Kartuşlu Yazıcı mı Tonerli Yazıcı mı?

Kartuşlu Yazıcı mı Tonerli Yazıcı mı?

Yazıcı almak isteyen çok sayıda kişinin arasında kaldığı ikilem; kartuşlu mu yoksa tonerli bir yazıcı mı alınması gerektiği oluyor. Karar vermek için kartuşlu ve tonerli yazıcıların çalışma sistemleri hakkında bilgi sahibi olunması gerekiyor. Bir başka deyişle toner ile kartuş arasında ne gibi farklar olduğunu bilinmesinde fayda var

Kartuşlu Yazıcı Nasıl Çalışır?

Kartuşun depo bölümünde su bazlı sıvı formda mürekkep bulunuyor. Mürekkep kağıt üzerine çük küçük noktacıklar şeklinde püskürtülüyor ve bu sayede çıktı alınabiliyor. Mürekkep kartuş içerisindeki kanallardan püskürerek kağıda ulaşıyor. Kartuşun uzun süre kullanılmaması durumunda kanallarda kalan mürekkebin kuruması problem yaratabiliyor. Ancak işyerlerinde kuruma meydana gelebilecek kadar uzun süre kullanıma ara verilmediğinden bu konu önemini kaybediyor. Kartuşun deposundaki mürekkep bittiğinde ise yeni bir kartuş alınması ya da dolum yapılması gerekir. Kartuş satın almak için http://www.avansas.com/toner- kartus.htm adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tonerli Yazıcı Nasıl Çalışır?

Tonerli yazıcıların depo bölümündeki mürekkep su bazlı ya da sıvı formda değil. Tonerlerde toz formunda mürekkep bulunur. Silindir şeklinde mürekkep tozuna baskılanan mekanizma kağıt üzerine baskı şeklinde temas ediyor. Aslında toner de bir kartuş türüdür ve hatta diğer kartuşa nazaran daha uzun ömürlü kullanım şansı sunar. Tonerli yazıcıların mekanizması son derece basit. Toner bittiğinde yeniden doldurulabiliyor. Alternatif olarak muadil tonerler de tercih edilebiliyor.

Çıktı Alma Oranına Göre Kartuşlu Yazıcı mı Tonerli Yazıcı mı?

Eğer ayda sadece 150 ila 200 sayfa çıktı alıyorsanız bu durumda toner ile çalışan bir yazıcı sizin için fazla olacaktır. Kartuşlu yazıcı modellerinden biri tercih edebilirsiniz. Ancak ayda 500 ya da daha fazla sayıda çıktı alıyorsanız bu durumda kartuşlu bir yazıcı modeli ekstra bir ödeme anlamına gelebilir. Tonerli yazıcılar mürekkep bakımından daha fazla sayıda çıktı verebiliyor. Dolayısıyla işyerleri gibi sık çıktı alınan alanlarda tonerli yazıcı kullanımı daha ekonomik oluyor. Evlerde kullanım için de kartuşlu modeller tercih edilebilir. Çok ender durumda çıktı alınacaksa kartuşun kurumaması için arada bir çıktı almak yeterli bir önlem olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Eğer makale tarzı yazılarınızı var ise , insanlar bunların çıktılarını almak isteyebilirler.Böyle bir durumda web sayfasının çıktısını almak kullanıcı için işkenceden başka birşey değildir.Peki ne yapmalı? Tabiki yazıcı dostu web sayfaları :) Css ve Javascript tekniklerini kullanarak bu tarz bir işlem yapılabilir.Ancak onlarca hazır yapılmışı varken baştan yapmaya ne gerek var değil mi ? Ailemizin listeleme sitesi smashing'den yazıcı dostu web uygulamaları yapmak için kullanılabilecek css/js uygulamaları.

Canon, Pixus model yazıcılarının çıktı kalitesine ne kadar güvendiğini güzel bir video ile ortaya koymuş. Yazıcıdan alınan çıktılar o kadar net ve gerçekçi ki, sizin de gözleriniz ilk etapta bu yanılsamaya düşecektir. Lafı uzatmadan Canon Pixus x Gundam Project videosuna geçelim:

Herkes tarafından kabul gören bir format omasına rağzmen pdf oluşturmak zahmetli bir iştir.Eğer siz de word'de , excel'de vs.. hazırladığınız dökümanı ücretsiz olarak pdf'e çevirmek istiyorsanız primo pdf'i deneyebilirsiniz.

Daha önce şurada verdiğimiz haberde Google ın Arama sayfasına, Pacman oyununu eklediğini duyurmuştuk.

Sadece web tasarımında değil , aslında hayatın her alanında , ulaşılmak istenen noktaya en iyi ve en çabuk şekilde giden yollar tercih edilmelidir.Konu web tasarımı olunca da pek çok araç tasarımcıların hizmetine açık şekilde beklemekte.Ailemizin listeleme sitesi m