Türkiye'nin İTO'su Var!

Türkiye'nin İTO'su Var!

Kısaltması İTO, açılımı İstanbul Ticaret Odası olan ve İstanbul’da faaliyet gösteren bu ticari kurum, ticaretle alakalı işlemlerin düzenlendiği, kayıt altına alındığı bir merkezdir. İstanbul Ticaret Odası faaliyetlerini genellikle Eminönü’nde bulunan binasından yapmaktadır. En son yapılan seçimlerde İTO’nun başkanı, İbrahim Çağlar seçilmiştir. Osmanlının son dönemlerinde adı Dersaadet Ticaret Odası olarak konulan kurumun o zamanlardaki işleyişi oldukça farklıydı. Yürütme ve denetim işleri şu anda 2 ayrı merkez tarafından yürütülüyor. Ancak Dersaadet Ticaret Odasında bütün işler tek bir kurum tarafından yürütülüyordu. Ticaret odası ilk olarak 24 kişilik bir grup tarafından göreve başlamıştı. Ticaret odasının görevlileri arasında katılmak için en az 5 yıllık bir ticaret geçmişine sahip olmak, en az 30 yaşında olmak, ağır bir suç işlememiş olmak, iflas etmemiş olmak, iflas etmiş ise parasını hakkıyla geri ödemiş olmak gibi şartlar koşulurdu. Oda üyeleri arasından 2 kişi seçilirdi, bu iki kişiden bir tanesi başkan, diğeri yardımcı olurdu.

Şimdiki İstanbul Ticaret Odasına girmek isteyenler için 2 grup mevcuttur. Birisi seçimle gelen diğeri ise atamayla gelen gruptur. Seçimle gelen gruptakilerin ayrıştırıldığı bölümler; Disiplin kurulu, Meslek Komitesi ve Yönetim Kuruludur. Atamayla gelenlerin ayrıştırıldığı bölümler ise, Genel Sekreterlik ve Şube Müdürlüğü bölümleridir. İstanbul Ticaret Odasında her 4 yılda bir seçim yapılmaktadır. Şu an için 257 meclis üyesi, 347 komite üyesi mevcuttur.

İstanbul Ticaret Odası, yaklaşık olarak 350.000 kayıtlı üyeye sahiptir ve bu rakamla dünyanın en büyük odaları arasında adı geçmektedir. İTO’nun meslek komitesi öze olarak belirlenmiş 90 komiteden oluşmaktadır. Bu 90 komite alakalı sektörlerde faaliyeti olan firma sayısına göre belirlenmiştir.

İstanbul ticaret odasının eğitim ve diğer sektörlerde birçok kurumu vardır. Eğitimde en gözde olan kurumu ise İstanbul Ticaret Üniversitesidir. ITO Vakfı tarafından kurulan, 2001 yılında eğitime başlayan bu üniversitenin Eminönü, Üsküdar, Küçükyalı kampüsleri vardır. Birçok teknik lisesi, ilk okulu, orta okulu ve ticaret lisesi bulunan bu kurumun eğitime verdiği önem had safhadadır. 

İstanbul ticaret odası hemen her alanda kendisini göstermiş, birçok projeye imza atmıştır.

  • İstanbul Teknopark Projesi
  • ÖZİMEK Projesi
  • E-İTO
  • Formula 1
  • Körfez Açılımı
  • İhracatta İlk Adım Projesi
  • ABD Pazarına İlk Adım Projesi

Ticaret başta olmak üzere birçok alanda kendisini kanıtlayan, binlerce üyesi ile diğer ülkelere karşı gurur kaynağımız olan İTO, güvencesiyle ve ilgisiyle kendisini herkese kanıtlamıştır.

İto e-imza için cario bilişim teknolojileri tarafından kampanya düzenlenmiş olup www.eimza.gen.tr adresinden başvuru yapabilirsiniz.

Genel Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

E-ticaret daha sık kullanılmaya başlandıkça , hazır e-ticaret sistemleri de günden güne popülerleşiyor tabiki.

e-Ticaret ülkemizde her geçen gün hacmini arttıran bir alan. Bu nedenle de her geçen gün hem genel e-Ticaret siteleri hem de niş alanlarda e-Ticaret siteleri açılıyor.

Artık alışveriş yapmak isteyenlerin interneti tercih etmeye başlamaları e-ticaret sitelerinin sayılarının da her geçen gün artmasına neden olmaktadır.

Günümüzün popüler kazanç kapısı e-ticaret olunca , bu konuda yapılan uygulamalar da artıyor.İşte eni iyi açık kaynak e-ticaret uygulamaları :

Presta Shop , görünüş ve alt yapı olarak web 2.0 mantığına uygun olarak tasarlanmaya çalışılmmış bir e-ticaret uygulaması.Açık kaynak ve ücretsiz.PrestaShop için buradan , ekran görüntüleri için şuradan , indirmek içinde oradan buyrun. Not:Şu anda stabil olarak çalışmasına rağmen gözlemlerime göre mödüler olarak bir miktar daha gelişmeye ihtiyacı var.