Vi / Vim - Açık Kaynağın Güçlü Editörü

Linux kullananlar mutlaka karşılaşmışlardır vim ile .Vim özellikle programcılar için biçilmiş kaftandır .Kelimeleri tamamlar , renklendirir vs. Yani bir programcının işini fazlasıyla kolaylaştırır.Ve boyutuda oldukça küçüktür(1.3 mb yaklaşık).Bir metin editöründen beklediğiniz herşeyi yapabilir.

Vim ile ilgili komutların kullanımı hakkında bir yazı yazmayı düşünüyordum aslında ancak daha önce yazıldığını gördüm ve tekrar yazmak istemedim.Vim ile ilgili kaynaklar:

Türkçe Vim Rehberi

Grafiksel olarak vim tuş yerleri

Vim ipuçları

resmi vim sitesi

Vim download

Bu kadar anlattıktan sonra windows kullananlar üzülmesin onlar içinde download burada : Vim - MsDos ve Windows

Ayrıca windows kullananlar da bu siteden Viemu adı altında bir programı visual studio’ya entegre olarak kullanabilirler.Tabiki bu ücretli(işin içine windows girdiği nerden belli ) ama 30 günlük deneme sürümü var.Oda burada : Viemu

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Windows 7 ile ilgili her geçen gün yeni haberler geliyor. Bu seferki haber ise Windows'un en uzun süre kullanılan işletim sistemi olan XP ile uyumluluğuyla ilgili. Windows Vista'da XP için yazılmış bazı uygulamalar çalışamıyordu ya da sorunlu çalışıyordu. Microsoft bu durumu dikkate almış olacak ki, Windows 7'ye XP uyumluluğunu sağlayacak bir araç eklemeyi düşünmüşler. XPM (XP Mode), Windows 7 içerisinde bir sanallaştırma sağlayarak XP için yazılmış uygulamaları ona göre yorumlayarak çalıştırıyor. Vmware, VirtualBox gibi sanallaştırma yöntemlerinin aksine uygulamaları ayrı bir pencere içerisinde değil kendi içerisinde, aynı masaüstünde çalıştıracakmış.

Bu Windows kullanıcıları için iyi bir haber olsa da, bu işlem için Windows'un sizden isteyeceği minimum ram miktarını da merak ediyorum doğrusu :)

 

Microsoft ailesinin gözde işletim sistemi olan Windows, en son olarak Windows 7 ile kullanıcılara sunulmuştu ki gün geçmeden Windows 8’i duyurdu. Windows 8’i duyurmasıyla birlikte her gün Windows 8'e dair bir gelişme ve yeniliğin internet üzerinden dolaştığı gözlerden kaçmıyor.

Çıkardığı Windows Vista işletim sisteminden yediği darbe ile aklı başına gelen Microsoft firması, yeni çıkardığı işletim sistemi Windows 7 için işi ta en başından çok sıkı tuttu ve kullanıcıların en çok mızmızlandıkları konu olan, “Benim eski programlarım sadece XP de çalışıyor.” klişesini yıkmak için, Windows 7 nin içine bir Windows daha gömdü. Buna da Virtual PC adını verdi.

Windows 7 ile büyük beğeni kazanan Microsoft, Windows 8 işletim sistemine ait geliştirici sürümünü yayınlayarak kullanıcıların beğenisine sundu.

Linux üzerinde severek kullandığımız sanal çoklu masaüstü özelliği , bir program yardımı ile Windows'a da kazandırılabiliyormuş. Programın adı WindowsPager.