Türkçe Karakterlerin HTML İçinde Kullanılan Ascii Kodları

Türkçe Karakterlerin HTML İçinde Kullanılan Ascii Kodları

Eğer front-end tarafında kod geliştiriyorsanız ve Türkçe bir site üzerinde çalışıyorsanız, bir yerlerde Türkçe karakterler içeren mesajlar vermeniz gerekebilir. Böyle durumlarda dosya formatınıza da bağlı olarak, Html içerisinde Türkçe karakterlerin geçtiği yerlerin çıktısında alakasız saçma karakterler ya da soru işareti görebilirsiniz.

Böyle durumlarda HTML'in içerisinde aşağıda Ascii karakter kod karşılıklarını kullanırsanız sorununuz muhtemelen çözülecektir. İşte Türkçe karakterlerin Html kod karşılıkları:

ğ : ğ
Ğ : Ğ
ı : ı
İ : İ
ş : ş
Ş : Ş
ö : ö
Ö : Ö
Ü : Ü
ü : ü
ç : ç
Ç : Ç

Umarım işinize yarar. Kolay gelsin.

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Html5'in zaman içerisinde yaygınlaşması kaçınılmaz. Siz de Html 5 trenini kaçırmak istemiyor ve Html5 ile uygulamalar geliştirmek istiyorsanız, ufkunuzu açabilecek Html5 örneklerine şuradan ulaşabilirsiniz.

Online çeviri hizmetleri sayesinde artık siz de sözlük ve çeviri merkezi aramayacaksınız. Çünkü gelişmiş dünya ve teknolojisi sayesinde artık online çeviri hizmetini web siteleri üzerine kurulmuş çeviri araçları ile yapabilirsiniz.

Her ne kadar ülkemizde Recep İvedik filminden sonra popülerliğini bir nebze olsun yitirse de - :) - Facebook hala işini iyi yapan bir site.İlk zamanlar ingilizce bilmeyenler için bazı eklentiler yardımı ile site Türkçe kullanılabiliyordu.Daha sonra sessiz sedasız arka planda sürdürülen facebook'u türkçeleştirme çalışmalarına da bir yolunu bulup , girip kullanma imkanı doğmuştu.Ama artık hiçbir ek çabaya gerek kalmadan facebook'a girince site Türkçe geliyor.Ne diyelim , yurdum insanına hayırlı olsun :)

Her ne kadar resmi 6.x dil dosyası yapısında değilse de , hiç bir sorun çıkartmadan çalışacaktır.İşte size 6.x tr.po dosyası : Download tr.po

Türkçeden bir başka dile ya da başka bir dilden Türkçe'ye çeviri pek çok durumda ihtiyaç duyabileceğimiz birşey. Bunu sadece İngilizce olarak düşünmemek gerekir. Zira artık pek çok kişi en azından ikinci dili olarak İngilizce'yi konuşabiliyor. Peki ya diğer diller? Çözüm internette. Tam olarak 100% doğru çalışan servis bulmak pek mümkün olmasa da bazı çeviri sitelerinin yaptıkları tercümeler, en azından fikir vermesi açısından iyi olabiliyor. İşte online olarak kullanabileceğiniz bazı çeviri servisleri :