Usb Belleğe Windows Üzerinde Linux Mint 6.0 Kurulumu

Linux Mint, Ubuntu tabanlı, son kullanıcı için içerisinde neredeyse tüm codec'leri barındıran, gerekli tüm programların geldiği kullanışlı bir Linux dağıtımıdır. Bunun yanında Mint'i harddisk'inizin dışında flash belleğinize de kurabilirsiniz.

Kurulumu yapabilmek için 2 GB ve üzeri Fat32 olarak formatlanmış bir flash disk'e ihtiyacınız var. (Ben 2GB'lık bir bellek üzerinde sorunsuz olarak kullanıyorum.)

Daha sonra, öncelikle şuradan UsbMint.exe isimli uygulamayı indirmelisiniz. Exe'yi çalıştırınca UsbMint isimli bir klasör oluşacak, onun içerisine buradan LinuxMint 6.0 Felicia'nın iso'sunu indirip kopyalayınız. Bu işlemlerin ardından UsbMint klasöründeki fixmint.bat dosyasını çalıştırınız ve ardından gelen soruları yanıtlayınız. Bu işlemlerin ardından Usb belleğinizde Linux Mint çalışır halde yer alacaktır.

Bir not ekleyeyim, usb bellek'ten işletim sisteminizin çalışabilmesi için anakartınızın usb'den boot edebilme özelliğini destekliyor olması gerekir.

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Gün geçti usb yazılımlar hızla artıyor. Fakat USB nin vermiş olduğu performans pek memnun etmedi beni. USB3.0 denk getirip onun üzerinde bu işletim sistemlerini denemek istiyorum. Umarım 3.0 da memnun bırakan bir performansa kavuşurum

Evet küçük bir disk için Slax çok çok iyi bir dağıtım. Mint'in boyutunun büyük olmasının sebebi içerisindeki programların fazlalığı. Size sonradan kurmanız gerekecek bir program kalmıyor.

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Linux dağıtımlarının listelendiği ve dağıtımlardan haberlerin yer aldığı köklü bir site olan DistroWatch'de sıralanan ilk 100 dağıtım içerisinde, ilk sıraya Linux Mint oturmuş. Ubuntu ise ikinci sırada. Bu liste ilgili dağıtımların DistroWatch üzerindeki sayfa ziyaretlerine göre şekilleniyor.

Eğer Linux kullanıyorsanız ve Firefox'u çok daha hızlı bir halde kullanmak istiyorsanız SwiftFox'u deneyebilirsiniz. SwiftFox Intel ve Amd işlemcilere göre farklı olarak paketlenmiş. Ayrıca deb paketleri de bulunuyor.

Taze taze bir dağıtımın haberini verelim. Magma Linux yaklaşık 4 yıllık bir çalışmanın ürünüymüş ve şimdi kullanılabilir durumda. Magma Linux 77 dilde hazır kurulumu destekliyor. Debian tabanlı olması sayesinde, Debian depolarındaki binlerce programı kullanabiliyorsunuz. İnternet bağlantısına gerek olmadan kurulum yapabileceğiniz Magma Linux'un Ofis, Ev, Sunucu ve Geliştirici olmak üzere 4 farklı versiyonu bulunuyor. 32 bit ve 64 bit desteği mevcut. Ayrıca her iki ayda bir güncel sürümünün çıkması bekleniyor. Ben de en kısa sürede Magma Linux'u kullanıp izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım.

Evde atıl durumda duran, Celeron 1.1 işlemcili ve 192 MB SD Ram'e sahip (128+64), 40 GB Hdd'li baya eski bir makina vardı. 2 gündür ona bir Linux kurup en azından internete girip, msn'e bağlanabilmesini sağlayıp, bu sayede de kardeşimin benim bilgisayarımı istila etmesinden kurtulmayı planlıyordum. Üzerine yeni nesil linux dağıtımlarından kurmayı denediysem de başarılı olamadım. Ubuntu 9.04, Pardus 2008.2 ve Kubuntu 7.10 girişimlerim başarısızlık ile sonuçlandı. Zira tüm bu dağıtımlarda kurulum belirli bir noktadan sonra ilerlemiyordu. Diğer alternatifleri denemenin zamanı gelmişti :)

Linux kullanamayanların bahanesidir "oyun yok be abi!" , halbu ki yeterince oyun da vardır aslında.Neyse konumuz o değil.Biliyorsunuz Wine ile windows platformundaki programları Linux ortamında çalıştırabilyorduk.Bazen tam sonuç alamasak da yinede idare ettiriyor wine bizi.PlayOnLinux ise wine'ın biraz daha özelleştirilerek ve basitleştirilerek daha çok oyunların desteklenmesine yönelik yapılmış bir çalışma.Tabiki her oyunu yine şak diye kuramazsınız.Öncelikle PlayOnLinux Repositorysine düşmesi lazım.Şu anda bile çok geniş bir windows tabanlı