OLED TV Modelleri

OLED TV Modelleri

OLED, organik LED sözcüğünün kısaltılmış halidir. Sanıldığının aksine, Kodak şirketi tarafından geliştirilmiş bir teknoloji olup, oldukça da eskidir. Buna rağmen, en çok gelecek vaat eden bir teknolojidir. Parlaklık ve renk canlılığı, mevcut panel teknolojilerinden çok daha üstündür. Görüntüyü yansıtmak için, ışık yayan bir dizi ince film organik katmanını kullanır. Nitekim ismi de buradan gelir. OLED teknolojisin üstünlüğü, yekpare (tek parça) üretilmesinden gelir. OLED ekrana sahip her cihaz, birden fazla parçadan oluşmaz. Tek bir parça olarak üretilir ve bu nedenle de görüntüde kalite düşüşü, parlaklık azalışı gerçekleşmez.

OLED TV modelleri, halihazırda en üstün panel teknolojisini kullansa da, üretim maliyetleri oldukça yüksektir. Zaten eski olmasına rağmen yaygın bir teknoloji olmamasının nedeni de budur. OLED TV modellerinin görüntü kalitesine ulaşabilen başka bir teknoloji bulunmamaktadır. Kıvrımlı ekranlarda da kullanılabilen ilk teknolojidir. Ancak izah ettiğimiz gibi tek parça şeklinde üretildiğinden, yüzey alanı genişledikçe maliyet son derece yükselir. Bu nedenle çok büyük ekranlı OLED TV modellerinin fiyatları bazen yüz binlerce lirayı bulabilmektedir. Ancak elde edilen görüntü kalitesi gerçekten de rakipsizdir. Hatta, “akıllı pencere” teknolojisinde de bu nedenle OLED paneller kullanılmaktadır. Maliyet sorunları nedeniyle yaygın değilse de, geleceğin TV sistemi olacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. http://www.bilio.com/led-lcd-oled-tv-c3164/ekran-cesidi-f4751/oled-tv-47995624/ adresinden, tüm OLED TV modellerini incelemeniz ve avantajlı koşullarla satın almanız mümkündür. 

Etiketler:

Genel Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Televizyon panel teknolojisindeki yenilikler, saymakla bitmiyor. CRT panel teknolojisi ile üretilen eski model TV’ler, büyük, ağır ve düşük çözünürlüklü idi. Daha sonra plasma teknolojisi ve ilk ince TV modelleri ile tanıştık.

Yeni nesil teknolojiye sahip olan akıllı cep telefonu modellerinde daha ileri teknolojilerin kullanımına özen gösteren ve Lumia serisi ile akılı cep telefonu teknolojisinde devrim niteliğindeki yeniliklere hayatımıza sokan Nokia, dünya genelinde yeni nesil akıllı cep telefonu teknolojisine yön ve

Daha önce şurada teknoloji bağımlılarının, geeklerin sevebileceği 5 filmi listelemiştim. Ancak yazının içinde 10 film demişim ve bir arkadaşımızın yorumlardaki uyarısıyla sonraki 5 filmi de listelemek bir görev haline geldi benim için :] İşte sevebileceğinizi düşündüğüm 5 film daha:

Teknolojiye bağımlı bir hayatınız varsa, biraz geekseniz, film zevkiniz de biraz farklı olabilir. Ama içerisinde teknoloji öğeleri barındıran filmleri elbette severiz, değil mi? İşte teknoloji tutkunlarının sevebileceği 10 film:

Hatırlıyorum, 90'lı yılların sonu, 2000'lerin başıydı. Bilgisayarlara merak saldığımız yıllardı. Haftasonları Kadıköy'e gider, Yazıcıoğlundaki bilgisayarcılardan parça fiyat listeleri alır, evde kendimize toplama bilgisayar yapardık.