Türkiye’de Geleceğin Eğitim Sistemi

Sürekli yenilenen eğitim şekli ile farklılaşma yolunda hızla ilerleyen ülkemiz, ilerleyen süreçte bu değişimlerine yenilerini ekleyecek gibi gözüküyor. Geçtiğimiz gün bir televizyon programında soruları yanıtlayan Ömer Dinçer bu yenilikler hakkında kamuoyuna bilgi verdi. İlerleyen süreçlerde dershaneleri ve bunlara gereksinim duyulmasına sebep olan sınavların kaldırılacağını belirtti. İleri ki süreçte liseye geçiş sınavı olan SBS’nin kaldırılacağını ve Avrupa’da geçerli olan eğitim sistemindeki gibi öğrenci ve öğretmen ilişkisinin ön plana çıkacağını belirtti.

Sınava dayalı bir sisteme sahip olan eğitimizin baştan aşağıya değiştirileceği ve tam manasıyla Avrupa standartlarına uygun bir eğitim sistemine geçileceği sinyalleri açıkça verildi. Bu yeniliklerin yapılması için ise belirli bir süreye ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Genel Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

2013 eğitim yılının başlamasıyla birlikte eğitim dünyasında kara günler yaşanmaya başladı. Yapılan araştırmalara göre 2012 yılından itibaren yaklaşık olarak 136 bin öğrenci okulu bıraktı.

MEB bakanı Ömer Dinçer uzun zamandır öğretmenlerin merak ettiği atama sorularına TBMM’de cevap verdi. Bakan Ömer Dinçer 2013 yılında diğer yıllara itibaren daha az öğretmen ihtiyacı olduğunu belirtti.

İnsanoğlunun temel gereksinimi olan ürünler var. Kimse dünyanın neresinde olursa olsun çıplak ayakla sokağa çıkamıyor. O yüzden ayakkabı kişilerin olmazsa olmaz giysileri arasında. Her sezon farklı bir model, farklı bir ürün karşımıza çıkıyor.

Günümüzde teknolojinin yaygınlaşması ile neredeyse her eve giren internet sayesinde uzaktan eğitim imkanları da her geçen gün gelişiyor. Peki bunu ne kadar etkin kullanıyoruz?

Generate İngilizce’de üretmek, yaratmak anlamına gelen bir kelime. Bundan türeyen ve dilimize bile geçen jeneratör ise üreteç olarak çevrilebilir. Peki, üretilen nedir? Günümüzün temel ihtiyacı olan şeydir. Yani enerjidir.