Tablet Bilgisayarlar Kullanıcıların İlgisini Daha Fazla Çekmeye Başladı

Tablet Bilgisayarlar Kullanıcıların İlgisini Daha Fazla Çekmeye Başladı

Her gün yeni bir modelin çıktığı tablet bilgisayar pazarına kullanıcıların da ilgisi katlanarak artıyor. Karşılaştırmalı alışveriş sitesi Akakçe'nin yaptığı bir araştırma ise durumu net bir şekilde ortaya koyuyor; Son 1 ay içerisinde tablet bilgisayarlara olan ilgi %47 arttı. Tablet bilgisayar fiyatlarını araştıran kişi sayısı ise yaklaşık 100.000.

2009 yılında çıkan Apple iPad ile başlayan tablet bilgisayar furyasında, 2010 yılı da sessiz geçmiş ve iPad'e güçlü bir rakip çıkmamıştı. Ancak 2011 yılında tüketicilerin gözle görülür talep artışı ile pazara yeni oyuncular da girdi.

Bu doğrultuda Akakçe'nin verilerine göre, son bir ayda en fazla aranan tablet bilgisayar modeli Exper EasyPad P10A.

akakce.com verilerinden oluşan araştırmaya göre %42'lik pazar payı ile Apple iPad listenin ilk sırasında yer alıyor. Yerli tablet pc üreticilerinden Exper ise %26'lık pazar payı ile ikinci sırada. Pazarın üçüncüsü ise ekonomik ürünleri ile ön plana çıkan %9'luk bir dilime sahip Mobee.

Tablet Bilgisayar Modelleri

Tablet bilgisayar fiyatları da kullanıcıların önemli alışveriş kriterlerinden. Tablet bilgisayarların fiyat aralıkları 224 TL ile 2.722 TL arasında değişebiliyor. Tüketicilerin %43'ü ise 200 TL ile 600 TL arasındaki modelleri tercih ediyor.

Tablet bilgisayarlar, taşınabilir bilgisayar kategorisindeki payını da artırıyor. 2010 yılında sadece %3,5'luk bir paya sahip olan tablet bilgisayarlar, 2011 yılında ise %19'a kadar yükselmiş. Pazara giren yeni ürünler ile, bu oranın artması da muhtemel görünüyor.

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Tablet pazarının gittikçe kızışmaya başladığı bu dönemlerde bir atılım da Apple’dan gelmişti. Tablet pazarında ipleri elinde bulunduran Apple’ın bunu kaybetmeye de niyeti yok gibi. Daha alt pazarlara inmeyi kararlaştıran Apple İpad Mini ile karşımızda.

Bilgisayar dünyasının başarılı üreticilerinden HP, tablet pc sektörüne de el atıyor. İşte HP’nin en iyiyi bile gececeğiz dediği tableti:

Kişisel bilgisayarlar geliştiren, tasarlayan ve satışını yapan Apple günümüz teknolojisinde üretmiş olduğu akıllı telefonlar ve tabletlerle gündemden düşmeyen markalar arasında yer almaktadır.

Mobil iletişim devi Nokia; cep telefonu teknolojisinin lider isimlerinden biri olup müşteriye sunmuş olduğu cihazlarla epeyce bir ivme kazanmıştır. Mobil dünyada ayrı bir marka olan Nokia firması, günümüz teknolojisinde farklı cihazların piyasa çıkmasıyla birlikte eski namını kazanamaz oldu.

Diz üstü bilgisayar modellerinin son derece fazla oranda tercih edildiği net bir şekilde bilinmektedir. Ancak son yıllarda gelişen teknolojik sebeplerden ötürü tablet bilgisayarlarının büyük bir ilgiye maruz kaldığını söylemek de mümkün olacaktır.