Neden Mekanik Klavye Kullanırız ve Mekanik Klavye Nedir?

Neden Mekanik Klavye Kullanırız ve Mekanik Klavye Nedir?

Eskiden masaüstü bilgisayarlarımızı aldığımızda bize verilen klavyeleri hatırlıyor musunuz? Hani sert tuşlu ve her tuşuna bastığımızda o daktilo gibi sesleri çıkaran klavyelerden bahsediyorum. Günümüzde artık pek çok kişi laptop kullandığı için bu tarz klavyelere rastlamak zor. Harici klavye kullanılsa bile mekanik klavye nedir sorusunun cevabı olan o yapıdaki klavyelerden özellikle almadığınız sürece, size satılan klavyeler artık Rubber Dome denilen teknolojiyle üretiliyor. Bunu şu fotoğrafla daha iyi anlayabilirsiniz:

Mekanik klavyelerde ise, her bir tuşun ayrı bir anahtarı bulunuyor. Günümüzde bu modern klavyelere nazaran mekanik klavyelerin daha pahalıya satıldığını duyunca bir şok yaşayabilirsiniz. Ancak mekanik klavyelerin bazı avantajları var. Örneğin mekanik klavye kullanırken, hatalı olarak bir tuşa basma ihtimaliniz daha azalır. Ayrıca mekanik klavyeler diğer klavyelere oranla daha az arıza çıkarırlar.

Bunun yanında modern klavyelerde tuşa basmış olabilmeniz için tam olarak sonuna kadar basmanız gerekir ancak mekanik klavyelerde tuşa basılma işlemi daha erken bir aşamada algılanır. Bu nedenle son dönemlerde oyun tutkunları arasında da mekanik klavyeler yeniden popüler olmaya başlamıştır.

Mekanik klavyelerde günümüzde Cherry MX adı verilen renkli switchler bulunmaktadır. Cherry MX tuşlar renklerine göre bazı özelliklere ayrılır. Hangi rengin ne özellikleri olduğunu yandaki tablodan görebilirsiniz.

Oyun oynarken daha fazla güce dahip olmak ya da biraz daha konforlu bir klavye kullanımı ve belki de bunların hiç birisi değil ancak biraz eskiye özlem yüzünden mekanik klavye almak istiyor olabilirsiniz. Mekanik klavye alırken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var elbette. Piyasada tuş çeşidi olarak tek alternatifiniz değil Cherry MX tuşlar. Bunun yanında Buckling Spring, Razer Switch, Alps, Tepre gibi çeşitler de mevcut.

Bunun dışında klavyenin boyutları, arka plan ışıklandırma isteyip istemediğiniz, makro tuşlar, medya tuşları, wireless özelliğinin olması ve üzerinde dahili usb ve ses girişlerinin olup olmaması gibi özelliklere göre mekanik klavye seçiminizi yapabilirsiniz.

Mekanik klavye furyası bazı gruplar arasında o kadar popüler hale geldi ki, insanlar artık kendilerine özel klavyeler kullanmaya başladılar. Custom Keyboard denilen bu klavye türlerinde, isteyenler kendi tuş yapılarını, klavye boyutlarını oluşturarak kendi konforlarına yönelik ürünler yaptırıyorlar. Aşağıda 1 saatten fazla süren, baştan custom klavyenin yapılışını anlatan bir video var. Eğer konu ilginizi çekiyorsa izleyebilirsiniz.

Siz nasıl bir klavye kullanıyorsunuz? Sadece hobi için mi yoksa işiniz için de özel bir klavye / mouse kullanıyor musunuz?

Kategori:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Çocukların küçük yaşlarda severek oynadığı Lego'lar, Jason Allemann için çocuklukta kalmamış ve Lego kullanarak bir klavye yapmış. Günlük iş hayatınızda Legodan yapılmış bir klavye ile çalışıyor olmak ilginç olurdu değil mi?

Başlıkta her ne kadar terminal penceresini açmak için denilse de, aslında istediğiniz herhangi bir uygulamayı klavyeden kolayca çalıştırabilmek için kısayol tuşları tanımlayabilirsiniz.

İnsanların kendi zevklerine göre kişiselleştirip , dekoratif açıdan da güzel hale getirdikleri klavyeler. Arka planı ışıklı klavye nasıl yapılır merak ediyorsanız, işte video:

Sadece web tasarımında değil , aslında hayatın her alanında , ulaşılmak istenen noktaya en iyi ve en çabuk şekilde giden yollar tercih edilmelidir.Konu web tasarımı olunca da pek çok araç tasarımcıların hizmetine açık şekilde beklemekte.Ailemizin listeleme sitesi m

Oyun "canavarlarının", en büyük sıkıntılarından birisi de, bilgisayar üzerinde oyun oynarken klavyeyi verimli kullanamamak ve oyunların tüm esnekliğinden yararlanamamak. İşte bu noktada oyuncuların imdadına, oyun oynamak için özel üretilmiş klavyeler yetişiyor.