Türkiyede SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Hakkında Bir Söyleşi - Yiğit Konur

SEO, pek çok kişinin "Ya Google'da ilk sırada çıksın bizim site." diyerek konuya girdiği, ancak olayın o kadar da basit yürümediğini kavrayarak çıktığı bir alan. İnternetin ana yayın kaynağı olma konusunda bayrağı devraldığı şu dönemde ise SEO, yani Türkçesi ile Arama Motoru Optimizasyonu, hemen her web sitesinin ihtiyaç duyduğu bir çalışma alanı. Eğer kitlenizin sizi arayak bulacağını düşünüyorsanız -ki en önemli yayılım noktası bu alan- ve rakipleriniz de varsa, SEO'ya da ihtiyacının var demektir.

Yiğit Konur da uzun yıllardır SEO ile ilgilendiğini yakında bildiğim, alanında başarılı çalışmalar yapmış bir isim. Şu anda SEOZEO isimli bir de şirketleri var. Kendisi ile SEO üzerine bir söyleşi yaptık. İşte başlıyoruz;

TDMerhabalar, öncelikle kendinizi ve girişiminizi tanıtır mısınız?

YK: Merhaba, ben Yiğit Konur. 2006 yılından bu yana SEO ile ilgileniyorum. Türkiye'nin ilk SEO blogu olan SEOTeknikleri'ni 2006 yılında kurdum, uzun yıllar SEO kelimesinde ilk sırada yer alarak iyi bir marka değeri edinmek için çalıştım. Sonrasında SEOTeknikleri.com'u satarak, kendi şirketim olan SEOZEO'yu kurdum. SEOZEO, Ankara merkezli, SEO üzerine AR-GE yapan Türkiye'nin ilk teknokent şirketi. Ofisimiz Ankara'nın saygın teknokentlerinden olan Bilkent Cyberpark'a bağlı Cyberplaza'da bulunuyor. Tüm okuyucularımızı kahve içmeye bekliyoruz :)

TD: Peki SEO ile neler yapılabilir, neler yapılamaz?

YK: Aslına bakarsanız bu işin net bir tarifi yok. Bildiğiniz üzere, SEOZEO.com.tr'de kurumsal servislerimizi hazırlarken, SEOZEO.com'da ise SEO dünyasına ait güncel bilgileri paylaşıyoruz. Bu tarafta ise, dünyanın en büyük SEO komünitelerinden SEOmoz'un Türkiye'deki yayın haklarına sahibiz. Bu aşamada zaten hazırladığımız ve tercüme ettiğimiz kaynaklar ile SEO tarafında okuyucularımızı yönlendiriyoruz. Bunu yaparken de, Türkiye'de genel-geçer olan durumun aksine, bilimsel kaynakları ve patent araştırmalarını referans göstererek meraklı okuyucularımıza yol göstermeyi ve bilgilerimizin arkasını sağlamlaştırmayı amaçlıyoruz.

TD: Hangi tür siteler için SEO yapmak daha zor ve zahmetli?

YK: Elbette, içerik odaklı olmayan siteler için SEO başarı sağlamak daha zahmetli. Bu tarafta biraz daha site-dışı çalışmalar önplana çıkyıor. Alternatif olarak e-ticaret sitelerinde de başarı sağlamanın çok kolay olmadığını belirtmekte fayda var. Özellikle bizim gibi içerik odaklı stratejiler belirleyerek bu doğrultuda ilerleyen ajanslar için bu durum daha da kritik. Çoğu e-ticaret sitesi aynı XML sistemler üzerinden ürünlerini entegre ediyorlar. Hal durum böyle olunca hemen hemen tüm ürünlerdeki içerikler benzer biçimde kopya olabiliyor. Benzer bir durum yine XML benzeri servisler aracılığıyla içeriğini haber ajanslarından alan haber siteleri için de geçerli. Bu durumda özgün içerik alanları yaratmak ve başarılı bir SEO sonucu alabilmek için iyi bir strateji oluşturmak gerekiyor.

TD: Arama motorlarında üst sıralarda çıkmak isteyen bir web sitesinde, SEO'dan önce nelere dikkat edilmeli?

YK: SEO'da dikkat edilmesi gereken çok sayıda farklı nokta var. Bunların bir kısmı sayfa düzeyinde değişiklikler. Bu türdeki değişikliklerde, sitenin Google tarafından daha iyi biçimde anlaşılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İkinci bir alan ise, site dışındaki çalışmalar. Burada bir popülarite algısı yaratarak sitenin Google botları tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Bunu da link inşaası ile sağlıyor pek çok ajans. Ancak içerik odaklı bir stratejide bunun artık link inşaası yerine "link edinebilecek içerik yaratmak" olduğu aşikar. Artık robotlar daha akıllı ve üst sıralarda yer almak için onları kandıramıyorsunuz. Bunun yerine barışçıl bir strateji izleyerek, robotların tam olarak ne istedğini anlamak ve bunlara uygun bir SEO stratejisi üretmek gerekiyor. Eğer gerçekten bu işte yeni iseniz, "Yeni başlayanlar için her yönüyle SEO rehberi" adlı yazıyı http://www.seozeo.com/yeni-baslayanlar-icin-seo-rehberi adresinden incelemenizi öneririm.

TD: Türkiye'de özellikle büyük şirketlerin SEO'ya ilgisi ne durumda?

YK: Şu an pek çok büyük şirket ile çalışırken önce böyle bir işin varlığı olduğunu onlara anlatmamız gerekiyor. Elbette referanslarımızda yer alan bazı büyük bankalarda bu alanlara yönelik departmanlar bile kurulmuş vaziyette idi. Sanıyorum ki, aile kökenli şirketlerde pazarlama departmanları biraz daha hantal çalışıyor. Ancak yurt dışından yatırım almış ve vizyonuna farklı bakış açıları katmış her şirket bu işin gerekliliğini çok iyi biliyor. Şimdilik kısıtlı durumda olan bu bilinç günden güne artacaktır. Dönüşüm odaklı pazarlamanın yani performans odaklı reklamcılığın en iyi dönüş sağlayan kanallarından biri SEO, pazarın büyümesi ile birlikte hemen hemen tüm şirketler bu alanda personel istihdam edeceklerdir.

TD: SEO işini profesyonel olarak yapanlar arasında özellikle "SEO" kelimesinde bir rekabet var. Bu bir anlamda gösterge gibi düşünülüyor. Bu doğru mu? Kimin daha iyi olduğunu bir müşteri nasıl anlayabilir?

YK: Geçtiğimiz günlerde SEO kelimesinde biz de ilk sıraya kadar ulaştık. Uzun yıllar boyunca SEOTeknikleri.com'da ilk sırada kalmıştık ancak bu dönemdeki bir sıralama değişimine hiç şahit olmamıştım. Burada adil bir rekabetin varlığından söz etmek ne yazık ki mümkün değil. Şu an sitemiz binlerce farklı alan adından gelen saldırı altında, on binlerce linkle alt sıralara düşürülmeye çalışılıyor. Ufak bir Majestic SEO veya aHrefs üyeliği ile siz de altında bulunduğumuz bu saldırıyı görebilirsiniz. Ekibimizden bir kişi her gün reddedilen sitelerin listelesini güncelliyor. Böylece kötü niyetli kimseler tarafından olumsuz etkilenmiyoruz. Benzer biçimde, bu kelime grubun yüzlerce siteden hacklink almış rakipler de mevcut, yoğun saldırılar da. Ancak iyi bir danışmanın ve kaliteli bir içeriğin her zaman kazanacağını düşünüyorum. Yakın zamanda SEO kelimesinde yaşanacak değişimler de sanıyorum ki bu tezimi destekleyecektir.

TD: Arama motoru optimizasyonu Türkiye'de sadece Google'dan mı ibaret yapılıyor?

YK: Aslında bakarsanız, ABD Patent Ofisi'ndeki başvurular sadece SEO ile ilgilenen profesyonelleri ilgilendirmiyor. Diğer arama motorları da bu patentleri sıkı sıkıya inceleyerek, kendi sistemlerien farklı biçimlerde entegre etmeye çalışıyorlar. Bu sebeple, büyük arama motoru şirketlerinin bazı temel aramalardaki sonuçları arasındaki benzerliğe baktığımızda net bir korelasyon görebiliyoruz. Bu sebeple Google üzerine odaklanmış olan bir SEO çalışması aslında tüm arama motorlarında iyi bir sonuç yaratabiliyor. Temelde pek çoğu (Yandex hariç) algoritma temelli olarak çalıştığı için benzer kriterlerce sıralıyorlar. Bildiğim üzere Yandex gibi bazı şirketler de assesor olarak adlandırılan kişilerin desteği ile bu algoritmalara elle yapılan sıralama değerlendirmelerini dahil ederek daha etkili sonuçlar yaratmaya çalışıyorlar. Ben yine de spam değerlendirmeleri dışında elle yapılacak bir değerlendirmenin arama motorlarının doğasına aykırı olduğunu düşünüyorum.

TD: SEO ve Sosyal Medya arasında nasıl bir ilişki var?

YK: Geçtiğimiz hafta yazarlarımızdan Mehmet Aktuğ'nun bu alanda yayınladığı bir yazı var, sitemizden detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Genel istatistikler ve araştırmalar sosyal sinyaller ile arama motorları arasında net bir korelasyon görüyorken bazı SEO guruları ise bunun mümkün olmadığını söylüyor. Bu konuda ben daha nötr bir yaklaşım sergiliyorum. Google+'ta yapılan tüm paylaşımlar Google tarafında kolayca analiz edilebilir ancak bunu Facebook için söylemek ve gizli Twitter hesapları için genelleme yapmak mümkün değil. Kapılı kapılar arkasında neler oluyor elbette bilemeyiz ancak birbiri ile kanlı bıçaklı rakip olan teknoloji devlerinin kendi aralarında veri değiş tokuşu yaptıklarını zannetmiyorum. Ancak Analytics kullanan siteler için sosyal medyadan gelen trafiğin çokluğu değerlendirilebilir bir metrik olduğu için olumlu bir katkı sağlayabilir.

******

Yiğir Konur'a verdiği bu detaylı cevaplar için teşekkür ediyorum. Umarım SEO nedir sorusunu soranlara, bu konuyla ilgili merak edilenlere biraz ışık tutabilmişizdir. Arama motoru optimizasyonuyla ilgili destek almak isterseniz Yiğit'e SEOZEO'dan ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Microsoft geçtiğimiz günlerde yeni arama motoru Bing'i yayınladı. Bing ile arama motoru sektöründeki payını arttıracağını umuyor Microsoft. Eski Live.Com da artık Bing'e yönlenmiş durumda. Aslında arama sonuçları açısından benim yaptığım denemelerde pek de fark göremedim aralarında. Görsel olarak da Live'a background-image verilmiş gibi duruyor.

Bing aslında arama motorundan daha çok "karar motoru" olarak görülüyormuş. Normal arama sistemi yerine semantik aramaya daha yakınmış. Ancak en basitinden yaptığım görsel aramada kendi adımı arattığımda Google'da kesin doğru sonuçlara ulaşabilirken, Bing'de bir benzerime bile rastlamadım!

Google yeni bir hizmeti kullanıma açtı : Public DNS. Google'ın Public DNS servisi ile vermeyi vaad ettiği şey ise daha hızlı bir internet. Bir site adresini tarayıcınıza yazdığınızda bunu daha hızlı çözümleyip size cevap vermeyi amaçlıyor.

Google Labs, Google'ın görsel arama servisine benzer resimler özelliğini ekledi. Bu özellik sayesinde aradığınız bir resme benzer resimleri de görerek, daha hızlı ve başarılı bir şekilde sonuca ulaşıp, istediğinize yakın görselleri bulabiliyorsunuz.

Google mühendislerinden Matt Cuts, Google'ın arama işlevinin nasıl çalıştığını anlatmış. Tabii pek teknik bir bilgi içermiyor, daha çok başlangıç seviyesi bir video olmuş. Yine de hiç bilmeyenlere faydalı olabilir. İşte o video :