Samsung Galaxy S5’de Recovery Mode Nedir ve Ne İşe Yarar?

Samsung Galaxy S5’de Recovery Mode Nedir ve Ne İşe Yarar?

Öncelikle telefonumuzu neden Recovery Mode’a alırız, bize ne gibi kolaylıklar sağlar ve ne gibi dezavantajları vardır onlardan kısaca bahsedelim. Recovery Mode, Android cihazların tamamında bulunan önemli olması ile beraber pek çok fayda sağlayıp işimizi kolaylaştıran bir yazılım desteğidir. Özellikle Clock Work Recovery yüklerseniz pek çok özelliği rahatlıkla kullanabilirsiniz. Clock Work Recovery yüklemeniz aynı zamanda size bir çok kolaylık sağlamaktadır; Android geliştiricileri tarafından tasarlanmış bu program herhangi bir kablo bağlantısı olmadan telefonunuza doğrudan ROM kurmanıza olanak sağlar. Aynı zamanda Recovery mode CWM’den telefon temizliğini yapıp, kullanıcıların yaptığı özel romları ve kernel yazılım desteğini yükleyebilirsiniz. Peki bu kadar avantajının yanında dezavantajları nelerdir? Aslında Recovery mode’un pek çok kullanıcının gözlemlerine göre gözle görülen bir zararı yoktur, fakat sık yapıldığında android işletim sistemini yorar ve telefonunuzun bir süre sonra performansında gözle görülür bir yavaşlama meydana gelir.

Samsung Galaxy S5'e nasıl format atılır sorusunun cevabı aşağıdaki videoda da yer alıyor:

Peki Samsung Galaxy S5 Recovery Mode’a almak nasıl olur detaylı inceleyelim; Cihazımızı Recovery Moduna almak için “ses açma + home + güç” tuşlarına aynı anda bir süre basıyoruz. Daha sonra karşımıza gelen kategorilerden neler yapmak istiyorsanız ses açma veya ses kısma tuşları ile yönlendirip seçeneğin üzerine geliyoruz, güç tuşuna bastığımızda işlemimiz onaylanıyor. Recovery Mode’a girdiğimizde karşımıza gelen seçenekler;

*Reboot System now = yeniden başlatma
*Apply sdcard : update zip = modifikasyon dosyası yüklenir
*Wipe data/factory reset = kullanıcı verileri silinip fabrika ayarlarına dönülebilir.
*Wipe cache partition = kurulumlarda geçici olarak depolanan sistem verileri temizlenebilir.

Yukarıdaki seçenekler en önemlileri olup, en çok ihtiyaç duyulanlardır. Bu moddan çıkmak için ise yeniden başlatma yada bataryayı çıkarmamız yeterlidir.

Ayrıca konuyla ilgili daha önce yazılan ve hemen hemen tüm Android cihazlara format atmayı kapsayan yazıya şuradan ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Tabletinizi güvenli modda açmak sorunları görmekte ve gidermekte size yardımcı olabilir fakat bazen sorunun çözümü tablete format atmak diğer bir adıyla recovery yapmak olabilir. Yapacağımız işlemler sonrasında amaç android tabletimizi fabrika ayarlarına getirmektir.

Android işletim sistemi her ne kadar yazılımı ile oynamanıza izin verse bile tam yetki hiçbir zaman vermez ve sürekli en uç özellikleri kısıtlar. Bu sorunu sadece telefonumuza ROOT denilen tam yetkiyi vererek aşabiliriz.

Dünyada en yaygın işletim sistemi olan ve bir çok kullanıcının kullandığı günümüzün devi Android işletim sistemi, artılarının yanında bazı dezavantajları da beraberinde getiriyor. Bununla ilgili en büyük problem telefonun önbellek sorunu.

Samsung, yeni ürünlerinden biri olan Galaxy Note 2 için ilk yazılım güncellemesini indirilebilir kıldı. Böylelikle ürün henüz Türkiye'ye gelmemişken, ürüne ait ilk yazılım güncellemesi dünyadaki kullanıcılara sunulmuş oldu.

Android işletim sistemli  telefonların tercih edilmesinin sebebi  birçok yazılımı, uygulamayı  açma imkânı sunmasıdır.