Samsung Galaxy S4 (Android) Önbellek Temizleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Samsung Galaxy S4 (Android) Önbellek Temizleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Dünyada en yaygın işletim sistemi olan ve bir çok kullanıcının kullandığı günümüzün devi Android işletim sistemi, artılarının yanında bazı dezavantajları da beraberinde getiriyor. Bununla ilgili en büyük problem telefonun önbellek sorunu. Önbelleğin girdiğiniz çoğu programdan sonra otomatik olarak arka planda çalıştırılması ve dolu olması, telefonun bir süre sonra yavaşlamasına neden olmaktadır. Aslında sanıldığının aksine bu durum çok normaldir çünkü, android işletim sistemi uygulamaları her ne kadar kapatsanız bile bir süre sonra tekrar önbelleğe alan ve daha önce girdiğiniz programları hazırda tutmayı sağlayıp, hızlı bir şekilde tekrar programa girmenize olanak sağlayan bir yapıdadır.

Örneğin Facebook’ta baktığınız fotoğrafları, Twitter’da okuduğunuz yazıları baktığınız fotoğrafları, Youtube’da izlediğiniz videoları, internette girdiğiniz siteleri, rehberi, galerinizi ve daha aklınıza gelen bir çok işlemi önbelleğe alır ve tekrar girişinizde kolay ulaşmanızı sağlar. Bunun yanında yavaşlama sorununu da beraberinde getirdiği gerçeğini göz ardı edemeyiz. Biz de bu nedenle ön belleği sürekli boşaltıp, telefonumuzu rahatlatmak isteriz. Peki GALAXY S4’de ön belleği nasıl boşaltırız?

Önbellek için program yükleyip telefonunuzu daha da zorlayıp, karmaşık hale getirmeyin. Yapmanız gerekenler çok basit. Sırayla seçenekleri uygulayınız; Öncelikle AYARLAR > UYGULAMA YÖNETİCİSİ > YÜKLENEN seçeneklerini takip edebilir, en fazla önbellekte yer kaplayan uygulamayı seçip ÖNBELLEĞİ SİL seçeneğine tıklayarak işinizi kolaylıkla yapıp, telefonunuzu rahatlatabilirsiniz.

Buna alternatif olarak uğraşmak istemiyorsanız, hepsini aynı anda temizleyip, telefonunuzu rahatlatmak istiyorsanız Google Play Store’da bir çok kişinin vazgeçilmezi olan CLEAN MASTER, DU BOOSTER gibi ücretsiz olan uygulamalardan faydalanabilirisiniz.

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Android Wear, Google'ın Akıllı Saatler (smartwatches) için geliştirdiği işletim sisteminin adı. Akıllı telefonlar hayatımızın içine bu denli girmişken bu akıllı ve giyilebilir cihazlara bakalım ne kadar sürede adapte olacağız.

Apple'ın geçmiş olduğumuz günlerde tanıtımını yaptığı yeni işletim sistemi iOS6'nın betasının internette yayınlaması ile beraber, küçük test sonuçları da gelmeye başladı.

Android işletim sistemi her ne kadar yazılımı ile oynamanıza izin verse bile tam yetki hiçbir zaman vermez ve sürekli en uç özellikleri kısıtlar. Bu sorunu sadece telefonumuza ROOT denilen tam yetkiyi vererek aşabiliriz.

Geçenlerde kardeşimin eski bilgisayarına format atarken karşılaştığım bir sorunu ve çözümünü paylaşmak istedim.

Eski bir bilgisayarı kardeşim sadece internet amaçlı kullandığı için ona Zenwalk Linux yüklemiştim ve o şekilde kullanıyordu. Ancak bir windows uygulamasına ihtiyaç duydu ve Windows XP kurmamız gerekti. Ben de windows cd'sini taktım ve kuruluma başladım. Gerekli disk bölümlendirmelerini ayarladım ve Windows kurulum dosyaları kopyalanmaya başladı. Sistem kendini ilk kez yeniden başlattıktan sonra ise ekranda "İşletim Sistemi Yükleme Hatası" belirdi ve kurulumun geri kalan işlemleri yapılamadı.

Cep telefonlarının pek çoğunda kullanılan bir işletim sistemi olan Symbian, açık kaynak oldu.