Tor Kullanarak Blogger'e Güvenli Giriş Yapın!..

 Bildiğiniz gibi Blogger'e ülkemizden ulaşım engellendi. Çoğu kişi tunnel sitelerini kullanarak giriş yapıyor. Fakat ben sizlere farklı ve daha güvenli bir yöntemi anlatacağım. Hemde bilgisayarınızda hiçbir ayar değişikliği yapmadan kolayca nette gezinebileceksiniz.

Şİmdi aşama aşama neler yapacağımızı öğrenelim;

Öncelikle uygulayacağımız yöntem Tor ile ilgili ufak bir bilgilendirme yapalım.

Tor = Çevrimiçi Anonimlik 

Tor kendinizi trafik analizine karşı koruyabilmenize yardımcı olan bir yazılım projesidir. Trafik analizi kişisel özgürlüğü ve gizliliği, gizli ticari eylemleri ve ilişkileri ve devlet güvenliğini tehdit eden bir çeşit ağ denetimidir. Tor iletişiminizi dünyanın her tarafından gönüllüler tarafından işletilen dağıtılmış bir ağ üzerinden sağlayarak sizi korur: birilerinin sizin Internet bağlantınızı izleyerek hangi siteleri gezdiğinizi öğrenmesini engeller, ayrıca girdiğiniz sitelerin sizin fiziksel yerinizi öğrenmesini de engeller. Tor, Internet tarayıcıları, anında mesajlaşma istemcileri, uzaktan erişim ve TCP protokolünü kullanan diğer uygulamalar dahil mevcut uygulamalarınızın bir çoğu ile çalışır.

  • Buradan PortableTor uygulamasını indiriyoruz. Kurulum gerektirmediği için sıkıştırılmış dosyanın içindeki PortableTor klasörünü herhangi bir yere çıkartıyoruz. Ardından klasörün içindeki kırmızı ikonlu PortableTor uygulamasını çalıştırıyoruz.
  • Programı çalıştırdığınızda program Tor ağına otomatik olarak bağlanacaktır.  
  • Tor ağına bağlandığımızda aşağıdaki resimdeki gibi Tor is Running yazısı çıkacaktır. 
  • Bu aşamadan sonra Firefox tarayıcısını açıyoruz ve buradaki TorButton eklentsini yükleyip tarayıcımızı yeniden başlatıyoruz.
  • Firefoxu yeniden başlattıktan sonra tarayıcınızın durum çubuğunda veya adres satırının yanında Torbuttonu göreceksiniz. Buton olarak göremezseniz. Text olarak görünüyordur.
  • Tor enable yazısını görüyorsanız Blogger ve http://www.teknomobi.net/  gibi bloglara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 
  • İnternet Explorer, Google Chrome tarayıcılarından ise normal olarak bağlanırsınız. Yani blogger'e erişemezsiniz. Opera için yine Tor eklentisi bulunmaktadır.
  • Bu yöntem ile girdiğiniz blogger altyapısı ile yayın yapan bloglarda yorum yapabilirsiniz. Önceki yöntemlerde Blogger blogların yorum formunun görünmemesi nedeniyle ne yazık ki yorum yapılamıyordu.

Soru görüş ve önerilerinizi yorum yazarak belirtebilirsiniz.

Not : Kesinlikle tor açıkken bir alışveriş sitesinden alış-veriş yapmayın , önemli şifreli alanlarınıza bağlanmayın.Zira siz başkalarından gizlenirken tor'un geçiş sağlayıcılarından birisi de sizin verilerinizi izliyor olabilir.

 

 

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Çok güzel bir anlatım olmuş lakin tor hakkında bazı uyarılarda bulunmalıyım.Kesinlikle tor açıkken bir alışveriş sitesinden alış-veriş yapmayın , önemli şifreli alanlarınıza bağlanmayın.Zira siz başkalarından gizlenirken tor'un geçiş sağlayıcılarından birisi de sizin verilerinizi izliyor olabilir.

teknomobi kullanıcısının resmi

Sistem saatinin yanındaki privoxy ve tor ikonlarına sağ tıklayıp kapatın. Ardından tekrar deneyin. Bilgisayarınızdaki güvenlik duvarı engelleme yapıyor olabilir...

bende www.ultrareach.com kullanarak benzeri bir program indirdim.sadece IE de işe yaradı.Fırefox a ek dns gerekiyordu ama o kadar usta değilim pc de,yalnız onu kullandıktan sonra msn ler açılmadı temizlemem gerekti ıe bağlantılarını  -wordpress e şifre girince çince google a dönüştü vs.Bunda hiçbir problem yokmudur?

yok yok ben deniyim en iyisi:))çok tşk

 

SONUÇ ŞUDUR:NE NORMAL SİTE(YASAKSIZ)

NEDE BLOGGER AÇILMADI EKRAN GÖRÜNTÜSÜ BUYDU:

VE DİĞERİ GİBİ DEĞİL C DİSKİNE KURULDU BU.

  Vekil sunucu bağlantıyı reddetti       

Tarayıcı bağlanma isteklerini geri çeviren bir vekil sunucuya bağlanmak üzere ayarlanmış.

      
Tarayıcı vekil sunucu kullanmak üzere yapılandırılmış, ancak vekil sunucu bağlantı isteğini geri çevirdi.

    * Vekil sunucu ayarları düzgün yapılmamış olabilir. Ayarlarınızı gözden geçirip yeniden deneyin.
    * Belirtilen vekil sunucu ağınız üzerinden kurulan bağlantılara izin vermiyor olabilir.
    * Hâlâ sorun yaşıyorsanız ağ yöneticinize ya da internet servis sağlayıcınıza başvurun.

teknomobi kullanıcısının resmi

 Yukarıda verdiğiniz hata POrtable Tor uygulamasının başlatılmadığını gösteriyor.  Sadece Firefox'a Tor Button eklentisi ile olmuyor. Yazının başında linkini verdiğim Portable Tor uygulamasını indirip bir klasöre çıkarttıktan sonra çalıştırıyoruz. Running  is Tor yazdığında Firefoxu açıp Tor Enable yazıyorsa Gizliliğimizi koruyoruz. Eğer normal olarak gizlenmek istemiyorsanız. Sistem saatinin yanından Portable Tor ve Privoxy uygulamasına sağ tıklayıp kapatın. Firefox'uda Tor Disable konumuna getirin ve yeniden başlatın..

Video ders hazırlamaya çalışacağım daha kolay yapabilmeniz için.

tayfun tayfun kullanıcısının resmi

Teşekkür ederim bilgilendirmen için, 1 saattir geziniyorum nette bu sorunu çözmek için, nihayet sonuca ulaştım, saol. Bir sorum var, tor'u etkisiz bıraktığımda güvenli bir şekilde girebilir miyim hesaplarıma? Bazen olurda diğer tarayıcıdan girmeyi unuturum belki...

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Google, blogger kullanıcıları için Google+ ile entegre olan yorum sistemini devreye aldı. Bu sayede bir kaç yıldır kullanılan Facebook yorumlarının bir benzeri, şimdilik sadece blogger kullanıcıları için Google tarafından kullanıma açılmış oldu.

Her ne kadar ülkemizde FriendFeed kullanımı pek yaygınlaşmamış olsada barındırdığı özellik bakımından bence vazgeçilmez bir servis olan FriendFeed ülkemizde de yükselişini sürdürecektir. 

FriendFeed sosyal bir iletişim servisidir. Hemen hemen bütün sosyal ağları tek bir çatı altından takip edebileceğiniz oldukça kullanışlı bir servis diyebilirim.

FriendFeed'de yazdığınız yazılara yapılan yorumları Blogger alt yapısı ile yayın yapan blogunuza entegre etme işlemini anlatan biri İngilizce diğeri Türkçe iki tane kaynak vereceğim.

Yasaklar bitmiyor.Dünyaca ünlü blog barındırma sistemi Blogger mahkeme kararı ile erişime engellendi.

Google'ın gözü blogger erişme engellendi.Türkiye'den giriş yapamıyoruz.

Sebeb tabikide yasa dışı olan bloglar.Fakat neden böyle yaparsınızda tüm kullanıcıların Blogger'a girmesini engellersiniz.

Şuan sisteme sadece giriş engelli yani kendi bloglarınıza giriş yapabiliyorsunuz.Fakat panelinize giremiyorsunuz.

Www.Blogger.Com'u açtığımızda karşımıza "Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir" yazıyor.Fakat biz bunun üstesinden gelmeyi biliyoruz.

Blogger'a nasıl giriş yapabiliriz?

En basit yoldan www.vtunnel.com adresi üzerinden hesabınıza giriş yapabilirisiniz.

 Teknodergi'deki yazılarımda daha çok mobil ürünler ve mobil ürünlerin yazılımları üzerine yazı yazmaktayım. Kendi kişisel blogumda ajax uygulamalarının, wordpress eklentilerinin ve css uygulamalarının Blogger entegrasyonları üzerine çalışmalar yapıyorum. Ülkemizde Blogger konusunda çalışan pek fazla deneyimli kişinin olduğu söylenemez. Bende elimden geldiğince Türk Blogcular için Blogger altyapısında hazırladıkları bloglarını görsel ve kullanışlılık açısından daha iyi donatmaları için uğraşıyorum. Blogger için yaptığı bazı çalışmalar aşağıdakiler gibidir...

Blogger 'da günlük tutanların tasarımlarını özelleştirebilecekleri , ücretli ve ücretsiz tema bulabilecekleri en kaliteli kaynaklar şurada listelenm