Hava Trafik Kontrolörü Lisansı Nasıl Alınır? Uçak Teknisyeni Nasıl Olunur?

Hava Trafik Kontrolörü Lisansı Nasıl Alınır? Uçak Teknisyeni Nasıl Olunur?

Havacılığın en önemli çalışanlarından olan Hava Trafik Kontrolörleri kulelerde çalışma imkanına sahiptir ancak bu mesleği yapabilmek için öncesinde hava trafik kontrolörü lisansı almak gerekir. Gözü kulede olan ve hava trafik kontrolcüsü olmak isteyen kişiler 2 farklı yoldan bu meslekte çalışma imkanına sahip oluyorlar. Bunlardan ilki ülkemizde sadece Anadolu Üniversitesinde bulunan Hava Trafik Kontrol bölümünü kazanmakla oluyor. Bölümü kazandıktan sonra özel şartları da yerine getiriyorsanız 4 sene hem üniversite eğitiminizi tamamlıyorsunuz hem de en iyi yerden mezun bir Hava Trafik Kontrolörü oluyorsunuz. Anadolu Üniversitesinde bulunan Atatürk Havalimanı Kule Simülasyon sistemi ile buradan mezun olan her birey, en yoğun havalimanlarında bile hiçbir yabancılık çekmeden işlerinde iyi olabiliyorlar.

Diğer husus ise ülkemizde bir çok havaalanı DHMİ'ye bağlı olduğundan dolayı KPSS'den ilk olarak memur olacak kadar puan almanız gerekmektedir. Bu puanı aldıktan sonra ise yine DHMİ'nin kendi adına açmış olduğu sınavlara katılıp gerekli puanı almanız gerekmektedir. Bu sınav yarısı Türkçe yarısı İngilizce şeklinde olmaktadır. Bu nedenle İngilizcenizin de çok iyi olması gerekmektedir. Bu sınavları geçtikten sonra DHMİ sizlere tüm gereken eğitimleri verip sizleri birer hava trafik kontrolörü olarak yetiştirmektedir. Ancak bu yol biraz daha uzun olmaktadır. Ülkemizde bazı havaalanları özel işletmeler olduğu için Anadolu Üniversitesinden mezun olan kişiler sadece memur olarak görev yapmayabilir. İstedikleri taktirde bu özel havaalanlarında kulelerde hava trafik kontrolörü olarak çalışabilirler.

Geleceğin ve günümüz için en iyi mesleklerden bir tanesi olan Uçak Teknisyenliği ise en çok eleman ihtiyacı doğacak olan meslek gruplarındandır. Uçak teknisyeni olmak isteyen kişilerin, ilk olarak mesleği gerçekten sevmeleri gerekmekte ve sürekli olarak yeni bilgiler katıp kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Uçak teknisyenliği gerçekten güvenlik konusunda önemli bir meslek olurken bu nedenle işe alma konusunda bir çok bakım merkezi çok hassas davranmaktadır.

Uçak Teknisyeni olmak isteyen ve nasıl olunur merak eden kişiler, iyi bir teknik liseden veya düz liselerden mezun olduktan sonra Meslek Yüksek Okulları ve Sivil Havacılık Yüksek Okullarına gidip, Uçak Motor GövdeUçak Elektriği ve Uçak Teknoloji bölümlerine gidebilirler. Bu bölümlerden mezun olduktan sonra bazı okullar lisans sınavlarını yapmaktadır. Lisans sınavını geçtikten sonra belli bir tecrübeye sahip olmanız karşılığında lisanslarınıza sahip olabilirsiniz. Günümüzde şu an için teknisyen alımları ve teknisyen olmak isteyen kişiler için İŞKUR tarafından açılan iş ilanları sürekli takip edilebilir. Yeni gelen yönerge ile bütün uçak bakım merkezleri eleman alımlarını İŞKUR üzerinden yapıp gerekli mülakat ve sınavlardan ( En önemlisi iyi bir İngilizce ) geçtikten sonra 6 ay TYP (Teknisyen Yetiştirme Programı) ile teknisyen olabilirler. Bu İŞKUR ilanlarına sadece uçak üzerine bölümlerden mezun olanlar değil bir çok kişi başvurabilir. Ancak sizler bu bölümlerde okuyarak ve iyi bir İngilizceye sahip olursanız herkesten birkaç adım önde olup tercih edilme sebebi olursunuz.

Genel Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Gökyüzünde uçmanın hayal olduğu binlerce yıldan sonra insan yaşamını değiştiren buluşların en önemlilerinden biri şüphesiz hava araçları! Yaşam kalitesini arttıran pek çok teknolojik ilerleme sayesinde zaman çok daha hızlı akıyor.

Arabası olan herkesin yılda bir defa yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta türü zorunlu trafik sigortası. Olur da bir trafik kazasına karışırsanız, sizin çarptığınız aracın masrafları bu sigortadan karşılanıyor. Trafik sigortanızı yaptırırken ise pek çok farklı firmadan teklif alabiliyorsunuz.

Uçuş harekat uzmanı yani Dispeçer nedir derseniz, bir kaptandan daha çok sorumluluğu ve işi vardır ve aslında havacılıkta yer kaptanı adıyla ifade edilmektedir. Uçuş hareket uzmanları sorumlusu olduğu bir çok uçağı aynı anda yönetirken bu yüzden iş yükü daha fazla diyebiliriz.

Değişen dünya ile beraber taşımacılık, turizm ve havacılık sektörleri de ilerleyip büyük gelişmeler gösteriyorlar. Dünya ticareti ve dünya politikası ulusal sınırlar kavramını çoktan geride bıraktı. Özellikle iş adamları için yerküremiz artık bir bütün.

Günümüz de uçak seyahatlerin gittikçe artması, ticari firmaların uçak sektörü üzerinde yoğunlaşması sağlamıştır.