Sql ile Veritabanından Rastgele Veri Çekmek

SQL kullanarak programlama dilinden(php,asp.net,perl vs.) bağımsız olarak veritabanından rastgele ve istediğiniz sayıda veri çekmek isteyebileceğiniz zamanlar olabilir.Bu durumlarda şu komutları kullanabilirsiniz :

MySql :

SELECT column FROM table ORDER BY RAND() LIMIT l

PostgreSql :

SELECT column FROM table ORDER BY RANDOM() LIMIT 1

MsSql :

SELECT TOP 1 column FROM table ORDER BY NEWID()

Herşey açık.Bir (1) yazan yerlere istediğiniz sayıyı yazacaksınız , "column" çekmek istediğiniz veriler , "table" 'da verilerin alınacağı tablo :)

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları
Misafir kullanıcısının resmi

Kardeş kusura bakma ama bu çok saçma olmuş. Rastgele veri nereden gelecek allah aşkına. yukarıdaki select nasıl veriyi rastgele alacak tablodan...

bende bi soru sormak istiyorum. ornek olarak verı tabanımızda 1000 tane urun var ve ben bu urunlerden rastgele 12 tanesını cekmek ıstıyorum. buraya kadar sızın soledıklernız aynı.bu bırkac sıtede hatta 100 sıtede kullanmak ısteıgımde her sıtedekı urunlerın bırbırınden farklı varyasyonlarda cekılmesını ıstıyorum yanı rastgele 12 urun cekecek ama her seferınde dıgerlerınden farklı varyasyonda bı sıralama yapmasını ıstıyorum umarım anlatabılmısım dır. yardımcı olunurssa sevınırım

batu kullanıcısının resmi

Merhaba Access'de nasıl yaparım acaba eksik işleç hatası alıyorum. (c# ile kullanacağım)
SELECT icerik FROM rastgele_tarif ORDER BY RAND() LIMIT 1

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

JQuery form seçicilerini kullanarak, form elemanları üzerinde çeşitli işlemleri yapmak çok kolay. Eğer Multiple özelliği aktif olan bir Select Box'daki tüm öğeleri bir olay sonucu (bir butonun tıklanması vs.) seçmek istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz:

MySQL kullanıyor ve belirli bir prefix'e sahip onlarca tabloyu silmek istiyorsanız, ayrıca phpMyAdmin gibi bir araç da kullanmıyorsanız işiniz bir hayli zor. Her tabloyu tek tek silmek oldukça uzun olacaktır. Ancak aşağıdaki sorgu işinizi kolaylaştırabilir:

İngiliz veri merkezi şirketi Zenium, Türkiye pazarına sağlam bir giriş yapıyor.

Css kullanarak eğer tek kelimelik ya da tek satırlık bir yazınız varsa bunu dikey olarak ortalamak çok zor olmayabilir ancak metniniz birden fazla satıra sahipse, her browser'da sorunsuz çalışan, dikey olarak hizalanmış bir görünüm elde etmek zordur.

Yandaki resimde görülen konuşma balonu örneğini ele alalım. Aşağıdaki gibi bir html kodumuzun olduğunu varsayalım :


To look best, text should really be centered inside this bubble both vertically and horizontally.

Şimdi ise css'in table gösterimi ile dikey ortalamamızı yapıyoruz:

Unix konsolunda kullanabilecek komutları gönderebildiğiniz , gönderilen komutları ve açıklamalarını okuyup komutlara oy verebildiğiniz bir site Command-line Fu. Gerçekten çok iyi ipuçları yakalanılabilecek bir site.