüyor. Bu doğrultuda eğer Drupal kullanarak yaptığınız bir e-ticaret siteniz varsa, Bitcoin ile ödeme kabul edebilirsiniz.

Drupal'ın güzide e-ticaret modülleri Übercart ve Commerce ile kullanılmak üzere, Bitcoin için birer modül geliştirilmiş. Bu modüller ile güncel kur üzerinden Bitcoin cüzdanınıza para transferi yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Drupal'in özelliklerini ne kadar anlatsam da bitiremeyeceğim için , bu yönde bir uğraş vermekten vazgeçtim :) Ancak bazı durumlar vesile olursa yazıyorum tabiki.İşte bunlardan biri de eburhan'ın wordpress'in 2.6 sürümünde gelen "post revisions" özelliğinin kötü tasarlanmış olmasından bahsetmesi oldu.

Wordpress'e yeni kazandırılan bu özellikler drupal'in ilk sürümlerinden beri mevcut.Peki drupal'de içerik sürümleme (node revision) nasıl işliyor ? Nasıl aktif hale getiriliyor ?

Drupal'da eğer bir içeriğinizin birebir kopyasını oluşturmak çok kolay. Hatta standart metin tabanlı bir içerikten ziyade, örn; Webform ile oluşturduğunuz bir formun, tüm alanları ile birlikte birebir bir kopyasını üretmek istediğinizi varsayalım. Bu ve bunun gibi ihtiyaçlarınızda kullanmanız gereken tek modül Node Clone.