Samsung Galaxy S4 (Android) Root Yapma Nedir, Nasıl Yapılır?

Samsung Galaxy S4 (Android) Root Yapma Nedir, Nasıl Yapılır?

Android işletim sistemi her ne kadar yazılımı ile oynamanıza izin verse bile tam yetki hiçbir zaman vermez ve sürekli en uç özellikleri kısıtlar. Bu sorunu sadece telefonumuza ROOT denilen tam yetkiyi vererek aşabiliriz. ROOT yapmak, telefonunuzda hiç kullanmadığınız, ilk altığınızda bulunan demirbaş diye tabir edilen gereksiz programları silmenize, istediğiniz programı yüklemenize ve daha bir sürü ucu açık özellikleri eklemenize olanak sağlar. Yalnız unutmayalım ki garantisi devam eden telefonunuza ROOT atarsanız, herhangi bir sıkıntıdan dolayı garantiye ROOT’lu bir şekilde gider ise, garanti kapsamı dışına çıkar, aynı zamanda tekrar ROOT’u da kaldırabiliriz. Şimdi SAMSUNG GALAXY S4’e nasıl ROOT atılır kısaca tarif edelim. Sırası ile yazılanları uygularsanız, hiçbir sorun yaşamadan telefonunuza tam yetki vermiş olursunuz.

Öncelikle telefonunuza uygun ROOT dosyasını internette arattırın ve indirin, daha sonra ODİN3.EXE android root atma programını indirdikten sonra yönetici olarak çalıştırın ve karşınıza bir pencere gelecek.
Bu ekranda PDA’ ye tıklayıp klasör içerisindeki cofface_I9500_cwm_recovery_en_new.tar dosyasını göreceksiniz ve onu seçin.
Telefonu kapatın, daha sonra Download Moduna (ses açma + güç tuşu + home tuşuna aynı anda basıp Samsung yazısını görünce bırakın) alın.
Telefonu USB Kablosu ile Bilgisayara bağlayın, Odin programı telefonunuzu gördüyse ID:COM kısmı renk alacaktır. Start butonuna basın. Biraz bekledikten sonra telefon yeniden başlatılacak.
Telefon açıldığında kabloyu çıkartın. Recovery moduna alın. Telefon yeniden başlayıp ekranda Samsung Galaxy S4 yazısını görünce tuşları bırakın.
Ses Kısma tuşu ile Root Your Phone’u seçin ve Güç tuşu ile onaylayın. Reboot System Now üzerinde iken Güç tuşuna basın telefon yeniden başlatılacak.
Telefon açıldığında Menüden SuperSU uygulamasını açın ekranda göreceksiniz. Programı açın ve Continue’ya tıklayın. Installation Success! yazısı çıkınca OK’a tıklayın. Artık telefonunuzu dileğiniz gibi kullanabileceksiniz.

Eğer Samsung Galaxy S5 sahibiyseniz de şu işlemleri yapabilirsiniz;

Samsung Galaxy S5 Root Nasıl Yapılır?

Root ; Türkçe’de kök  anlamına gelmektedir.  Root  işlemi  android  telefonlarda  izin verilmeyen dosyaları görebilmeyi, telefonda bulunan tüm dosyaları yedekleyebilmeyi ve şekillendirmeyi sağlayan çekirdek yazılımını değiştirme işlemidir. Bu yazımızda Samsung Galaxy S5 nasıl root edilir  onu açıklayacağız.   

Cihazınızı root edebilmek için öncelikle usb  kablosu ile  bilgisayara bağlayın ve bilgisayarınızın cihazı tanıdığından emin olun.  Bilgisayarınızın işletim sisteminde sıkıntı varsa  cihazı tanımayabilir veya  yazılım isteyebilir.   Samsung sitesinden veya  çeşitli sitelerden güncel yazılımı indirerek  bilgisayarınızın cihazı tanımasını sağlayabilirsiniz. Root işlemine girmeden önce  bataryanızın en az % 50 dolu olduğundan emin olun.  Daha sonra   root edebilmek için  ODIN isimli programı  indirin.  Daha  sonra  Autoroot programını  bir çok web sitesi aracılığı ile indirebilirsiniz.

İndirilen dosyaları  bir klasöre çıkartın. Telefonunuzun  Ayarlar-Diğer- Geliştirici seçenekleri dizinini takip ederek USB hata ayıklama tikini seçiniz.  Telefonu programın görmesini sağlamak için bataryayı çıkarıp tekrar takın ve  ses azaltma tuşu – Home tuşu ve Power düğmesine   birlikte basarak programın görmesini sağlayın.  Telefon açılıp  ekrana bir uyarı iletisi gelecektir.  Bu iletiden sonra  ses açma düğmesine basarak  diğer  android logolu ekrana geçin. USB’ile telefonunuzu bağlayın ve  indirdiğiniz  ODIN programını açın. İndirdiğiniz diğer dosyayı programdan seçerek, start düğmesine basın. Daha sonra telefon kendiliğinden  yeniden başlatılacaktır ve  root   işlemi tamamlanmış olacak.  Samsung Galaxy S5 nasıl root edilir?  den önce bilinmesi gereken en önemli husus, bu  işlemi  başka bir telefon için denememenizdir.  Her  telefonun kendine  has  root etme dosyaları ve  yönergeleri bulunmaktadır.  Yanlış bir  işlem sonucunda  telefon tamamen bozulabilir.

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Dünyada en yaygın işletim sistemi olan ve bir çok kullanıcının kullandığı günümüzün devi Android işletim sistemi, artılarının yanında bazı dezavantajları da beraberinde getiriyor. Bununla ilgili en büyük problem telefonun önbellek sorunu.

Samsung'un yeni telefonu Galaxy S5 başta Amerika olmak üzere pek çok ülkede satışa çıktı. Toplam 125 ülkede satışta olan Samsung Galaxy S5 ile birlikte, Samsung yeni giyilebilir teknoloji ürünleri Samsung Gear 2, Gear 2 Neo ve Gear Fit de raflardaki yerini aldı.

Öncelikle telefonumuzu neden Recovery Mode’a alırız, bize ne gibi kolaylıklar sağlar ve ne gibi dezavantajları vardır onlardan kısaca bahsedelim. Recovery Mode, Android cihazların tamamında bulunan önemli olması ile beraber pek çok fayda sağlayıp işimizi kolaylaştıran bir yazılım desteğidir.

Samsung, yeni ürünlerinden biri olan Galaxy Note 2 için ilk yazılım güncellemesini indirilebilir kıldı. Böylelikle ürün henüz Türkiye'ye gelmemişken, ürüne ait ilk yazılım güncellemesi dünyadaki kullanıcılara sunulmuş oldu.

Samsung Galaxy S5'in içerdiği yeni özelliklerden biri de nabız ölçmek. Galaxy S5'in kamera flash'ının yanında bulunan bir sensöre parmağınızın ucunu bir kaç saniye tuttuğunuzda nabzınızı ölçebiliyor.