VORTEX Nedir, Nasıl Çalışır?

Rusya'dan kalkarak Suriye'ye giden sivil bir uçağın Türkiye tarafından Ankara'ya zorunlu olarak indirilmesi ve aranması sonucunda elde edildiği iddia edilen parçaların VORTEX isimli bir HAARP karşıtı cihaza ait olduğu söyleniyor. Bunu dikkate alarak VORTEX nedir ve VORTEX nasıl çalışır sorularına kısa cevaplarla açıklık getirmek istedik.

VORTEX, Rusya tarafından geliştirilen ve henüz tam kontrollü olarak kullanılamadığı iddia edilen bir elektromanyetik alan oluşturma ve etkileme mekanizasması aracıdır. Bu araç ile havada belli bir alanı etki altında bırakabilecek şekilde ateşleme ve sonlandırma işlemleri yapılabilir. Örnek olarak, Rusya'nın da yaptığı iddia edilen çalışma, Rusya ile Suriye arasında bir hava sahası oluşturmak ve o bölgeyi kontrol altına almak şeklinde yorumlanıyor.

Yukarıdaki harita Rusya'nın VORTEX cihazını konumlandırdığı yeri gösteriyor. Tabii bu kesin bilgi değil, iddia.

Hemen aşağıda VORTEX'in nasıl çalıştığını gösteren bir görsel yer alıyor:

Göreceğiniz gibi, iki farklı noktadan kontrol edilen ve yine iki farklı nokta arasında bulunan bir alanda hakim olan sistem, Rusya ile Suriye arasını yani Türkiye'yi de içerebiliyor. Birkaç hafta önce Türkiye Suriye sınırında düşen Türk jetinin hangi sebeple düştüğünün açıklanamaması ve ardından yaşanan bazı olayların kaynağının da VORTEX olduğu öne sürülüyor. 

Tüm bu veriler ve yaşananlar, Türkile ile Rusya arasında dolaylı bir çatışmanın ortaya çıkması için yeterli. Zaten böyle olduğu için son günlerde Rusya sürekli gündemimizde ve yoğun diplomatik ilişkiler söz konusu.

Görünen o ki, doğrudan bilinmeyen ve bilinmesi de zor olan birçok "farklı" teknoloji Türkiye - Suriye arasında yaşananların birer parçası olacak.

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Dünya'nın en çok oynanan futbol oyunu olan Fifa, son birkaç yıldır Türk oyuncuları üzüyordu. Electronic Arts çeşitli sebepler nedeniyle birkaç yıldır Spor Toto Süper Lig'i oyuna eklemiyordu.

Başlık biraz uzun oldu, farkındayım, ama konuyu tam olarak özetledi. Malum Drupal, topluluklara hitap edileceği zaman kullanılabilecek en uygun sistemlerin başında yer alıyor. Bu nedenle üniversiteler de, Drupal'ı kullanmaktan çekinmiyorlar.

Havacılığın en önemli çalışanlarından olan Hava Trafik Kontrolörleri kulelerde çalışma imkanına sahiptir ancak bu mesleği yapabilmek için öncesinde hava trafik kontrolörü lisansı almak gerekir.

Bugüne kadar yapılan araştırma ve deneylerde evrenin bilinmeyen yönleri ortaya çıkarılmaya çalışılmış ve her gün yeni bir olay ile karşılaşılmıştır. Evrenin oluşumu hakkında yüzyıllardır çeşitli senaryolar ortaya atılmıştır.

Cep telefonu dünyasında yeni bir dönemin mimarı olan iPhone, serinin son halkası iphone 5 ile merakla bekleniyor. Apple kullanıcılarının merakla beklediği cep telefonu iphone 5'in, bir önceki versiyonuna göre farklı özelliklerle Haziran ayında piyasa çıkması bekleniyordu. Ama yapılan açıklamayla birlikte iPhone 5’in çıkış tarihinin kesin olarak erteleneceği söylendi. Bunun ana nedeni de iPhone 5’in iki modelle piyasa sürülecek olmasıydı.