Star Wars The Old Republic Oyunu İnceleme - Nasıl Oynanır?

Star Wars The Old Republic Oyunu İnceleme - Nasıl Oynanır?

Star wars The Old Republic kısa adıyla SWTOR diyeceğimiz oyunun yapımcısı Bioware, yayımcısı Electronic Arts olan 2011 yılında piyasaya sürülen ilk başta ücretli ancak sonradan free to play (ücretsiz) olan bir MMORPG oyunudur. Oyun şu anda ücretsizdir. SWTOR şu anda milyonlarca oyuncusu olan devasa bir MMORPG oyunu olmakla birlikte yapımı için en fazla harcama yapılan oyunlar listesindedir. Oyun özellikle grafikleri, büyük haritaları ve hikaye moduyla çok kapsamlı bir MMORPG oyunudur. Ancak Türk kullanıcılar için bir dezavantaj olarak söyleyebileceğim tek konu, oyunun Türkçe dil desteği olmayışıdır. Oyunun hikayesini tam anlamak istiyorsanız iyi bir İngilizcenizin olması bu oyunda şart.

Star Wars The Old Republic, bizim filmlerden bildiğimiz Star wars serisinin yaklaşık 3500 yıl öncesini anlatmaktadır. Filmlerde olduğu gibi bu oyunda da Cumhuriyetçiler (The Galactic Republic) ve Ayrılıkçılar (The Sith Empire) var. Bu iki azılı düşman oyunda da sürekli olarak çatışma halindedir. Bizler de oyuncular olarak bu çatışmalarda yerimizi alacağız.

Oyun hakkında size küçük bilgiler verdim. Şimdi oyun hakkında biraz daha ayrıntılara inip sizleri SWTOR’a hazırlayalım. Star wars The Old Republic, kalitesini oyunu daha indirme aşamasında fark edersiniz. Oyun yaklaşık 25gb ve bu da MMORPG oyunları için çok büyük bir boyut. Özellikle interneti yavaş olan kullanıcılar için indirmek çileye dönüşür demem gerekirdi ancak oyunu yapan yapımcılar bunu da düşünmüş olup oyunun sadece 1gb’lık kısmı ile bizim bütün dosyaları indirmemizi beklemeden oynamamıza olanak sağlıyor. 1gb’lık oyun dosyaları indikten sonra bizim için oyun başlıyor. Diğer dosyalar da biz oyundayken arkaplan da inmeye devam ediyor.

Oyunu indirme aşaması bitip oyuna başlayınca karşımıza birçok sunucu seçeneği geliyor. Bu sunuculardan birini seçip devam edin.

Ardından sizin bir taraf seçmenizi isteyecek, ya The Galactic Republic ya da The Sith Empire’dan birini seçip devam etmeniz gerekli. (Unutmayın 2 tarafında haritaları ve karakter sınıfları farklı, bunu bilerek 2 taraftan sizin için uygun olanı seçin). 

Bundan sonra sizden 4 sınıftan birini seçmenizi isteyecek, 2 tarafta da birbirine benzer sınıflar var ancak bunların isimleri ve bazı yetenekleri farklı.

Karakterinizin sınıfını da seçtikten sonra karakterimiz için bir ırk seçmek zorundayız. Ücretsiz kullanıcılar için 3 adet ırk açık.

Irkımızı da seçtikten sonra bizi kapsamlı bir karakter özelleştiremesi bekliyor. Özellikle benim gibi bu konuda takıntılı olan oyuncular sırf karakterini dizayn etmek için yarım saatten fazla uğraşabilir.

Karakterimizi de tasarladıktan sonra artık SWTOR dünyasına adım atabiliriz. Play tuşuna basın ve ilerleyin. Oyuna girdiğinizde seçtiğiniz sınıfın başlangıç dünyasına gideceksiniz. Burada 10. Seviyeye kadar kasılıp öyle ayrılacaksınız.

Oyuna ücretsiz olarak başlayan oyuncular içinde burada birkaç bilgi vermek istiyorum. Oyunda 10. Seviye olana kadar sohbet kısmına maalesef mesaj yazamıyoruz. Ayrıca bazı görevlerden çıkan eşyaları ve bazı karakter yeteneklerimizi ücretli kullanıcı olmadığımız için alamıyoruz.

Oyun benim gibi İngilizcesi az olan oyuncular için oynaması çok zor değil. Çünkü oyunun arayüzü çok kolay ve verilen görevler bizlere ayrıntılı olarak ne yapmamız gerektiğini gösteriyor. Sadece hikaye modu bizi biraz zorlayabilir. Onda da şansınıza güvenerek ilerleyebilirsiniz.

SWTOR’da diğer MMORPG oyunlarından farklı olarak konuştuğumuz kişilerle konuşmayı biz yönlendiriyoruz. Oyunda konuşmaya başladığımızda bize genellikle 3 seçenek sunuluyor. Bu 3 seçenekten birini seçip konuşmaya devam ediyoruz. Ayrıca oyunda karakterimizin iyi kötü kavramı var. Seçtiğimiz konuşmalar bizi iyi tarafa veya kötü tarafa doğru yönlendiriyor. İngilizcesi çok iyi olmayan arkadaşlar için söylüyorum genellikle 1. Seçenek karakterimizi iyi tarafa yönlendirir 2.seçenek kötü tarafa doğru yönlendirir. 

Konuşmayı yapıp görevlerimizi aldıktan sonra M tuşuna basarak haritayı açıyoruz. Haritada görev yerimiz gösteriliyor. Haritadaki görev yerine gidip bizden istediği şeyi yaparak görevi tamamlayabilirsiniz.

Oyunun giriş incelemesini yapıp, nasıl oynanır sorusuna cevap vermeye çalıştım. Bundan sonra size verilen görevleri yaparak düşmanlarla savaşarak ilerleyebilirsiniz. Oyunu daha fazla keşfetmeye, daha fazla eğlenmenize bakın.

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Oyun "canavarlarının", en büyük sıkıntılarından birisi de, bilgisayar üzerinde oyun oynarken klavyeyi verimli kullanamamak ve oyunların tüm esnekliğinden yararlanamamak. İşte bu noktada oyuncuların imdadına, oyun oynamak için özel üretilmiş klavyeler yetişiyor.

Karakter gelişimi 0-5 yaş arasında oluşan bir süreçtir. Bu nedenle çocuklarınızın doğru oyuncaklarla oynaması onların hayatlarında oldukça önemli etkiler yaratan bir durumdur.

Arkadaşlık oyunları oyna adı altında ülkemizde son yıllarda MmoDance kategorisinde yayınlanan online arkadaşlık oyunlarından birisi olan mstar son yıllarda en çok oynanan ve rağbet gören oyunlar arasında yer almaktadır.

MMORPG Oyunlarına ilgi her geçen gün artarken, oyuncular da artık işin ticari boyutuyla ilgilenmeye başlıyor. Başta Amerika olmak üzere bir çok ülkeden oyun şirketi bu alandaki savaşını sürdürüyor.

Flappy Bird oyunu, yapımcısı tarafından resmi olarak yayından kaldırıldı ancak çok sayıda klonu çıktı. Bu klonların içerisinde bazılar başarılı, bazıları ise gerçekten çok kötü. İşte size Flappy Bird yerine oynamak için tercih edebileceğiniz alternatif beş klon oyun: