Microsoft'un Yeni Arama Motoru Bing İzlenimlerim

Microsoft geçtiğimiz günlerde yeni arama motoru Bing'i yayınladı. Bing ile arama motoru sektöründeki payını arttıracağını umuyor Microsoft. Eski Live.Com da artık Bing'e yönlenmiş durumda. Aslında arama sonuçları açısından benim yaptığım denemelerde pek de fark göremedim aralarında. Görsel olarak da Live'a background-image verilmiş gibi duruyor.

Bing aslında arama motorundan daha çok "karar motoru" olarak görülüyormuş. Normal arama sistemi yerine semantik aramaya daha yakınmış. Ancak en basitinden yaptığım görsel aramada kendi adımı arattığımda Google'da kesin doğru sonuçlara ulaşabilirken, Bing'de bir benzerime bile rastlamadım!

Arama sonuçları da beklentilerimin çok altında kaldı. Hakia ve Cuil bile çok daha doğru ve iyi sonuçlar döndürüyor bence. İlk etaptan daha fazla eleştiri yapmak istemiyorum, zira zaman içerisinde gelişebilmeye müsait olduğunu da düşünüyorum Bing'in. Bir iki beğendiğim özelliği de oldu. Onları da bir ara yazacağım ayrıca.

Özet olarak Google'ın sonuçlarına alışmış birisi için Bing, şimdilik tatmin edici değil.

Kategori:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Ben de iki gündür kullanıyorum.Maalesef Türkiyeden açılan eski Live gibi. Ama ABD için yapılan takdirimi kazandı. Firefoxtaki eklentisini de ekledikten sonra ingilizce aramalarda googledan daha iyi sonuclar aldigim oldu.
Daha da iyilesecegini pazara renk geleceğini umuyorum

barış demir kullanıcısının resmi

Bende bir iki test yaptım. Dediğiniz gibi Live deki tarz kullanılmış.... görsel olarak beğenmedim desem yalan olur..

başlangıç için fena sayılmaz.

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Google ile Bing arasında yaşanan pazar payı rekabeti gittikçe kızışıyor. Sanki her iki firma da, "bir konu olsa da gücümüzü göstersek" der gibi hemen her konuda birbirine çelme takmaya çalışıyorlar.

Google CEO'su Eric Schmidt'in yaptığı bir açıklama herkesin aklını karıştırdı. Açıklamada Google'ın kişisel verilerinizi toplamasından korkuyorsanız, sakıncalı işlerle ilgileniyor olabilirsiniz gibi bir anlam çıkıyor.

Facebook sayfalarında yaklaşık 2-3 ay önce devreye alınan bir özellik olmasına rağmen benim gözümden kaçmış. Belki benim gibi atlayanlar vardır diyerek paylaşayım dedim.

Google custom search engine(cse) kullanılarak oluşturulmuş , tasarım kaynakları , araçları , örnekleri, dersleri bulabilmenizi kolaylaştırmak için üretlmiş bir arama motoru drse

SEO, pek çok kişinin "Ya Google'da ilk sırada çıksın bizim site." diyerek konuya girdiği, ancak olayın o kadar da basit yürümediğini kavrayarak çıktığı bir alan.