Staj Defteri Nasıl Doldurulur?

Staj Defteri Nasıl Doldurulur?

Üniversiteyi bitirmeye yakın bir sürede staj eğitimi görmekte olan öğrenciler, kimi zaman staj defterlerinin nasıl doldurulacağı hakkında fikir sahibi olamıyorlar. Staj defterini ilk defa görmesi nedeniyle bazı durumlarda karışıklık yaşayan öğrenciler, internet ortamlarında da gerekli dökümanları ve staj defteri örneklerini bulamıyorlar. Bazı durumlarda da staj defteri doldurma işlemini bir külfet olarak görüyorlar. Peki bir staj defteri, nasıl doldurulur ve nasıl yazılır?

İlk Sayfa: Öğrenci Tarafından Doldurulacaktır Başlığı

Staj defterinin ilk sayfasını açtığınızda, karşınıza ‘’Öğrenci Tarafından Doldurulacaktır’’ başlığı çıkacaktır. Burada okuduğunuz okul, fakülteniz ve diğer tüm kişisel bilgileriniz istenmektedir. ‘’Pratik Çalışmaya Başladığı Zaman’’ kısmına, stajın başlangıç tarihini yazmalısınız. Üstteki kısımlarda ise stajın bitiş ve süresinin kaç gün olduğu gibi bilgiler istenmektedir. Aynı zamanda bu sayfada, kendinize ait olan vesikalık fotoğrafınızı yapıştırmanız gerekiyor. Bu fotoğraf için de sağ kısımda özel bir yer ayrılmış. Tüm bilgileri girdikten sonra ‘’Staj Koordinatörünün Adı Soyadı’’ kısmına da okuduğunuz bölümün staj sorumlusunu yazmalısınız. Sayfanın ikinci kısmındaki bölümü işyeri tarafından, en sondaki bölüm ise staj bittikten sonra okul tarafından doldurulacaktır.

İkinci Sayfa: Komisyon Staj Değerlendirme Formu

İkinci sayfaya geçtiğimizde, ‘’Komisyon Staj Değerlendirme Formu’’ ile karşılaşacaksınız. Bu kısma dokunmanıza gerek yok. Bu bölüm, stajınız bittikten sonra okulunuz tarafından doldurulacaktır.

Üçüncü Sayfa: Pratik Çalışmaların Günlere Dağılım Çizelgesi

Bu kısımda, staj esnasında neler yaptığınız yazmalısınız. Tarihi atarak, staj anında neler yaptığınızı kısa notlarla açıklayıp imzalamalısınız. En sondaki imza kısmını da Staj amiri imzalayacaktır oraya dokunmamalısınız. Aynı zamanda bu çizelge tarihli olduğu için, her gün doldurmak zorundasınız.

Dördüncü Sayfa: Günlük Ayrıntılı Rapor

Dördüncü sayfa olarak nitelendirdiğimiz günlük ayrıntılı rapor kısmı, stajın en önemli kısımlarından birisidir. Çünkü gün içerisinde yaptığınız tüm işleri detaylıca buraya yazmalısınız. Tüm işlerinizin detaylı anlatılabilmesi için sayfada gereğinden fazla boşluk bulabileceksiniz. Yaptığınız işleri yazdıktan sonra en alt kısımdaki ‘’Tasdik Edenin Adı-Soyadı İmza’’ bölümünü stajınızı tasdik etmiş olan işyeri amiri imzalayıp kaşeleyecektir.

Beşinci Sayfa: Staj Başarı Formu

Beşinci sayfayı açtığınızda, karşınıza küçük bir değerlendirme formu çıkacaktır. Bu değerlendirme formunu, işveren dolduracaktır ve sizin staj durumunuzu değerlendirecektir. Değerlendirmenin hemen üst kısmında bulunan ‘’Öğrenci Tarafından Doldurulabilir’’ başlığını gereken bilgileri yazarak doldurabilirsiniz. Ayrıca bu sayfanın bir kopyası, işyerinde bırakılacaktır.

Altıncı Sayfa: Puantaj Formu

Puantaj formu sayfasında, öğrencinin doldurması gereken alanlar belirtilmiş. Tabloda staj yapmış olduğunuz ayların günlerini içeren bir alan karşınıza çıkacaktır. Gittiğiniz günler için x(çarpı) işaretini, gitmediğiniz günler için de – (eksi) işaretini bırakmalısınız. Daha sonra stajınızı tasdik eden işyeri amiri tarafından bu form imzalanıp kaşelenecektir.

Staj başarı formunun ve Puantaj formunun mutlaka birer kopyası işyerine bırakılmalıdır. Staj süreniz bittikten sonra da staj defterinizi ister elden, isterseniz de kargo yoluyla hemen okulunuza ulaştırmalısınız.

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Facebook sayfaları, artık hem bireyler hem de kurumlar tarafından fazlasıyla aktif bir biçimde kullanılıyor. Peki rakip sayfalardan farklılaşmak ve bir adım öne çıkabilmek için ne yapmanız gerekir? Cevap, iyi hazırlanmış bir karşılama sayfası!

Eğer ubuntu kullanmaya niyetli iseniz , yeni bir kurulum yaptıktan sonra size gerekli olacak ve sistemin can damarı olan program ve yamaları birlikte yükleyelim:

Drupal 5.x 'de kodlar içinden temanıza müdahale etmek isterseniz ve bazı nesnelerin sadece ana sayfada görünmesini diğer sayfalarda o alanların kaybolmasını istiyorsanız şu kontrolü kullanabilirsiniz:

<?php if ($is_front): ?>
        <div id="main" style="width:500px">
<?php endif; ?>

Kalın olarak yazılı iki satır arasında kalan yerler sadece ana sayfada görüntülenecektir.Bu kontrolü $is_front global değişkeni sağlar.Bu yazılım 5.x için geçerlidir.6x'de test etmedim.

Facebook geçtiğimiz günlerde Graph Search özelliğini devreye aldı. Bu özellik ile artık profilinizde paylaştığınız her şey daha kolay ulaşabilir oluyor.

Web sitelerinin istatistik bilgilerini takip etmek için büyük çoğunluğun kullandığı servis olan Google Analytics, yeni bir özellik devreye aldı : Site Speed Analytics Report.