Nokia Lumia Arama Engelleme ve SMS Engelleme Nasıl Yapılır?

Nokia Lumia Arama Engelleme ve SMS Engelleme Nasıl Yapılır?

Android işletim sisteminin karmaşasından ve çeşitli sorunlarından dolayı, aynı zamanda fiyat avantajı nedeniyle Nokia Lumia ülkemizde önemli bir pazara sahip oldu. Tabii Nokia Lumia'nın renkli tasarımının da buna katkısı oldukça fazla. Windows Phone 8 işletim sistemine sahip Nokia Lumia'larda arama engelleme veya sms (mesaj) engelleme yapmak istiyorsanız Arama+SMS filtre programı üzerinden aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Numara engellemeyi arama ve sms engelleme olarak iki farklı başlıkta varsayılan olarak Nokia'da kullanabiliyorsunuz. Bunun için Arama + SMS filtre uygulamasında Arama + SMS Engelle özelliğini açabilirsiniz:

 1. Başlangıç ekranında Telefon menüsünü seçin.
 2. Arama geçmişinden engellemek istediğiniz telefon numarası veya kişinin üzerine uzun basılı tutun.
 3. Açılan menüde numarayı engelle seçeneğini seçin.
 4. Onaylama menüsü karşınıza çıkar, kabul ederseniz numara engellenenler listesine alınır.

Bunun dışında Nokia Lumia kullananların numara engellemek için bir başka yöntemi daha var;

 1. Mesajlar menüsünü açın.
 2. Dizilerden engellemek istediğiniz telefon numarası veya kişinin üzerinde uzun basılı tutun.
 3. Açılan menüden numarayı engelle seçeneğini seçin.
 4. Onaylama menüsü karşınıza çıkar, kabul ederseniz numara engellenenler listesine alınır.

Arama + SMS filte uygulaması ile yaptığınız engelleme işlemleri sadece SMS ve arama işlemlerini kapsar. MMS veya internet üzerinden Whatsapp gibi uygulamalarla yapılan anlık konuşmaları engellemez.

Nokia Lumia Numara Engelleme

Eğer daha önce Nokia Lumia engelleme listesine eklediğiniz bir numaranın engelini kaldırmak istiyorsanız da aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz;

 1. Arama+SMS filtreleme uygulamasını açın.
 2. Engellenen numaraları seçin ve kaldırmak istediğiniz kişiye veya telefon numarasına uzun basın.
 3. Engellemeyi kaldır'ı seçin.

Nokia Lumia Arama+SMS filtresi uygulamasını kullanarak gizli numaralardan gelen arama ve mesajları da engelleyebilirsiniz. Bunun için yine Arama+SMS filtreleme uygulamasına gidin ve gelişmiş menüsünden "Gizli numaraları engelle" seçeneğini seçin.

Umarım işinize yarar bu yöntemler.

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Nokia Lumia, gerçekten de son dönemde Nokia'nın yaptığı en başarılı telefonlardan. Windows Phone kullanan bir telefonu beğenebileceğimi pek sanmazdım ama ben bile oldukça beğendim.

Yeni nesil teknolojiye sahip olan akıllı cep telefonu modellerinde daha ileri teknolojilerin kullanımına özen gösteren ve Lumia serisi ile akılı cep telefonu teknolojisinde devrim niteliğindeki yeniliklere hayatımıza sokan Nokia, dünya genelinde yeni nesil akıllı cep telefonu teknolojisine yön ve

Güncellemeler  bir telefon için üretilen yeni içerikleri,  telefonun ağırlaşması, donanımların daha iyi kullanılabilmesi için  yapılan yazılımsal yeniliklerdir.

Google, Chrome tarayıcısı üzerinde yaptığı bir yeniliği duyurdu. Chrome Beta kullanıcılarının aktifleştirebileceği bu özellik ile, artık bilgisyarlarınızda Chrome Browser ile elinizi ve klavyenizi kullanmadan arama yapabileceksiniz.

Microsoft geçtiğimiz günlerde yeni arama motoru Bing'i yayınladı. Bing ile arama motoru sektöründeki payını arttıracağını umuyor Microsoft. Eski Live.Com da artık Bing'e yönlenmiş durumda. Aslında arama sonuçları açısından benim yaptığım denemelerde pek de fark göremedim aralarında. Görsel olarak da Live'a background-image verilmiş gibi duruyor.

Bing aslında arama motorundan daha çok "karar motoru" olarak görülüyormuş. Normal arama sistemi yerine semantik aramaya daha yakınmış. Ancak en basitinden yaptığım görsel aramada kendi adımı arattığımda Google'da kesin doğru sonuçlara ulaşabilirken, Bing'de bir benzerime bile rastlamadım!