RHCE Olmak Gerekli mi?

Öncelikle RHCE nedir ondan biraz bahsedelim.RHCE'nin açılımı Red Hat Certified Engineer'dır.Yani Sertifikalı RedHat Mühendisi.Tabiki bu ünvanı kazanabilmek için öncelikle bir sınava girmek gerekiyor : Rhce sınavı.

RHCE sınavı beş buçuk(5.5) saat sürüyor.Sınav bir bilgisayar laboratuvar'ında yapılıyor.İlk 2,5 saatinde problem çözme , son 3 saatinde de sıfırdan bir sistem kurulumu ve konfigürasyınlarını içeriyor.

Merak edenler için söyliyeyim RHCE sınavı ülkemizde 500$-600$ arasında değişen fiyatlarda yapılıyor.Bu fiyat sadece sınav ücreti.Eğer sınavdan önce kursa vs. gitmek isterseniz de tabiki bu mebla artıyor.

Peki RHCE olmak gerekli mi? Aslında işin iki farklı boyutu var.Ülkemizde RHCE sayısı çok az.Bu nedenle sistem yönetimi alanında iş ararken bu sertifikaya sahip olmak sizi bir adım öne çıkarabilir.Ülkemizdeki sertifika manyaklığını da göz önüne alırsak(ki en dandiğinden bir toplantıya gittiğinizde bile katılım sertifikası veriyorlar artık) ve iş verenlerimizin maalesef kişiyi değil sertifikayı(yani o kağıdı) işe aldığını düşünürsek RHCE olmak çok büyük avantaj.Sınav için ödediğiniz ücret kazanacaklarınızın yanında zamanla komik kalabilir.

Diğer açıdan bakacak olursak , pek çok insan sertifikasız olmasına rağmen bu konularda uzmanlaşmış ve o sisteme taklalar attırabilecek düzeyde olabiliyor.Belki de bu durumdaki pekçok kişi RHCE olanlardan daha da iyi olabilir.Bu noktada sorumluluk işveren'e düşüyor.Aslında kurumların personel alırken diploma ve sertifikaya bakmayıp kendi içlerinde gerçekten zorlayıcı sınavlar yapmalarından yanayım.Zaten sertifikalı kişi de o sertifikayı hak ediyorsa sınavın da hakkını verecektir.

Kendi şahsım adına konuşacak olursam , ne olursa olsun ilerleyen planlarım arasında RHCE olmak var.Dediğim gibi gerçekten birşeyler biliyor olabilirsiniz ama bunu işveren'e anlatamadığınız müddetçe bilginiz ne yazıkki işe yaramayacaktır.Bu nedenle en azından şimdilik ülkemizde sertifikaların önemi var ve RHCE olmak bir avantaj...

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Türkiye'de freelance çalışmak zor zanaat ! Bir kurumda tam zamanlı çalışmama rağmen hayat şartlarından dolayı freelance işler de yapıyorum. Tabii her zaman işler yolunda gitmeyebiliyor.

KPSS 2013 ile birlikte yeni devreye sokulan ve öğretmenlerin atamalarında kullanıma girecek olan Öğretmen Alan Sınavı hakkında MEB’ten bir açıklama bekleniyordu. Sınav tarihi KPSS’den 5 gün sonra olarak ayarlanan ve 14 Temmuzda yapılacak olan bu sınavın nasıl olacağı hakkında geniş bir

Okul bittikten sonra çalışmaya başlayınca , hem ek üniversite olsun hemde askerlik hemen kapımızı çalmasın diye açıköğretimde işletme okumaya başladım.Artık bu konularda ilgi alanıma giriyor mecburen.işte bir kaç bilgi :

Sınav Tarihleri :

KPDS ve ÜDS sınavlarının kaldırılmasıyla birlikte yeni yürürlülüğe giren YDS sınavının detayları açıklandı.

Eğer bir Linux sistem yöneticisi iseniz ya da sistem yöneticisi olmak istiyorsanız, bilmeniz gereken en önemli noktalardan birisi de sistem durumunun iyi bir şekilde izlenmesi ve analiz edilmesidir.