Google Plus 'ın Üniversitelerde ve Diğer Eğitim Kurumlarında Kullanımı

Google, bir süre önce Google Apps kullanıcıları için Google Plus'ı açmıştı. Ardından kısa bir süre sonra da Google Plus üzerinde markalar için sayfalar kullanıma açıldı. Yurt dışındaki pek çok üniversitede hızla Google+ sayfalarını açmaya başladılar.

Google Apps'ın eğitim kurumları için olan versiyonu, Google Apps for Education'da da Google Plus kullanıma açıldı. Domainleri için Google Plus'ı aktif eden kampüslerde öğrenciler, öğretmenler ve çalışanlar bu ağda yer almaya başladılar. Peki Google+'ı bir üniversite nasıl kullanabilir?

Google Plus'ın üniversiteler tarafından kullanılabilecek bazı özellikleri var. Eğer kurumunuz için Google Plus'ı aktif ettiyseniz, içeriklerinizi sadece kurumunuza ait hesaplarla paylaşabiliyorsunuz. Bir eğitimci, çeşitli sınıflar, projeler vs. için Circle'lar oluşturabilir, duyurularını bu çevrelere yapabilir. Çeşitli saatlerde öğrenciler ile yapılabilecek görüşmeler için Hangouts ile video konferans yapılabilirken bunu Google Docs ile destekleyebilirler.

Google+ kullanımına başlayan bazı üniversitelerden kullanım örneklerini aşağıdaki bağlantılarda bulabilirsiniz:

  • Arizona State Üniversitesi : [link]
  • Boise State Üniversitesi: [link]
  • Minnesota Duluth Üniversitesi: [link]
  • Washington Üniversitesi: [link]

Bunların dışında ayrıca üniversiteler ve diğer okullar için Google+'ın nasıl kullanılabileceğine dair bazı yazılar şunlar:

  • Google Plus and Education [link]
  • Google Plus and .edu [link]
  • Google Plus for Educators [link]

Sizin kampüsünüzde böyle bir girişim var mı? Olursa nasıl karşılarsınız?

Kategori:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları
Meltem İşbilir kullanıcısının resmi

Google+'nın daha geniş kitlelere hitap edebilmesi için bu yöndeki atılımlarını arttırması gerekiyor.

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Google Plus, çeşitli yollarla kullanıcı sayısını arttırmaya çalışıyor. Bu kapsamda faydalı olabilecek bir girişim de bugün hayatımıza girdi. Google servislerini Google Apps hesapları ile kullanan kullanıcılar için Google+'a giriş yolu da açıldı.

Google Plus, bir eksiğini daha tamamladı. Facebook'da özellikle markaların kullanıcıları ile iletişime geçmek için kullandıkları Page özelliğinin bir benzerini Google+ için aktif etti. Firmalar için Google+ olarak nitelendirebileceğimiz Google Plus Pages için hazırlanan tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz:

Google+, toplulukları kendi üzerinde birleştirmek için yoğun çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde aktif ettikleri kurumlar için sayfalar özelliğinin ardından, şimdi de topluluklar için sayfalar özelliğini devreye aldılar.

Eğer web dünyasının içerisinde yer alabilmek istiyorsanız Google'ı da yakından takip etmek zorundasınız. Ancak Google'ın o kadar çok servisi var ki, bu servislerde yapılan her güncellemeyi ayrı ayrı takip edebilmek büyük emek istiyordu.

Google, blogger kullanıcıları için Google+ ile entegre olan yorum sistemini devreye aldı. Bu sayede bir kaç yıldır kullanılan Facebook yorumlarının bir benzeri, şimdilik sadece blogger kullanıcıları için Google tarafından kullanıma açılmış oldu.