Nokia Lumia Yazılım Güncelleme Nasıl Yapılır?

Nokia Lumia Yazılım Güncelleme Nasıl Yapılır?

Güncellemeler  bir telefon için üretilen yeni içerikleri,  telefonun ağırlaşması, donanımların daha iyi kullanılabilmesi için  yapılan yazılımsal yeniliklerdir. Bu yazımızda Nokia Lumia’yı baz alarak Nokia Lumia'da yazılım güncellemesi nasıl yapılır?  sorusunu yanıtlayacağız. Nokia Lumia 520, Nokia Lumia 620 gibi telefonlarda yapılan işlemler aynıdır.

Telefon güncellemeleri  bilgisayar güncellemelerinden daha kolay  olup şebeke / internet üzerinden kısa sürede  gerçekleştirilebilir.  Telefonunuzu  yenileyecek olan güncellemeler genellikle  telefonu  üreten firmalar tarafından gerçekleştirilir ve piyasaya ücretsiz olarak dağıtımı yapılır.  Bu ücretsiz dağıtımı telefonunuza indirip güncellemeyi gerçekleştirebilmek  için  internet bağlantısı gerekmektedir. Nokia lumia güncel yazılım üretildiğinde  telefona bildirim gelmektedir.  Güncelleme  işlemi uygulanırken, yeniden yazılım yüklemede (format atma) olduğu gibi mesaj, resim, ses dosyası gibi veriler telefonun hafızasından silinmez.

Nokia'nın kendi sitesinde şöyle bir ipucu veriliyor;

Güncelleme paketi indirmek için bir Wi-Fi ağına bağlanın. Güncellemeyi başlatmadan önce, telefonunuzda yeterli pil gücü (en az %50) olduğundan emin olun veya şarj cihazını takın. Telefonunuzda güncelleme için yeterli alan bırakmanız da gerekebilir (1,5 GB boş telefon alanı önerilir). Kullanılabilir belleği kontrol etmek için, Ayarlar > Akıllı Depolama (kapasite kontrolü) seçeneklerine dokunun.

Nokia Lumia Windows Phone işletim sistemi kullanır. Bu yazılım güncellemesi dediğimiz şey de aslında bu işletim sistemine yapılan bir güncellemedir. Şayet telefonunuz için sunulmuş  güncelleme dosyasının bildirimine ulaşamazsanız, Ayarlar-Telefon Güncellemesi dizinini takip ederek  güncelleme hakkında bilgi edinebilirsiniz. Nokia Lumia’da güncelleme yapmak için gelen bildirime dokunup, ekrana gelen  yönergeleri takip etmeniz yeterlidir.

Nokia Lumia yazılım güncellemesi nasıl yapılır? sorusundan önce bilinmesi gereken en önemli şey, yazılımı yüklerken şarzın bitmesinin telefona zarar vereceğidir. Güncelleme işlemi yapılırken  bataryanın %50 civarında dolu olmasına ve Telefonun en az 1,5 Gb yeterli alana sahip olmasına özen gösterin. Yönergeleri takip ettikten sonra  güncelleme işlemi kendiliğinden başlar ve telefon  belirli aralıklarla yeniden başlatılır. Bu işlem Nokia Lumia’da yaklaşık olarak 45 dakika 1 saat aralığında sürmektedir. Telefon güncellemesi yapıldıktan sonra  tam verim alabilmek  için ek güncelleştirmeler gerekebilir.

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları
İsmail çömek kullanıcısının resmi

telefonumda uçuş modu problemi vardın yapmaya götürdüm ama şimdi ekranda sadece nokıa yazısı çıkıyor ve ekran açmıyor neden acaba

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Nokia Lumia, gerçekten de son dönemde Nokia'nın yaptığı en başarılı telefonlardan. Windows Phone kullanan bir telefonu beğenebileceğimi pek sanmazdım ama ben bile oldukça beğendim.

Android işletim sisteminin karmaşasından ve çeşitli sorunlarından dolayı, aynı zamanda fiyat avantajı nedeniyle Nokia Lumia ülkemizde önemli bir pazara sahip oldu. Tabii Nokia Lumia'nın renkli tasarımının da buna katkısı oldukça fazla.

Yeni nesil teknolojiye sahip olan akıllı cep telefonu modellerinde daha ileri teknolojilerin kullanımına özen gösteren ve Lumia serisi ile akılı cep telefonu teknolojisinde devrim niteliğindeki yeniliklere hayatımıza sokan Nokia, dünya genelinde yeni nesil akıllı cep telefonu teknolojisine yön ve

Nokia, akıllı telefon pazarında istediği rekabet gücünü hala elde edememiş olsa da, giriş seviyesindeki telefon modellerinde gücü elinde tutmaya devam ediyor. Yaz aylarında piyasaya çıkması muhtemel olan Nokia X1-00 da bu alanda sık tercih edilecek modellerden birisi olmaya aday.

Bilindiği gibi Nokia son zamanda çıkardığı X ve N serisi telefonları ile eski popülerliğini geri kazanmıştı. N9’dan sonra merakla çıkması beklenen X7 modeli ise maalesef şu an için belirli bir süre Amerika’da satılmayacak.