Uçuş Harekat Uzmanı Dispeçer Nasıl Olunur?

Uçuş Harekat Uzmanı Dispeçer Nasıl Olunur?

Uçuş harekat uzmanı yani Dispeçer nedir derseniz, bir kaptandan daha çok sorumluluğu ve işi vardır ve aslında havacılıkta yer kaptanı adıyla ifade edilmektedir. Uçuş hareket uzmanları sorumlusu olduğu bir çok uçağı aynı anda yönetirken bu yüzden iş yükü daha fazla diyebiliriz. Bir uçağın uçuş rotasını, hava durumunu ve bir çok planlamasını yaparken kaptanla birlikte imzaları olmadan hiçbir şekilde uçak hareket edemez. Bu yükümlülükleri fazla olduğu için çok fazla kişi uçuş hareket uzmanı olmak istemez. Bunu canı gönülden seven ve havacılığa aşık olan kişiler tarafından yapılması uygundur.

Uçuş hareket uzmanı (dispeçer) olmak isteyen kişiler, ülkemizde uçuş harekat uzmanı eğitimi veren Anadolu Üniversitesi ve birkaç başka üniversitede bulunan Sivil Havacılık Yüksekokullarından mezun olduktan sonra lisanslarını almak için başvurabilirler. Lisans almak isteyen kişiler belli eğitimler ve sınavları geçerlerken en önemli husus ise tecrübe olarak nitelenmektedir. Eğitimlerini başarı ile tamamlamış olan kişiler tecrübe sürelerini doldurduktan sonra Dispeçer olma yolları açılmaktadır.

Tabii ki sadece Sivil Havacılık Yüksek Okullarından değil, diğer üniversitelerden mezun olup bu mesleği yapmak isteyen kişiler için de özel havacılık okullarında eğitimler verilmekte olup eğitimlere katıldıktan sonra SHGM tarafından yapılmakta olan lisans sınavlarına katılıp sizler de uçuş hareket uzmanı olabilirsiniz. Bu işin üniversitesini okumakla okumamak arasındaki farklar ise, yine havacılığa dair tecrübelerin daha fazla olması, bilgi ve dil birikiminin de oluşmasıdır. Havayolu şirketleri için de öncelikli olarak tercih edilme sebepleri arasına girmeyi başarırlar.

Genel Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Havacılığın en önemli çalışanlarından olan Hava Trafik Kontrolörleri kulelerde çalışma imkanına sahiptir ancak bu mesleği yapabilmek için öncesinde hava trafik kontrolörü lisansı almak gerekir.

Sadece web tasarımında değil , aslında hayatın her alanında , ulaşılmak istenen noktaya en iyi ve en çabuk şekilde giden yollar tercih edilmelidir.Konu web tasarımı olunca da pek çok araç tasarımcıların hizmetine açık şekilde beklemekte.Ailemizin listeleme sitesi m

Turkcell’in Temmuz ortası piyasaya sürülen telefonu MaxiPLUS 5’i sonunda yakından görme şansım oldu. T serisinin en son üyesi MaxiPLUS 5’te de diğer kardeşleri gibi Android işletim sistemi kullanılmış. Özellikle telefonun hafifliği ve tasarımı çok hoşuma gitti.

Popüler bloglama uygulaması Wordpress için çeşitli sitelerce hazırlanmış 100'den fazla video ders ve örnek şurada listelenmiş.Temel düzeyden , gelişmiş kullanıcılara kadar pek çok k

Photoshop kullanırken işlerimizi hızlandırmak için sık sık yaptığımız işlemleri action olarak kaydedebiliyor ve bunları daha sonra otomatik olarak istediğimiz resimlere uygulayabiliyoruz. Peki yandaki gibi kaliteli efektlerin hazır bir şekilde action listenizde yer almasını istemez miydiniz?