Mini Maker Motorlar

Mini Maker Motorlar

Teknolojinin tam da içinde yaşadığımız günümüz dünyasına, “kendi cihazını, robotunu, makineni kendin yap” sloganı hâkim. Hem hobi olarak hem de profesyonel anlamda biraz teknik ve elektronik bilgi ile yeni ürünler, tasarımlar oluşturmak mümkün. Bu bağlamda maker marketlerden kolaylıkla edinilebilen servo, step motorlar, titreşim motorları hayal edilen cihazların gerçeğe dönüştürülmesine yardım etmektedir. Titreşim motorları, servo ve step motorların fiyatları, kullanım alanları ve modelleri için tıklayınız.

Titreşim Motorları

Titreşim motorları; eklendikleri cihazın kullanıcıyı sessizce uyarabilmesine olanak sağlar. Bunlar genellikle telefonlar, çağrı cihazları, oyun konsollarının joysticklerinde kullanılmakta ve her hangi bir durumda kullanıcının uyarılmasını sağlamaktadırlar. Titreşim motorları genel olarak hafif ve küçük ebatlardadırlar ve titreşim için bir adet mıknatıs kullanılmaktadır.

Servo Motor

Kontrol motoru olarak da adlandırılan servo motor, her hangi bir düzenekte, mekanizmada gelişen hatayı algılayan ve gideren otomatik bir cihazdır. Robot teknolojisinde en çok kullanılan motor çeşidi olan servo motorların manyetik alanı güçlü, ebatları küçüktür ve içlerinde de kompanzasyon sargısı bulunmaktadır. Bu motor sistemleri elektronik, mekanik, hidrolik-pnömatik olabilmektedir. Normal motorlardan farklı olarak servo motorlar, geniş bir hız komutunu algılayabilecek özelliktedirler ve kullanıcılarının komutlarını yerine getirirler. Ayrıca servo motorların devir sayısı hızlı ve sistemli bir şekilde değiştirilmeli, küçük boyuttan büyük moment sağlanmalıdır. Servo motorların kullanım alanları oldukça geniştir. O alanlardan bazıları; hassas tezgâhların ilerleme hareketleri, pozisyon belirleme sistemleri, dijital kontrollü makineler, bellekli makineler, bilgisayar donanımları, tıbbi cihazlar, anten sürücüleri, ofis makineleri, paketleme sistemleri, dikiş makineleri, fanlar, laboratuar cihazları, pompalar, robotlar, klimalar ve otomatik kapılar olarak sıralanabilmektedir.

Step Motor

Step motor, elektrik enerjisini dönme hareketine çeviren aygıttır. Adım motorları olarak da adlandırılan step motorlar, belli düzende adımlarla hareket ederler ve her hangi bir uyarım durumunda motorun yapacağı hareketin ne kadar olacağı bu adım açısına bağlıdır. Motorun hızı ise uygulanan sinyallerin frekansları değiştirilerek ayarlanmaktadır. Bunun yanında motorun dönüş yönü, hızı, devir sayısı mikroişlemciler ya da bilgisayarlarla kontrol edilebilmektedir. Step motorlar kontrol edilmiş hareketin ve pozisyonun gerekli olduğu hemen her alanda dijital verileri mekanik harekete dönüştürmek için kullanılabilmektedir. Kullanım alanları genel olarak; bant sürücüler, imalat tezgâhları, yazıcılar, teyp sürücüleri, hafıza işlemleri, tıbbi cihazlar, makine tezgâhları, dikiş makineleri, kart okuyucular ve kameralar olarak sıralanabilmektedir. 

Genel Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık çok daha işe yarar ürünler üretilebiliyor. Yeni tasarımlar ve yeni projeler oldukça ilgi çekiyor. Bu sıralar oldukça fazla konuşulan projelerden birisi de Augmented Reality kavramıdır. Açılım olarak Arttırılmış gerçeklik olarak da bahsedilebilmektedir.

Günümüzde içerik yönetim sistemleri aldı başını gidiyor.Her türden ve her büyüklükteki siteleri uygun cms'ler kullanarak yapabilmek mümkün artık.Ya peki eski statik html siteleriniz ne olacak?

Drupal 'ın sınırının olmadığından daha önce defalarca bahsetmiştim. Şimdi de Drupal'ı nasıl webmail istemcisi olarak kullanabileceğinizi göreceğiz.

Eğer Drupal'ın kurulu olduğu server'da domaininize ait maillerinizi de kullanıyorsanız , Drupal siteniz üzerinden maillerini kontrol edebilir , yeni mail gönderip alabilirsiniz. İşin dahası bu işi sadece Webmail Plus eklentisi ile yapabilirsiniz. Yalnız WebMail Plus çalışabilmek için Mail Api 'ye ihtiyaç duyuyor. Webmail Plus, mail alıp göndermenin dışında pek çok özelliği de içerisinde barındırıyor.

Youtube , herkesin en çok kullandığı video paylaşım servisi olunca , burada pek çok video bulunuyor.Örnek vermek gerekirse amatör,albümü olmayan pek çok kaliteli müzisyen kendi imkanları ile çektikleri videoları oraya koyuyorlar.İşte bu kişileri bilgisayar başında değilken , mp3 player'ınızla da

Adobe'un resmi sitesinden CS2 ürünlerini ücretsiz olarak indirebiliyorusunuz. Daha önceden de indirilebilir durumda mıydı bilmiyorum. Ben bugün farkettim ve paylaşayım dedim. Bir nevi Pazar sürprizi :)