Otistik Çocuklarda Müzik Eğitimi

Otistik Çocuklarda Müzik Eğitimi

Otistik çocukların müziğe karşı daha dikkatli ve daha duyarlı oldukları her zaman söylenmiş ve bilinen bir şeydir. Birçok araştırma ve bilimsel verilere göre Otistik çocukların iletişim ve sosyal eksikliklere rağmen müziksel uyaranlara daha dikkatli oldukları gözlemlenmiştir. Bu durum diğer çocuklar için aynı değildir . Onlar uyaranların müziksel veya sözlü olmasına takılmazlar ama otistik çocuklar özellikle müziksel uyaranlar tercih ederler. Birçok otistik çocuk müzikal anlamda diğer çocuklar kadar iyi bir performans gösterebilir. Örneğin çok iyi piyano ya da diğer enstrümanları profesyonel bir şekilde çalabilirler. Müziğin Otistik çocuklar üzerinde oluşturduğu bu iyileştirici etki ,çocuğun müzikal etkinliklere başarılı bir şekilde katılmasını ve Otistik çocuklarla müzik eğitiminin önemini artırmaktadır.

Müzikle yapılan çalışmalarda Otistik çocukların davranış ve fiziksel aktivitelerindeki değişimler gözlemlenmiştir. Örneğin Otistik bir çocuğa adı soyadı düz bir metin gibi sorulduğunda çocuktan istenilen tepki tam anlamıyla alınmayacaktır ama melodik bir şekilde söylendiğinde cevap almak daha kolay olacaktır. Bu çalışmalardan sonra fiziksel ve ruhsal olarak daha uyumlu oldukları, iletişim becerilerinin geliştiği ortaya çıkmıştır. Ama bunları yapan kişinin sabırlı olması ve emekle ,sevgiyle yapması gerekir. Çünkü müzik Otistik çocukların tedavisinde kullanılan işe yarar , aternatif bir yöntem olabilir ama tam anlamıyla yeterli değildir. Otistik bir çocuğu bir konuya tam anlamıyla motive etmek de iyi bir çözüm değildir. Çünkü Otizm kendi içine dönük bir rahatsızlık olduğundan tek bir tedavi yöntemi yeterli kalmayabilir.

Müzikle eğitim sonunda Otistik olan ve olmayan grup karşılaştırıldığında Otistik çocuklarda şu sonuçlar ortaya çıkmaktadır:

  1. Çocuk müziği duyduğu anda kendi iç dünyasından bir an olsun çıkıp dış dünyaya odaklanmaya başlar. Bu da otizm özelliklerinin azalmaya başladığına işarettir.
  2. Dikkat süresi artar , ince kaba kaslar gelişmeye motor beceriler artmaya başlar.
  3. Öfke gibi kontrol edilmesi güç olan davranışların azalması görülür.
  4. Sosyal aktiviteler gelişme gösterir.
  5. Bedensel ve ruhsal rahatlama gözlenir.
  6. Dil gelişimi sağlanmış olur.

Sonuç olarak otistik çocukların müzikal etkinliklere karşı gizli bir duyarlılıkları olduğu kanıtlanmıştır. Ender olarak da olsa bir enstrüman çalarken, bazıları mükemmel bir şekilde enstrümanları notasına uygun bir şekilde çalabilir. Bu görülmedik gizli duyarlılıklar nedeniyle terapistler geleneksel olarak  otistik çocuklarla çalışmak isterler. Müziğin eğitimde , sağlıkta, zeka gelişiminde ve bunun gibi birçok alanda gözle görülür, kanıtlanmış sonuçlar doğurduğu ortadadır.

Örnek olarak aşağıda otizmli 15 yaşında bir çocuğun müziğe olan yeteneğini görebilirsiniz:

Genel Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Çocukları 6 yaşından küçük olan aileler diğer ailelere göre sosyal ağlara daha fazla vakit ayırabiliyor. Bu sonuca ise Media Audit (Medya Araştırma/İzleme) şirketi tarafından yapılan ve eMarketer magazininde de yer alan bir anket ile ulaşıldı.

Carmina Burana isimli muhteşem eserin yaratıcısı olan Alman besteci Carl ORFF tarafından oluşturulan, çocuklarda müziği keşfetme, yaratma yeteneğini açığa çıkarmayı amaçlayan ve içeriğinde ritim, dans, konuşma, hareket gibi etmenler barındıran, insanların içlerinden geldiği gibi, doğaçlama davran

Arama motoru şirketi olarak tanıdığımız Yandex, arka arkaya sunduğu farklı servislere bir yenisini daha ekleyerek Android oyun ve uygulamalar içeren Yandex.Store isimli mağazasını tanıttı.

FriendFeed, Twitter gibi sosyal medya platformlarının gelişmesi ile Blogların kullanım oranı gittikçe artıyor.  Bu artışın akabinde de ziyaretçilere hem görsel olarak hem de kullanışlılık olarak kaliteli bir blog yayınlamak zorunda kalınıyor. Blogunuzu daha kullanışlı hale getirmek için bazı üçüncü parti eklentileri blogunuza entegre edebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de Wibiya Sosyal Araç Çubuğudur.

Sadece web tasarımında değil , aslında hayatın her alanında , ulaşılmak istenen noktaya en iyi ve en çabuk şekilde giden yollar tercih edilmelidir.Konu web tasarımı olunca da pek çok araç tasarımcıların hizmetine açık şekilde beklemekte.Ailemizin listeleme sitesi m