KDE 4 mü Windows 7 mi ?

ZDNet'in Avustralya ekibi bir laptop'a KDE 4 masaüstü ortamına sahip bir Linux kuruyor ve sokağa çıkıyor. Yoldan geçenlere yeni Windows 7 bu diyorlar ve sistemi gösteriyorlar. Çoğu kişi yeni sistemi görünce çok beğendiklerini ve Vista'dan memnun olmadıklarından bahsediyor. İşte o video :

Ayrıca KDE'yi Windows üzerinde kullanmak isterseniz şuradan indirebilirsiniz.

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları
Abdullah EKE kullanıcısının resmi

Yazılımlar konusunda linux tabanlı sistemlere birazcık destek verilse, insanlar linux'a daha sıcak bakacaklardır ve en azından denemek isteyeceklerdir (denediklerinde zaten vazgeçmezler).Örneğin grafikerlerin baştacı photoshop,illustrator gibi programlar linux desteklemiş olsa linuxu kullanmaya başlayabilirler, aynı şekilde daha pek çok meslek grubundan insan bu sorun yüzünden linuxa geçiş yapamıyor yada denese bile ihtiyacımı karşılamaz bu(çünkü onun için olmazsa olmaz programlar yok) diye geri dönüyor.

teknomobi kullanıcısının resmi

 Aslında yazılımlar konusunda Linux çok daha üstün bence... Fakat sorun insanların kalıplaşmış öğrenmelerinden vazgeçememeleri... Mesela halen çoğu kullanıcı internete sadece internet explorer ile girildiğini sanıyor. Ve İE6 kullanıcılarının sayısıda halen  yüksek...  

Yorumunuzda bahsettiğiniz programların çok daha iyi alternatifleri hem ücretsiz hem bilgisayar dostu hemde çok daha basit kullanılabilinir alternatifleri mevcut...

Dediğim gibi insanların kalıplaşmış öğrenmelerini kırmak lazım... Sanırım buda yavaş yavaş oluyor. Firefox'un yükselişinden bunu görebiliriz...

Mehmet Emre kullanıcısının resmi

teknomobi'ye katılıyorum. Aslında insanlar alternetifleri var mı diye araştırma bile yapmıyorlar. Yoksa Photoshop, Dreamweaver, Illustrator, Visual Studio, IE, QuarkXPress gibi araçların alternatifleri mevcut. Hatta muhasebe programlarının bile. Bir kere muhasebe için DOS programı olan LKS'yi kullanmayı şart kılan bir sistemdeyseniz bu eçişin yavaş olması çok normal. Ayrıca bildiğim kadarıyla sadece Adobe Flash'ın bir GNU/Linux karşılığı yok. Yine de sadece animasyon hazırlıyorsanız Synfi Studio'yu kullanabilirsiniz. Örneğin Windows kurulu makinam üzerinde kullandığım ama GNU/Linux karşılığı olmayan iki program var: Flash & Freedom Fighters.

ben bir Ubuntu Linux kullanıcısı olarak sadece Flash'ın karşılığını bulamadım. diğer tüm programların açık kaynak karşılığı var. bir çoğu da wine ile çalıştırılabiliyor.
ancak yine Flash wine ile de çalıştırılamıyor :S
bu arada iş yerimde de yavaş yavaş linux'a geçiriyorum iş arkadaşlarımı.
biri Win98'deydi ve hem yavaş, hem de kararsızdı. onu Ubuntu 8,10'a geçirdim.
bir diğeri donanım olarak iyiydi ancak sürekli kararsızlık gösteren bir XP Home vardı üzerinde. onu da Ubuntu 9,4'e geçirdim.
kendi bilgisayarımda zaten 8,4 vardı. onu da 9,4'e upgrade edeceğim.

yeni laptop alıyorum. özellikle işletim sistemsiz bir laptop alıyorum. ona da yine Ubuntu kurup pil performansından da tasarruf edeceğim.

Compiz-Fusion da göze alındığında Gnome, KDE4 iyice mükkemmelleşiyor.

Windows ancak XFCE masaüstüyle yarışır. O da görsellikte :D :D

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Linux üzerinde severek kullandığımız sanal çoklu masaüstü özelliği , bir program yardımı ile Windows'a da kazandırılabiliyormuş. Programın adı WindowsPager.

Geçenlerde kardeşimin eski bilgisayarına format atarken karşılaştığım bir sorunu ve çözümünü paylaşmak istedim.

Eski bir bilgisayarı kardeşim sadece internet amaçlı kullandığı için ona Zenwalk Linux yüklemiştim ve o şekilde kullanıyordu. Ancak bir windows uygulamasına ihtiyaç duydu ve Windows XP kurmamız gerekti. Ben de windows cd'sini taktım ve kuruluma başladım. Gerekli disk bölümlendirmelerini ayarladım ve Windows kurulum dosyaları kopyalanmaya başladı. Sistem kendini ilk kez yeniden başlattıktan sonra ise ekranda "İşletim Sistemi Yükleme Hatası" belirdi ve kurulumun geri kalan işlemleri yapılamadı.

Windows 7 ile ilgili her geçen gün yeni haberler geliyor. Bu seferki haber ise Windows'un en uzun süre kullanılan işletim sistemi olan XP ile uyumluluğuyla ilgili. Windows Vista'da XP için yazılmış bazı uygulamalar çalışamıyordu ya da sorunlu çalışıyordu. Microsoft bu durumu dikkate almış olacak ki, Windows 7'ye XP uyumluluğunu sağlayacak bir araç eklemeyi düşünmüşler. XPM (XP Mode), Windows 7 içerisinde bir sanallaştırma sağlayarak XP için yazılmış uygulamaları ona göre yorumlayarak çalıştırıyor. Vmware, VirtualBox gibi sanallaştırma yöntemlerinin aksine uygulamaları ayrı bir pencere içerisinde değil kendi içerisinde, aynı masaüstünde çalıştıracakmış.

Bu Windows kullanıcıları için iyi bir haber olsa da, bu işlem için Windows'un sizden isteyeceği minimum ram miktarını da merak ediyorum doğrusu :)

 

Service Pack 2 ile Windows Vista ve MS Offlice 2007'yi daha iyi hale getirmeyi düşünen Microsoft doğru yolda.

Bilirsiniz kullandığınız bir programın yeni sürümü çıkınca hemen kullanmak istersiniz.Yeni özellikler, yeni görünüm vs.

Microsoft ise bu tadı paket güncellemeleri ile sağlayacak.Nasıl mı?

Şubat veya Nisan ayında çıkacak olan MS Windows Vista Service Pack 2 bir çok güncellemeyi içinde barındırıyor.Bu paket ile ODP denen yeni bir Office belgesi dosya formatı ortaya çıkacağı haberini aldık.

Yani toplamak gerekirse Vista kullanıcıları SP2 ile oldukça rahatlayacak.

Microsoft ailesinin gözde işletim sistemi olan Windows, en son olarak Windows 7 ile kullanıcılara sunulmuştu ki gün geçmeden Windows 8’i duyurdu. Windows 8’i duyurmasıyla birlikte her gün Windows 8'e dair bir gelişme ve yeniliğin internet üzerinden dolaştığı gözlerden kaçmıyor.