Pilot Nasıl Olunur?

Pilot Nasıl Olunur?

Pilotluk günümüzün gözde mesleklerinden ve bu mesleği icra etmek isteyenler de pilot nasıl olunur sorusunun cevabını merak ediyorlar. Pilot olmak isteyen kişiler belli şartları, yani yaş, sağlık raporu, en az lise mezunu olmak gibi belli temel nitelikleri yerine getirdikleri taktirde 3 farklı şekilde pilot olma şansını elde ederler. Bunların ilki; şu an devlet üniversitesi olarak Anadolu Üniversitesinde Pilotajlık Bölümünü kazanarak 4 sene hem üniversite okuyabilir hem de Ticari Yolcu Taşımacılığı için gerekli olan lisansları elde etme şansına sahip olabilirsiniz. Bunların haricinde Özel iki üniversitede de pilotajlık bölümü bulunmaktadır.

Diğer bir yol ise, özel uçuş okullarına kaydolup 1,5 sene ile 2 sene arasında değişen eğitimler ile pilotluk lisansına sahip olabilirsiniz. Bu özel okullar, Ticari Pilotluk Lisansı adı altında bahsettiğimiz ATPL lisansını alabilmek için, gerekli eğitimleri, PPL gibi bütün eğitimleri verip lisans sahibi yapmaktadır. Tip eğitimleri ise özel uçuş okulları tarafından verilmemekle çalışılacak şirket tarafından özel TİP eğitimleri verilmektedir. Kursların fiyatı ise ortalama 150 – 175 Bin Türk Lirası arasında bulunmaktadır.

Pilot olmak için en kesin, iş çözümlü yöntem ise havayolları tarafından yetiştirilmek üzere verilen pilotluk eğitimleridir. THY her sene pilot ihtiyacını karşılamak için belli bir çok mülakat yapar. Bu mülakatları geçen öğrencilere tüm eğitimlerini kendi bünyesinde vermekte olup pilotlarını en iyi şekilde yetiştirmektedir. Ayrıca herhangi bir kurs ücreti almaz iken, eğitime başlamadan önce sözleşme yapılarak çalıştıkları süre zarfında maaşlarından belli aralıklar ile kesintiler yapılmaktadır. Sözleşme bitmeden işten çıkmak istedikleri taktirde ise eğitim ücretlerini ödemek zorunda kalmaktadırlar. Sadece THY değil bir çok firma bünyesinde pilot ihtiyacını karşılamak için bu şekilde eğitimler vermektedir.

Genel Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Havacılığın en önemli çalışanlarından olan Hava Trafik Kontrolörleri kulelerde çalışma imkanına sahiptir ancak bu mesleği yapabilmek için öncesinde hava trafik kontrolörü lisansı almak gerekir.

Uçuş harekat uzmanı yani Dispeçer nedir derseniz, bir kaptandan daha çok sorumluluğu ve işi vardır ve aslında havacılıkta yer kaptanı adıyla ifade edilmektedir. Uçuş hareket uzmanları sorumlusu olduğu bir çok uçağı aynı anda yönetirken bu yüzden iş yükü daha fazla diyebiliriz.

Öncelikle RHCE nedir ondan biraz bahsedelim.RHCE'nin açılımı Red Hat Certified Engineer'dır.Yani Sertifikalı RedHat Mühendisi.Tabiki bu ünvanı kazanabilmek için öncelikle bir sınava girmek gerekiyor : Rhce sınavı.

RHCE sınavı beş buçuk(5.5) saat sürüyor.Sınav bir bilgisayar laboratuvar'ında yapılıyor.İlk 2,5 saatinde problem çözme , son 3 saatinde de sıfırdan bir sistem kurulumu ve konfigürasyınlarını içeriyor.

Merak edenler için söyliyeyim RHCE sınavı ülkemizde 500$-600$ arasında değişen fiyatlarda yapılıyor.Bu fiyat sadece sınav ücreti.Eğer sınavdan önce kursa vs. gitmek isterseniz de tabiki bu mebla artıyor.

Eğer sık seyahet ediyorsanız, sık sık da pek bilmediğiniz mekanlarda, küçük yerlerde yemek yemek zorunda kalıyor olabilirsiniz. Biraz da titizseniz, yemek yediğiniz yerlerde çatala, kaşığa, bıçağa dikkat edersiniz.

Türkiye'de freelance çalışmak zor zanaat ! Bir kurumda tam zamanlı çalışmama rağmen hayat şartlarından dolayı freelance işler de yapıyorum. Tabii her zaman işler yolunda gitmeyebiliyor.