Pokemon Go 100.000'den Fazla Kazaya Sebep Olmuş Olabilir

Pokemon Go 100.000'den Fazla Kazaya Sebep Olmuş Olabilir

Çıktığı 2016 yılında dünyayı kasıp kavuran Pokemon Go, zamanla kullanıcı sayısını yitirdi söylemlerine rağmen yaptığı son etkinlik ile çok dikkat geçmişti. Bu defa da sansasyonel bir haber ile gündeme geldi. Purdue Üniversitesi'nden iki profesör, kullanımının azaldığı düşünülen bu oyunun trafik kazaları üzerindeki etkilerini ölçmek için Indiana eyaletinin bir şehrinde araştırma yapmaya başladı. Çıkan sonuç Pikaçu'yu üzecek cinsten.

Ama öncesinde bir yorum yapmak gerekirse, bir oyunu suçlamadan önce, olası kazaların araba kullanırken telefonundan oyun oynamaya devam eden kişilerin suçu olduğunu kabul etmek lazım sanırım. "Death by Pokémon Go" isimli araştırmayı yapan Mara Faccio ve John J. McConnell, şehirde artan trafik kazalarının sayısının neden olabileceğine dair daha fazla bilgi toplamak istiyorlar ve kazaların dalgın sürücülerden kaynaklandığına inanıyorlar. Amerikadaki istatistiklere bakıldığında kaza sayıları yıllara göre sürekli bir artış eğiliminde olmuş. Bunun yaygınlaşan akıllı telefon kullanımı ile ilişkisi olduğu şüphesiz ve birinci etken olarak kabul edilse de, yardımcı pek çok faktör olabilir ve tek bir suçlu tanımlamak oldukça zor.

Faccio ve McConnell araştırmalarına, Pokemon Go oyunundaki Pokestop'ların yerlerini belirleyerek başlıyorlar. Zira oyunu oynayan kullanıcıların bu noktaların yakınlarında, telefonlarından Pokemon yakalamaya çalışmış olabileceklerini düşünüyorlar. Bu noktalar ve kaza yapılan yerlerin verilerini karşılaştırıyorlar. Öncelikle 1 Mart 2015 ve 30 Kasım 2016 arasını baz alıyorlar. Pokemon Go'nun çıkış tarihi ise 6 Temmuz 2016. Görüyorlarki şehir genelinde kaza sayısında bir artış var. Ancak ilgi çekici olan, Pokestopların 100 metre çevresinde yapılan kazalar, diğer kazalara göre %26,5 daha fazla artmış.

Sadece Indiana'nın Tippecanoe County bölgesinde, bu kazaların 500.000$'lık bir araç hasarına sebep olduğu düşünülüyor. İnsanların Pokemon Go oyunundan sıkılıp oyunu bırakması ile birlikte de kaza sayıları düşmüş. Elbette sadece Pokemon Go değil, araba kullanırken telefon kullanmak başlı başına kaza ihtimalini yükselten bir durum.

Tippecanoe County bölgesinden elde edilen veriler, tüm ülke geneline yayıldığında, araştırmacıların da kabul ettiği spekülatif bir sonuç ortaya çıkıyor. Ancak yine de sadece 5 ay içerisinde gerçekleşen ve araba kullanırken Pokemon Go oynama ile ilişkilendirilebilecek 145.000 kaza, 29.000 yaralı ve yaklaşık 250 ölüm vakası bulunuyor.

Araştırmanın orjinal dökümanına da şuradan ulaşabilirsiniz.

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Çeşitli dönemlerde etkinlikler yapan Pokemon Go oyunu, Şükran Günü dolayısıyla da bir etkinlik yaptı. 1 hafta boyunca çeşitli hedeflerle bazı ödülleri aktif ettiler.

Pokemon Go için artık bir ritüel halini alan özel günlerde yapılan etkinlikler dolayısı ile geçen yıl da yapıldığı üzere bir yılbaşı etkinliği bekleniyordu ve dünden beri Pokemon Go oyuncuları yeni bir etkinliğin içerisinde buldular kendilerini. Bu defa Niantic hiç ipucu vermediği pek çok ekstra

Niantic, geçtiğimiz gün Pokemon GO oyununda yeni bir güncelleme yayınlayarak 3.nesil pokemonları oyuna dahil etti. Yeni gelen bu 3.nesil pokemonlar ile birlikte, oyuna bazı yeni özellikler geldi ve bazı değişiklikler oldu.

Ülkemizde şimdilik oynama olanağı olmayan Pokemon GO, oyuncuları tarafından APK gibi yan uygulamalar yüklenerek oynanabiliyor.

Arabası olan herkesin yılda bir defa yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta türü zorunlu trafik sigortası. Olur da bir trafik kazasına karışırsanız, sizin çarptığınız aracın masrafları bu sigortadan karşılanıyor. Trafik sigortanızı yaptırırken ise pek çok farklı firmadan teklif alabiliyorsunuz.