İnternetten karşılaştırma yapmanın faydaları

İnternetten karşılaştırma yapmanın faydaları

Parayı kolay kazanmıyoruz. Bu bir gerçek. Öyleyse harcarken de dikkatli olmamız ve tasarruf etmemiz gerek. İyi ama nasıl? Tasarrufun birçok yolu var. Bunlardan ilki ve belki en önemlilerinden biri de fiyat araştırması. Üstelik bunun için eskisi gibi çarşı pazar dolaşmamıza gerek yok. Bilgisayar başından kalkmadan birçok ürünün özelliklerini ve fiyatını karşılaştırabiliyoruz. Özellikle son yıllarda yükselen bir trend haline gelen karşılaştırma siteleri bu konuda en büyük yardımcılarımızdan biri oldu bile. Karşılaştırma yapmanın birçok avantajı var. Gelin, bu sitelerin faydalarına birlikte bakalım. 

1- Tasarruf edin

Fiyat karşılaştırmanın ilk ve en önemli getirisi tasarruf etmek. Piyasada daha ucuzu varken neden aynı ürün için daha fazla para ödeyesiniz? Karşılaştırma sitelerinin de yaptığı tam olarak bu. Yani alacağınız ürünün en ucuzu neredeyse saniyeler içinde bulup sıralıyorlar. Böylece o site senin bu site benim dolaşmadan her şeyin en ucuzuna kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bir şeyin daha ucuzunu bulmak demekse elbette fazla harcamadan alışverişinizi tamamlamak ve böylece paranızın cebinizde kalması demek.  

2- Ne zaman ve nerede isterseniz karşılaştırın 

Teknolojinin ve özellikle mobil cihazların gitgide gelişmesiyle artık neredeyse cep telefonlarımıza bağımlı yaşıyoruz. Haberleri okuyor, hava durumunu kontrol ediyor, sosyal medyayı takip ediyoruz. Hal böyle olunca alışveriş öncesinde ve sırasında da cep telefonlarımızdan ayrılamaz olduk. Özellikle telefon, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik cihazlarda düzenlenen dönemsel kampanyalar ve indirimler, bizi alışveriş yapmadan önce iyice araştırma yapmaya ve en ucuzunu bulmaya itiyor. Üstelik alışveriş merkezleri ve mağazalar belirli zamanlarda açıkken internet üzerinden 7 gün 24 saat karşılaştırma yapma imkanınız var.

3- Zamandan kazanın

İnternetten karşılaştırma yapmanın en büyük avantajlarından biri de zaman kazandırması. Diyelim bir cep telefonu alacaksınız ve en ucuzunu bulmak istiyorsunuz. Normal koşullarda birçok mağazayı ve alışveriş merkezini tek tek gezip fiyatları karşılaştırmanız gerekir. Bundan birkaç yıl önce olsa, bu son derece olağan bir durum olarak görülebilirdi. Ancak günümüzde kimsenin bu kadar zamanı yok. Artık her şey hızlı ve anlık olmak zorunda. Bunun en etkili yolu da internetten karşılaştırma yapmak.

Esasında bu durum yeni sayılmaz. Akakçe, Cimri gibi siteler uzun zamandır bu işi yapıyor. Siteye giriyorsunuz, istediğiniz kategoride ürünlere tıklayarak fiyatları anında karşılaştırabiliyorsunuz. Akakçe ve Cimri dışında Efiyat, Bilio, OZOZO gibi siteler de var ve buralarda elektronikten süpermarket ürünlerine kadar farklı kategorilerde birçok ürünün fiyatını karşılaştırmak mümkün.

4- En doğru ürünü bulun

Hepimiz alışverişten önce alacağımız ürünü az çok aklımızda belirleriz. Sonra mağazaya gidip o ürünü veya bir benzerini alıp çıkarız. Peki, ya bizim için uygun olan başka bir ürünse? İşte, internetten karşılaştırma yapmanın belki en önemli faydası da bu. Yani aklımızda olan dışında diğer ürünlere hızlıca göz atabilir ve özelliklerini kıyaslayabilirsiniz. Böylece ihtiyaç ve beklentilerinize daha uygun olan başka alternatifler varsa, bunları da değerlendirme fırsatı bulabilirsiniz.

5- Kullanıcı görüşlerini öğrenin

Bir ürün almadan önce en çok merak ettiğimiz şeylerden biri de daha önce o ürünü kullananların görüşleri yani üründen memnun kalıp kalmadıklarıdır. İnternetten karşılaştırma yaparken birçok sitede kullanıcı yorumlarını da görebilir, bu sayede iyi yorum almış ürünleri tercih edebilirsiniz. Almayı düşündüğünüz ürünün bilmediğiniz farklı fonksiyonları da varsa, yine kullanıcıların yorumlarından bunları da öğrenebilirsiniz.

Kategori:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları
Onder Turan kullanıcısının resmi

Merhabalar yaziyi sonuna kadar keyifli bir sekilde okudum,
bu makaleden çok faydalandim..Elinize saglik..

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Ben bugüne kadar gittigidiyor ve hepsiburada'dan pek çok alışveriş yaptım ve hiçbir sorunla karşılaşmadım.Ancak bu karşılaşmayacağım anlamına da gelmez.Daha önce tecrübe etmediğiniz ve de tecrübe eden bir tanıdığınız olmadığı sürece bilmediğiniz sitelerden alışveriş yapmamak gerektiğini düşünüyorum.Öyle ki sevgili Mert Alemdar'ın başına bu konuda bir dert açılmış.Aldığı telefon , yetkili firmalar tarafından garanti kapsamında değilmiş ve IMEI numarası da klonlanma riski taşıyormuş.Yani sokaklarda satılan kaçak telefonlardan bir farkı yok.Bu olay, indirimtv adında bir sitede gerçekleşiyor.Mert'in kendi anlatımıyla olayı ve detaylarını şuradan öğrenebilirsiniz.Geçmiş olsun diyoruz ve umarız en kısa sürede mağduriyeti

Her gün yeni bir modelin çıktığı tablet bilgisayar pazarına kullanıcıların da ilgisi katlanarak artıyor. Karşılaştırmalı alışveriş sitesi Akakçe'nin yaptığı bir araştırma ise durumu net bir şekilde ortaya koyuyor; Son 1 ay içerisinde tablet bilgisayarlara olan ilgi %47 arttı. Tablet bilgisayar fiyatlarını araştıran kişi sayısı ise yaklaşık 100.000.

Hatırlıyorum, 90'lı yılların sonu, 2000'lerin başıydı. Bilgisayarlara merak saldığımız yıllardı. Haftasonları Kadıköy'e gider, Yazıcıoğlundaki bilgisayarcılardan parça fiyat listeleri alır, evde kendimize toplama bilgisayar yapardık.

Sadece web tasarımında değil , aslında hayatın her alanında , ulaşılmak istenen noktaya en iyi ve en çabuk şekilde giden yollar tercih edilmelidir.Konu web tasarımı olunca da pek çok araç tasarımcıların hizmetine açık şekilde beklemekte.Ailemizin listeleme sitesi m

Google yeni bir hizmeti kullanıma açtı : Public DNS. Google'ın Public DNS servisi ile vermeyi vaad ettiği şey ise daha hızlı bir internet. Bir site adresini tarayıcınıza yazdığınızda bunu daha hızlı çözümleyip size cevap vermeyi amaçlıyor.