PlayOnLinux : Linux Üzerinde Windows Oyunları

Linux kullanamayanların bahanesidir "oyun yok be abi!" , halbu ki yeterince oyun da vardır aslında.Neyse konumuz o değil.Biliyorsunuz Wine ile windows platformundaki programları Linux ortamında çalıştırabilyorduk.Bazen tam sonuç alamasak da yinede idare ettiriyor wine bizi.PlayOnLinux ise wine'ın biraz daha özelleştirilerek ve basitleştirilerek daha çok oyunların desteklenmesine yönelik yapılmış bir çalışma.Tabiki her oyunu yine şak diye kuramazsınız.Öncelikle PlayOnLinux Repositorysine düşmesi lazım.Şu anda bile çok geniş bir windows tabanlı oyun arşivi mevcut.PlayOnLinux'u indirmek için buradan buyrun.

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Windows – Linux savaşı eskilerden beridir süregelen bir hadise. Çok sıkı Linux taraftarları olduğu gibi, ölümüne Windows'u savunanlar da var. Tarafsız olarak bakacak olursak, her iki sistemin de kendi alanlarında üstün olduğu, zayıf olduğu taraflar da var.

Linux kullanıyor ve arasıra kafanızı dağıtmak için oyunlara başvuruyorsanız , Ceferino'yu da alternatifleriniz arasına alabilirsiniz.Oyun zıplayan ve uçuşan balonları yukarı doğru elinizdeki silahı fırlatarak patlatma esasına dayanıyor.30 bölümden oluşuyor.Bazı extra bonus'ları ile de daha zevkli bir hale geliyor.Bir ekran görüntüsü verecek olursam ;

Oyun "canavarlarının", en büyük sıkıntılarından birisi de, bilgisayar üzerinde oyun oynarken klavyeyi verimli kullanamamak ve oyunların tüm esnekliğinden yararlanamamak. İşte bu noktada oyuncuların imdadına, oyun oynamak için özel üretilmiş klavyeler yetişiyor.

Eğer Linux kullanıyorsanız ve Firefox'u çok daha hızlı bir halde kullanmak istiyorsanız SwiftFox'u deneyebilirsiniz. SwiftFox Intel ve Amd işlemcilere göre farklı olarak paketlenmiş. Ayrıca deb paketleri de bulunuyor.

Kullandığımız bir programın farklı platformlardaki alternatiflerine ihtiyaç duyabiliriz ya da ücretli bir programın muadili ücretsiz bir program arıyor olabiliriz.