Prefabrik Evler - En Uygun Alternatif Ev İnşa Teknolojisi

Prefabrik evler, ülkemizde özellikle yaşanılan büyük depremlerin ardından yaygınlaşmaya başladı. Prefabrik ev, hem inşa hızı, hem maliyeti hem de uzun ömrü sayesinde tercih edilebiliyor. Prefabrik evlerin yapımında kullanılan yöntem ve teknolojiler ise çeşitlilik gösteriyor.

Prefabrik evlerin en önemli avantajlarından birisi montaj yapılarak oluşturulmasıdır. Prefabrik evler, başka bir yere taşınılması halinde, modüler panel yapısına sahip olduğundan dolayı, sökülüp, yeni yerde monte edilebilir. Civatalı birleştirme teknolojisinin kullanılması, bu noktada önem arz ediyor.

Prefabrik evlerin yapımında klasik evler gibi derin bir temel betonu yer almaz. Bunun yerine daha basit ve yüzeysel denilebilecek bir betonun üzerine inşa edilir. Bu da Prefabrik evlerin hızlı sürede oluşturulup teslim edilmesini sağlar.

Genel olarak "Prefabrik Ev" tanımı kullanılsa da sadece ev değil, pek çok yapı oluşturulabilir. Her ne kadar ev ile anılır olsa da prefabrik; parçaları önceden hazırlanılıp, kurulum işlemi yapılan yapılara verilen genel bir isimdir.

Prefabrik evlerin fiyatları belirlenirken, kullanılan malzemeler önemli bir rol oynuyor. Çatı kaplamaları, dış cephe malzemeleri, yalıtım malzemeleri vs. fiyatı farklılaştıran faktörler. Elbette kullanılan malzemenin kalitesi, prefabrik binanın ömrünü de belirliyor. Bu nedenle prefabrik evin yerleşiminin yapılacağı bölgenin şartları göz önünde bulundurulup, uygun malzeme seçimi yapılması gereklidir. Prefabrik evlerde galvanizli sac kullanılması önemli bir artı olacaktır.

Prefabrik binaların bakımı ise oldukça kolaydır. En azından 2 yılda bir boyası yapıldığı takdirde, prefabrik binaların da bakımı yapılmış olacak ve ömürleri uzayacaktır. Eğer prefabrik ev almak için tereddütleriniz varsa aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Videoda prefabrik ev sayesinde nasıl tasarruf ettiklerini anlatıyorlar(İngilizce). Ev de oldukça şık görünüyor:

Bir prefabrik evin nasıl yapıldığını, montaj ve planının nasıl olduğunu merak ediyorsanız, aşağıdaki kısa videoya gözatabilirsiniz:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

İnternet sistemleri günümüzde oldukça geniş kitleler tarafından aktif bir şekilde kullanılmaktadır. İnsan hayatını son derece kolaylaştırmış olan bu sistemler sayesinde önceki zamanlarda bir hayli zaman alan işler artık saniyeler içerisinde çözüme kavuşturulmaktadır.

Teknolojinin pozitif yönde baş döndüren gelişimi sonucunda, hayatımıza giren bazı yeni kavramlar var. Akıllı evler de bunlardan sadece birisi... Her ne kadar tanıtımlarında "buzdolabınızda süt bittiğinde, akıllı eviniz size haber verir" denilse de, işin aslı pek de öyle değil.

Domain alan bir kişi domaini birkaç sebepten almak istiyor olabilir. Domain üzerinde bir site kurmak istiyor ve bunun üzerine çalışmak veya aldığı domaini pazarlayıp daha üst bir fiyata satmak.

Pek çok alışverişte paravan para transfer kanalı olarak kullanılan, online yasal şans oyunları bayileri için, mevzuatta yapılan bir değişikliğin ardından, tüm üyeleri etkileyen önemli iki değişiklik yer alıyor:

Bilgisayar oyunları çağımızda her geçen gün müthiş bir gelişme yaşıyor. Yenilenen teknolojiler, çizimler, ortam modellemeleri, insan modellemeleri, grafik motorları vs. Tabi bir yerde pazar olarak da oldukça büyük.