İş Görüşmesine Giderken Ne Giymeli?

İş Görüşmesine Giderken Ne Giymeli?

Haftalarca, belki de aylarca iş aradınız ve sonunda mülakata çağrıldınız, ama bir dakika, iş görüşmesine giderken ne giymeli, ilk izlenimde insan kaynakları çalışanını nasıl etkilemeli? Mülakatlarda stiliniz nasıl olmalı? İşverene kendinizle ilgili olumlu düşünceler bırakmak istiyorsanız aşağıdaki önerilerime kulak verebilirsiniz.

İnsanların kafasında bıraktığınız ilk intiba dediğimiz evre çok etkilidir. Öncelikle sizle ilgili fikir sahibi olmadıkları için değerlendirme dış görünüşünüze göre yapılır. Tabii ki başvurduğunuz işe göre değişse de belli başlı giyim kurallarını göz ardı etmeyin.

Ciddiyet gerektiren bir iş için mülakata gidiyorsanız kot pantolonu ve salaş kıyafetleri unutun. Kadınlar için kalem etekler ve şık gömleklerle yapacağınız kombin size biraz daha avantaj sağlayacaktır. Tabi sadece kıyafetle olmaz. Saçınız özensiz gelişi güzel toplanmış olmasın, mülakatlar için atkuyruğu ideal bir modeldir. Makyajda aşırıya kaçmamaya özen gösterin. İletişiminizi gözlerinizi kullanarak gerçekleştireceğinizi düşünürsek, hafif bir göz makyajı size avantaj sağlayabilir.

Reklamcılık, tasarımcılık, editörlük ve bunun gibi biraz daha sosyallik gerektiren işler için mülakat görüşmesini kaptıysanız giyim tarzınız bir adım daha öne geçecektir. Diğer gruba göre biraz daha renkli kıyafetler tercih edebilirsiniz. Kış aylarının vazgeçilmezi olan atkı ve berelerinizle şıklığınızı tamamlarken, deri eldivenler kullanarak değişik bir hava yaratabilirsiniz.

Ayakkabı tercihlerinizi ise yine yerine göre değişeceği gibi, sizi her durumda kurtaracak olan ve ciddiyetiniz ile hanımefendiliğinizi birleştirecek stilettolardan seçmekte özgürsünüz. Fazla parlak renkler tercih etmemeye dikkat edin, genel olarak siyah veya bej rengi çivi topuk sitilettolar stilinizi tamamlayacaktır.

Aksesuar seçimlerinizi yaparken fazla gösterişli, abartılı aksesuarlar kullanmayın, unutmayın sadelik her zaman daha şık durur.

Bunları dikkate alarak gittiğiniz görüşmenizde sıra, konuşma tarzınız, davranışlarınız, vücut diliniz ve kendinizi ifade etme biçiminize kalıyor.

Erkekler için ise eğer kurumsal bir firmada iş görüşmesine gidiyorsanız şaşmaz bir kıyafet var; Takım Elbise. Evet farkındayım, işi giydiğiniz kıyafet değil siz yapıyorsunuz ancak, günümüzde özellikle büyük şirketlerde hala takım elbise takıntısı var ve sadece iş görüşmesinde değil çalışırken de takım elbise zorunlu olabiliyor. Bu nedenle daha iş görüşmesine giderken giyeceğiniz şık bir takım, size avantaj sağlayabilir.

Genel Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Sadece web tasarımında değil , aslında hayatın her alanında , ulaşılmak istenen noktaya en iyi ve en çabuk şekilde giden yollar tercih edilmelidir.Konu web tasarımı olunca da pek çok araç tasarımcıların hizmetine açık şekilde beklemekte.Ailemizin listeleme sitesi m

Google yeni bir hizmeti kullanıma açtı : Public DNS. Google'ın Public DNS servisi ile vermeyi vaad ettiği şey ise daha hızlı bir internet. Bir site adresini tarayıcınıza yazdığınızda bunu daha hızlı çözümleyip size cevap vermeyi amaçlıyor.

Drupal varsayılan olarak diğer pek çok sisteme göre oldukça güvenli. Açık kaynak bir projeyi kullanırken güvenliği sağlamanın birinci adımı elbette güncellemeleri takip etmek ve anında uygulamak. Ancak bunun dışında saldırganlara karşı alınabilecek başka önlemler de var. Sitelerimizin güvenliği için, onların işlerini olabildiğince zorlaştırmalıyız.

Peki Drupal 7 için yapabileceğimiz ne gibi güvenlik çalışmaları var?

Eğer Linux kullanıyorsanız ve Firefox'u çok daha hızlı bir halde kullanmak istiyorsanız SwiftFox'u deneyebilirsiniz. SwiftFox Intel ve Amd işlemcilere göre farklı olarak paketlenmiş. Ayrıca deb paketleri de bulunuyor.

Günümüzde İngilizce artık pek çok iş kolunda çalışmak için artı bir avantaj değil zorunluluk halini aldı.