Mix ve Mastering Nedir? Nasıl Yapılır?

Mix ve Mastering Nedir? Nasıl Yapılır?

Mix ve Mastering nedir? Mix kaydedilen seslerin tonal dengesini oluşturmak için yapılan işleme denir. Kaydedilmiş sesler arasında volume (hacim) dengesi oluşturmak ve kaydedilen enstrümanın veya (materyalin) karakterini mix içinde yansıtabilmek oldukça önemlidir. Mix oldukça değişkendir örneğin yaptığınız bir miksaj`ı bir süre sonra beğenmeyebilirsiniz. Bu oldukça normaldir.

Mix yapabilmek için en başta efekt bilgisine (audio effects) sahip olmanız gerekmektedir. (Reverb,chorus,delay) gibi efektlerin yarattığı etkileri bilmeden mix yapmaya çalışmak oldukça yanlıştır. Problemli frekansları çok iyi analiz etmemiz ve faz farklılıklarını önlememiz gerekmektedir. İyi bir mix kaydedilen şarkıyı göklere çıkartabilirken kötü bir mix şarkının bütün vuruculuğunu alabilir.

Günümüzde ses kayıtları genelde dijital olarak kaydedilmektedir.Ve genelde mix işlemi bilgisayar aracılığı ile yapılmaktadır.Sadece Daw (Digital Audio Workstation) kullanılarak kayıtı mastering`e kadar götürebiliriz.Mixing in the box dediğimiz bu yöntem küçük ev stüdyolarından tutunda büyük prodüksiyon stüdyoları tarafından bile tercih edilmektedir.

Mastering ise albümün çıkmadan önceki son aşamasıdır. Kayıtlar arasında tonal denge oluşturmak kayıtların giriş ve çıkış zamanlarını belirlemek (fade in fade out) kayıtlar arasında volume dengesi oluşturmak ve track`ler arasındaki zamanı belirlemek mastering`in en önemli üç konusudur.

Yukarıda anlatılan bu işlemlere pre (Previous) mastering dememiz sanırım daha doğru olacaktır. Çünkü mastering fabrikada albümün basılma işlemine denir. Mastering işlemi Türkiye`de tam olarak doksanlı yılların başlarında uygulanmaya başlanmıştır. Mastering kesinlikle Daw sistem içinde yapılmaz plug in kullanarak mastering yapılması mümkün değildir. Her ne kadar mastering adı altında bir çok plugin ve yazılım bulunsa da mastering`in yazılım veya plug in ile yapılması mümkün değildir.

Mix ve Mastering konusunda beğendiğim albümler:
Blonde Redhead- Misery is a butterfly
Madonna-Confessions on a dance floor
Trentemoller-The last resort
Radiohead-Kid A ve İn rainbows

Mehmet Kurtuluş
Cumhuriyet üniversitesi G.S.F Müzik Teknolojisi ABD

Örnek bir Miks Mastering Eğitim Videosu:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Bizi uçuracağı söylenen bu 4.5G teknolojisi nedir ve ne değildir bir bakalım. 4.5G teknolojisi 1 Nisan 2016 tarihinde hayatımıza girdi. Bu yeni teknoloji, beklentisi yüksek olan birçoğunuza, yaptığı testlerin ardından 1 Nisan şakası gibi gelmiş olabilir.

Drupal'da eğer bir içeriğinizin birebir kopyasını oluşturmak çok kolay. Hatta standart metin tabanlı bir içerikten ziyade, örn; Webform ile oluşturduğunuz bir formun, tüm alanları ile birlikte birebir bir kopyasını üretmek istediğinizi varsayalım. Bu ve bunun gibi ihtiyaçlarınızda kullanmanız gereken tek modül Node Clone.

İş hayatına başladığınız andan itibaren, özel yaşamınızın da önemli bir kısmını iş hayatı oluşturmaya başlıyor. Ailemize, iş dışında kendi özel ilgi alanlarımıza, sosyalleşmeye ne kadar zaman ayırabiliyoruz?

Drupal ile geliştirdiğiniz sitenizde bir form butonunu (arama formu butonu, anket'e oy verme butonu vs.) , standart görüntüsünden çıkartıp bir resim ile değiştirmek istiyorsanız yapabileceğiniz en kısa ve kolay yol bir kaç küçük css hilesidir. Örnek olarak bir butonun üzerindeki yazıyı kaldırıp , onu bir görsel ile değiştirmek istiyorsanız kullanmanız gereken kod yaklaşık aşağıdaki gibidir:

Hazır uygulamalarda (wordpress,drupal vb.) rss veya atom hizmeti sunmak sorun olmazken kendi yazdığınız özel uygulamalarda bu iş biraz zahmetli olabiliyor.İşte bu noktada bazı arkadaşlar oturmuş rss 1.0 , rss 2.0 ve atom destekli bir feed generator (oluşturucu/üretici) hazırlamışlar. Kullanımı da gayet basit.Zaten örnek olması açısından küçük bir kod parçası da vermişler. [bağlantı]