Orff Çalgıları Nelerdir ve Çocukların Müzik Eğitiminde Kullanımı

Orff Çalgıları Nelerdir ve Çocukların Müzik Eğitiminde Kullanımı

Carmina Burana isimli muhteşem eserin yaratıcısı olan Alman besteci Carl ORFF tarafından oluşturulan, çocuklarda müziği keşfetme, yaratma yeteneğini açığa çıkarmayı amaçlayan ve içeriğinde ritim, dans, konuşma, hareket gibi etmenler barındıran, insanların içlerinden geldiği gibi, doğaçlama davranışlar sergileyerek oluşturdukları bir yöntemdir Orff yöntemi.

Carl ORFF 10 Temmuz 1895 yılında Münihte doğmuştur. Subay kökenli ,soylu bir ailenin çocuğudur. Annesi de yetenekli bir piyanisttir. Carl ORFF bu eğitim yöntemi ile bütün sanatsal teknikleri harmanlayarak öğrenme , yaratma ve  keşfetmeye uygun bir ortam yaratmaya çalışmıştır. Orff çalgıları çocukların doğal müzik yeteneklerini basit ve vurmalı çalgılarla ve bedenlerini kullanarak ayak vurma, el çırpma, parmak şıklatma vs. kullanarak hem öğrenci açısından hem de öğretmen açısından dersi ve yapılan müzik etkinliğini zevkli kılan bir yöntemdir. Çocuklar yapılan etkinliği, konuları ya da her ne yapılıyorsa ritme dayalı şekilde öğrenirler. Şarkı  oluşturabilme, ritme bağlı kalarak, ritim takibi yaparak ve müziksel etkinlikleri hareketleriyle bütünleştirerek  müziği daha etkili ve öğrenilmesi kolay, unutulması zor bir hale getirirler. Orff öğretisi  bireyin özgürce hareket etmesini, doğaçlama yapmasını, ve kendini müzikle ifade etmesine olanak sağlar...

Orff yönteminin başlıca amacı yaratıcılığı geliştirmek olduğu için doğaçlama orff içerisinde önemli bir yer tutar. Çünkü doğaçlama ve yaratma çocuğun doğal davranışlarında bulunan bir etmendir. Süreç içerisinde kullanılan tüm çalgılar, çocuğun keşfetme, yaratma ve doğaçlma yeteneğini artıracağından ve çocuğa belli ölçülerde özgüven ve kendini kanıtlama olanağı sunacağından çocuk kendini tanıyacak ve daha iyi ifade edecektir. Müzik eğitiminde çocuğu müziğin içerisine katmak  ve aktif olmasını sağlamak  gerekir. Aktif öğrenme yaklaşım ve yöntemleri ile bireyin kendine güveni, yaratıcılığı, beden dilini kullanması gelişecektir.

Orff  çalgıları nelerdir sorusunun cevabı ise; Çelik Üçgen, Kastanyet, zil, tef, marakas, timpani, davul, ksilofon,metalofon, ritim çubuklarıdır. Çocuklar bu çalgılar ile müziği eğlenebilecekleri koşullarda yerine getirmiş olurlar. Çünkü çocuklar bu çalgılara dokunabilir, vurabilir, ritim tutabilir, rahatlıkla kullanabilir. Bu çalgıları rahatlıkla kullanarak kendi kendilerine yaparak yasayarak öğrenme sağlarlar.

Müzik eğitimcileri bu yöntemi iyi bilme ve kullanmaları dahilinde hem daha kalıcı öğrenme sağlarlar hem de müzik derslerini zevkli hale getirmiş olurlar.

Genel Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Otistik çocukların müziğe karşı daha dikkatli ve daha duyarlı oldukları her zaman söylenmiş ve bilinen bir şeydir. Birçok araştırma ve bilimsel verilere göre Otistik çocukların iletişim ve sosyal eksikliklere rağmen müziksel uyaranlara daha dikkatli oldukları gözlemlenmiştir.

Turkcell'in "gnctrkcll" olarak kısalttığı Genç Turkcell hizmeti, müzikseverler için yeni bir servis hazırladı : gncPlay. Bu servis ile siteye üye olduğunuzda binlerce şarkı içerisinden istediğinizi dinleyebilir, kendi şarkı listelerinizi oluşturabilirsiniz. Eğer üye olmazsanız, şarkıların sadece 30 saniyelik bir bölümünü dinleyebiliyorsunuz. Site üzerinden popüler şarkılar, popüler albümler ve yeni albümlerin içerisinde yer alan şarkıları da dinleyebilirsiniz. GncPlay bir nevi Last.Fm'in bir benzeri olmuş. Ancak oradaki gibi şarkıcı önerme vs. gibi gelişmiş özellikler bulunmuyor. Bunlar da zaman içerisinde yeterli veriler toplandığında eklenirse daha da güzel olabilir. GncPlay'e şuradan ulaşabilirsiniz.

Düğün müziği yapan orkestralar, günümüzde çoğaldı. Eskiden bireysel olarak düğün salonları ile anlaşmalı olan sanatçılar, düğün müzikleri seslendiriyordu.

Çocukları 6 yaşından küçük olan aileler diğer ailelere göre sosyal ağlara daha fazla vakit ayırabiliyor. Bu sonuca ise Media Audit (Medya Araştırma/İzleme) şirketi tarafından yapılan ve eMarketer magazininde de yer alan bir anket ile ulaşıldı.

İnternet üzerinden yeni bir şeyler öğrenmeye çalıştığınızda ne yaparsınız? Örneğin gitar çalmaya çalışıyorsunuz ve bunu öğrenmek istiyorsunuz. Yazıları okur, siteleri araştırır, sonunda da gider YouTube vb.