İş Yaşam Dengesi ve Türkiye

İş Yaşam Dengesi ve Türkiye

İş hayatına başladığınız andan itibaren, özel yaşamınızın da önemli bir kısmını iş hayatı oluşturmaya başlıyor. Ailemize, iş dışında kendi özel ilgi alanlarımıza, sosyalleşmeye ne kadar zaman ayırabiliyoruz? Kısaca iş-yaşam dengesini Türkiye'deki çalışma koşullarına bakarak ne derecede kurabiliyoruz?

Cevabı belli aslında, kuramıyoruz. Özellikle başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, dünyanın pek çok ülkesine göre çok daha fazla çalışıyoruz. Normal mesai saatleri sona erdiğinde bile işle ilgili başka şeylerle uğraşmaya devam ediyoruz. Eğer istemiyorsak veya karşılığını alamıyorsak bile fazla mesailere ses çıkartamıyoruz. Pek çok kişinin en büyük korkusu işini kaybetmek. Durumu böyle olunca da istatistikler iş-yaşam dengesinin en kötü olduğu ülkeler arasına Türkiyeyi de sokuyor.

Dünya Ekonomik Forumu'nun (World Economic Forum) yayınladığı bir makalede de bu konudan bahsediliyor. Haftalık ortalama 50 saatin üzerinde çalışmayla ülkemiz, araştırmanın yapıldığı ülkeler içerisinde sonuncu sırada. Danimarka ise haftanın 5 günü, günlük 6 saat çalışma ortalamasıyla listenin iş-yaşam dengesi en iyi konumdaki ülkesi.

Peki siz günde ya da haftada kaç saat çalışıyorsunuz? İş dışında ailenize, çevrenize ya da en önemlisi kendinize zaman ayırabiliyor musunuz?

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Teorilere göre yaklaşık 4.5 milyar yıl sonra güneş sistemi varlığının sonuna gelecek. Güneşin tamamen sönüşünden sonra Dünya üzerindeki yaşam yaklaşık 6 ay içerisinde sonra erecek tüm gezegenin buzullar ile kaplanmasına neden olacak. Bu sona göre Dünya dışında yaşamı aramak insanların fantezilerinden öte olası bir felakete karşı alabilecekleri bir önlem olarak görülmekte. Bir diğer senaryo ise Güneşin etkisinin artması sonucu Dünya üzerinde tüm suların buharlaşması ve yaşamın sona ermesini öngörmektedir.

Sağlıklı yaşayabilmenin her geçen gün daha da zorlaştığı dünyamızda sağlığımızı koruyabilmemiz için artık ekstra şeyler yapmamız gerekiyor. İş yerimdeki bir arkadaşımdan duyduğum Nikken firması da işte size bu ürünleri sunuyor.

Uzun süredir bir şeyler yazmıyorum aslında. Ama internette oldukça vakit geçiriyorum. Yeni projeler peşinde koşup, bolca makale okuyorum işimden artan zamanlarda. İnternette gezerken de oldukça "acayip" ürünlerle karşılaşıyorum.

Bir çok insanın aktif olarak kullandığı Instagramda ilginç bir araştırma yapıldı. Jetpack isimli gezinti uygulaması milyonlarca fotoğraf üzerinde yaptığı araştırmayla en mutlu ülkeleri belirlendi.

SEO (Search Engine Optimization) kelimesi internet ile ilgilenenler için hiç de yabancı bir kelime değil aslında. Türkçe “arama motoru optimizasyonu” olarak tanımlayabileceğimiz SEO, arama motorlarında sitelerin veya blogların üst sıralara çıkarılmasına yönelik çalışmalardır.