Ubuntu'da Terminal Açmak İçin Klavye Kısayolu Tanımlamak

Başlıkta her ne kadar terminal penceresini açmak için denilse de, aslında istediğiniz herhangi bir uygulamayı klavyeden kolayca çalıştırabilmek için kısayol tuşları tanımlayabilirsiniz.

Ubuntu'da varsayılan olarak Ctrl + Alt + T tuşları ile terminal penceresini açabiliyorsunuz. Bu kısayolu değiştirmek ya da başka bir uygulama için kısayol oluşturmak isterseniz yapmanız gereken; System > Preferences > Keyboard Shortcuts ekranını açmak.

Ekranın sağ tarafında yer alan kısayollara tıklayıp değiştirebileceğiniz gibi, altta yer alan "Add" butonuna basarak, varolan bir uygulamayı, kısayol atayabilmek için listeye ekleyebilirsiniz.

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları
büşra kullanıcısının resmi

ben bilgisayar mühendisliği ikinci sınıf öğrencisiyim linux ubuntu sanal olarak kurulu ama kullanıma dair hiç bilgim yok bana yardımcı olursanız çok sevinrim

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Eğer ubuntu kullanmaya niyetli iseniz , yeni bir kurulum yaptıktan sonra size gerekli olacak ve sistemin can damarı olan program ve yamaları birlikte yükleyelim:

XKill, Linux ortamında,  kilitlenen ya da arka planda çalışmasını sürdüren, bu nedenle kapanmayan penceleri kapatabilmenizi sağlayan bir uygulama. SuperF4 de, bir nevi Xkill'in Windows versiyonu.

Mac apayrı bir dünya aslında.Özellikle grafikle ilgilenen insanların baş tacı.Tabiki sadece grafik için değil bu alet , normal programlara da ihtiyacı var :)

Günümüzde İngilizce artık pek çok iş kolunda çalışmak için artı bir avantaj değil zorunluluk halini aldı.

Özellikle AVM lerde katlar arasında gezerken karşınıza çıkan bazı büyük ekranlar dikkatinizi çekmiştir.